CHP: Kasıt var AKP: Hassasız

Devlet Bakanı Güldal Akşit, Urla'daki Barbaros Çocuk Köyü'nde yaşanan olumsuzlukların hesabını soracaklarını söyledi. CHP'li Bülent Baratalı ise iddiaların kasıtlı olduğunu ileri sürdü.

ANKARA - Devlet Bakanı Güldal Akşit, Urla'daki Barbaros Çocuk Köyü'nde yaşanan olumsuzlukların hesabını soracaklarını söyledi. CHP'li Bülent Baratalı ise iddiaların kasıtlı olduğunu ileri sürdü.
CHP heyetinin geçen hafta Çocuk Köyü'nde gerçekleştirdiği incelemeler hakkında dün TBMM Genel Kurulu'nda bilgi veren CHP'li Bülent Baratalı, söz konusu yerin Refahyol hükümeti döneminde misyonerlik faaliyetleri yapıldığı gerekçesiyle kapatıldığını anımsattı. Şu andaki iddiaların büyük bölümünün kasıtlı olduğunu kaydeden Baratalı, şunları söyledi:
'Tecavüz iddiaları doğru değil'
"Bugüne kadar hiçbir sorun olmayan cennet köyü diye adlandırılan yer 10 gün önce toplumun vicdanını sızlatır şekilde takdim edilmiştir. Köyde yoğun tecavüz olayları olduğu iddiaları doğru değildir. Tek ilişki de genç bir kızımızla köyün dışından bir delikanlının ilişkisidir. Onlar da evleneceklerini beyan etmişlerdir."
'Benzer şikâyetler
Bakan Akşit ise on yıl önce kurulan Barbaros Çocuk Köyü'nde 1998 ve 2003 yıllarında da benzer şikâyetler üzerine teftiş yapıldığını, iddiaların doğru olmadığının anlaşıldığını söyledi. Köyde 34 kız, 44 erkek olmak üzere 78 çocuk barındığını, olay tarihindeki yöneticilerin 2002 yılı öncesinde atandıklarını belirten Akşit şöyle konuştu: "Yargıya intikal eden olayla ilgili yorum yapmayacağım. Bazı olumsuzlukları sürekli gündemde tutarak, sivil toplum örgütlerinin katkılarının azalmasını istemiyoruz. Yaşanan olumsuzlukların hesabını soracağız ama işbirliği yaptığımız yüzlerce vakfı küstürmek istemiyoruz."


    http://www.radikal.com.tr/7373447373440

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.