CHP: Meclis'te hesap soracağız

AB zirvesinden çıkan sonucun 'başarı' olarak nitelendirilemeyeceğini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, "Bunun hesabını TBMM'de soracağız" dedi.

ANKARA - AB zirvesinden çıkan sonucun 'başarı' olarak nitelendirilemeyeceğini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, "Bunun hesabını TBMM'de soracağız" dedi. Brüksel'de Kıbrıs konusunda varılan uzlaşmanın Rum yönetimini tanıma anlamına geldiğini öne süren Öymen'in değerlendirmesi şöyle:
"Zirvede varılan sonucu başarı olarak vasıflandırmak mümkün değildir. CHP olarak bunun hesabını Meclis'te hükümetten soracağız. Alınan karar Güney Kıbrıs yönetiminin tanınmasıdır. Rumların bayram etmesi, Yunanların sevinmesi boşuna değildir. Bugüne kadar Türkiye'ye yaptıramadıklarını yaptırmışlardır. Adını koymasanız da bu, bizim 40 yıldır tanımadığımızı ilan ettiğimiz Güney Kıbrıs yönetimini tanımaktır. Bunun sonucunda KKTC'yi tanımaktan fiilen vazgeçeceksiniz. Türkleri Rumların insafına terk edeceksiniz. Bu Türkiye'yi, Kıbrıs'ı kaybetmeye götürür. Kalıcı kısıtlamalar da üyelikle bağdaşmayan hükümlerdir."