CHP: Kimden cesaret aldığı ortada

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Mesut Barzani'nin açıklamalarını 'münasabetsizlik ve densizlik' olarak değerlendirirken, hükümeti 'mızmız çocuğa' benzetti.

ANKARA - DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Mesut Barzani'nin açıklamalarını 'münasabetsizlik ve densizlik' olarak değerlendirirken, hükümeti 'mızmız çocuğa' benzetti. TBMM'de basın toplantısı düzenleyen
Ağar, "Ortaya çıkan zafiyet görüntüsü, doğrudan doğruya bu hükümetin zafiyetidir" dedi.
Ağar şunları söyledi: "Periyodik hale getirilen Türkiye'ye yönelik birtakım münasebetsiz, bir takım densiz beyanlar olmaktadır. Türkiye'de il ismi tasvir edilerek, Türkiye'nin içişlerine müdahaleyi, Türkiye'nin vatandaşlarının kaderi üzerinde söz söylemeye hiç kimsenin hakkı yoktur. Bu bölgedeki coğrafyanın kaderinin hâkim olacağı yegâne başkent Ankara'dır. Herkes haddini bilmek zorundadır. Bu hükümetle yola devamın nelere mal olacağı açıkça görülmektedir. Bu cesaret Türkiye'deki hükümetin iradesizliğinden kaynaklanmakta."
CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç da iki günde 10 şehit verildiğini anımsatarak "Bunlar yaşanırken eski ABD Genelkurmay Başkanı Myers ile aynı frekansta konuşan, hemen sınırlarımızın altında bir kendini bilmez var. Barzani Türkiye'ye ilk kez meydan okumuyor. Bu cesareti kimden aldığı ortadadır. Patlayan mayınlar Türkiye'ye kimlerin himayesinde sokuluyor. Bağrımız yanarken Karadeniz'de şov yapmaya çalışan Başbakanımıza, sormak istiyorum. Niye susuyorsunuz? 10 şehit sayısal olarak konuşmanız için yeterli değil mi sayın Başbakan?" diye konuştu.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise Barzani'nin tahriklerinin savaş ilanı boyutlarına taşınarak tırmandırıldığını söyledi. Bahçeli, "Hükümetin öngördüğü yegane tedbir, Barzani'yi AB'ye şikâyet etmek" dedi.