CHP lideri: Barış için uzlaşma şart

CHP lideri: Barış için uzlaşma şart
CHP lideri: Barış için uzlaşma şart

Ankara da hastane ziyaretleri yapan Kılıçdaroğlu, Demirel in sağlığı hakkında da bilgi aldı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , önceki akşam İngiltere Parlamentosu’nda düzenlenen halka açık konferansta konuşma yaptı. İmralı görüşmeleri ve yeni anayasa düzenlemelerini değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Barış süreci açısından toplumsal uzlaşmayı sağlamak zorundayız” dedi. Kılıçdaroğlu, “Dayatmayla ‘Mart ayının sonuna kadar anlaştınız anlaştınız. Yoksa ben kendi anayasamı getiririm’ derseniz sorunu çözümsüzlüğe itersiniz. Biz sorunun akılcı yöntemlerle çözüleceğine inanıyoruz” diye konuştu. Anadilde öğrenimde sorun olmadığını, anadilde eğitimin toplumu böleceğine inandıklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, CHP’nin daha iyi muhalefet yapması gerektiğini de söyledi. Kılıçdaroğlu, “Bizim sesimiz kısılmak isteniyor, ama biz sesimizi daha gür çıkarmaya kararlıyız” dedi.

‘Her yargı paketinden sonra tutuklu sayısı artıyor’

Ankara’da ise dün Venedik Komisyonu Başkanı Gianni Buquicchio ve Avrupa Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Helen Flautre ile görüşen Kılıçdaroğlu’nun gündeminde yine yeni anayasa çalışmaları, Kürt sorunu ve 4. yargı paketi vardı. Kılıçdaroğlu, 4. yargı paketi için “Her yargı paketinden sonra Türkiye ’de tutuklu sayısı artıyor” derken, anayasa çalışmaları için de “Anayasa Komisyonu’na süre biçilmesine karşıyız” değerlendirmesinde bulundu.

Buquicchio: Başkanlık sistemi yanlış olur

Buquicchio’nun başkanlık sisteminin Türkiye için yanlış olduğunu belirterek, parlamenter sistemin doğru olduğunu ifade ettiği ve bu sistemin gücünün arttırılması gerektiğini vurguladığı belirtildi.