CHP karşı çıktı AKP ılımlı...

Parti temsilcileri, kararı şöyle değerlendirdi:
CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek: Resmi dil Türkçedir. Belediyelerde, mahkemelerde ve resmi dairelerde vatandaşlar eğer...

ANKARA - Parti temsilcileri, kararı şöyle değerlendirdi:
CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek: Resmi dil Türkçedir. Belediyelerde, mahkemelerde ve resmi dairelerde vatandaşlar eğer Türkçe bilmiyorlarsa zaten derdini anlatabilmesi için ya tercüman ya da o dili bilen bir devlet memuru görevlendiriliyor. Ancak bu uygulamayı Türkçeyi ikinci sınıf durumuna düşürecek girişimlerin vesilesi yapmak son derece yanlıştır. Vatandaşlara yardım için de olsa bu konuda karar almak şova dönüktür. Türkçenin resmi dil konumunu tartışmaya açan bu davranışları kabul edemeyiz.
DYP Genel Başkan Yardımcısı Saffet Arıkan Bedük: Bizler oralarda görev yaptık, oralarda vatandaşların Kürtçe konuşmalarına itiraz ve engel yok. Bu farklılıkları ayrımcılık noktasına taşıyacak bir altyapı oluşturulmasına yönelik kararsa beyhudedir, gereksizdir. Önce görevlerini yapsınlar.
AKP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Ergün: Resmi yazışmalarda başka dil kullanılması söz konusu olmaz. Ancak belediye tanıtım faaliyetlerinde başka diller kullanabilir. Kürtçe de tanıtım olabilir ama sokak levhaları, caddeler başka dilde olmaz. Diyarbakırlıların ve belediye personelinin çoğu zaten Kürtçe biliyor. Türkçe bilmeyenlere Kürtçe konuşularak yardımcı olunabilir. Ama belediye kararına gerek yok. Zaten uygulanıyor. Yerel dili bilmeyen personel işe alınmaması ayrımcılık olur. Bu tür kıstaslar, pratikte var olan bir uygulamanın yeni sorunlar doğurmasına yol açar.