CHP-MHP vekilleri TEKEL işçilerine gitti

CHP-MHP vekilleri TEKEL işçilerine gitti
CHP-MHP vekilleri TEKEL işçilerine gitti
TEKEL işçilerinin eylemleri 10. gününde. İşçiler bugün MHP ve CHP'yi ziyaret edecekti. Ancak Türk-İş önündeki otobüslerin ayrılmasını polisin engellemesi üzerine, CHP'liler ve MHP'liler Türk-İş'e gitmeye karar verdi. İşçiler, vekillerin girişimleriyle birer otobüsle 2 partinin genel merkezlerine hareket etti. CHP lideri Deniz Baykal da, TEKEL işçilerini ziyaret etti.
MHP ve CHP'ye gidecek otobüslerin Mithatpaşa caddesinde bekletilmesi nedeniyle aralarında, CHP İstanbul milletvekilleri Çetin Soysal ve Mehmet Sevigen ile MHP Gaziantep Milletvekili Hasan Özdemir'in de bulunduğu milletvekilleri otobüslerin yanına geldi.

Milletvekilleri, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Ankara Valisi Kemal Önal ile telefon görüşmeleri yaparak otobüslere izin verilmesini istedi.

Tekgıda-İş Genel Sekreteri Mecit Amaç, ziyaretleri 16 otobüsle gerçekleştirmek istediklerini, emniyetle yaptıkları görüşmelerin ardından bu sayıyı 8'e indirdiklerini anlattı. TEKEL işçilerinin eylemi sürdürdükleri yerden ayrılmalarını sağlayabilmek için her şeyin yapıldığını öne süren Amaç, "Bizi provoke ediyorlar, ama hiçbir oyuna gelmeyeceğiz" dedi.

Milletvekili Hasan Özdemir, yetkililerle yaptığı görüşmelerin ardından işçilerin bir otobüs ile MHP Genel Merkezi'ne gitmelerine izin verileceğini söyledi.

Milletvekili Çetin Soysal da, işçilerin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın davetlisi olduklarını ve bunun engellenemeyeceğini ifade etti.

Görüşmelerin ardından, MHP'li milletvekilleri ve CHP'li Çetin Soysal'ın bulunduğu birer otobüs iki partinin genel merkezine doğru yola çıktı.

Mehmet Sevigen de bir başka otobüs ile CHP Genel Merkezi'ne gitmek istedi, ancak bu otobüsün caddeden ayrılmasına izin verilmedi. Sevigen, otobüse izin verilmesi için yetkililerle görüşmesine devam ederken, işçilerin bekleyişi sürüyor.

Baykal da Türk-İş'te

CHP lideri Deniz Baykal da işçilerin gelmesine izin verilmemesi üzerine Türk-İş'e gitti.

Baykal'ın işçilerin direncinin kırılmaması ve sahipsiz olmadıklarını göstermek için işçilerin yanına geleceğini kaydeden Sevigen, işçilerin CHP Genel Merkezi'ne gitmelerinin "siyaseten" engellendiğini savunmuştu.

Ankara Valisi Kemal Önal ile yaptığı görüşmelerle ilgili bilgi veren Sevigen, Önal'ın tutumunu eleştirmişti.

MHP ile görüşme

MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı da, "Eli kanlı teröriste demokratik açılım, hakkını arayan TEKEL işçisine ise zülum açılımı uygulanmaktadır" dedi.

TEKEL işçilerinin daha öne bir grubunun MHP Genel Merkezi'ne gelmelerinin ardından, açıklamada bulunan MHP Genel Sekreteri Paçacı, "AKP'nin, meşruiyetini dış güçlerde aradığını, kendi halkına ise zalim ve gaddar bir yönetim benimsediğini" ifade etti.

TEKEL işçilerinin yaklaşık 10 gündür uğradıkları haksızlığı dile getirmeye çalıştıklarını ancak çeşitli engellemelerle karşılaştıklarını belirten Paçacı, "Habur'da eli kanlı teröristleri devletin memurlarını göndererek davul zurnayla karşılayan hükümet, maalesef ekmeğini ve özlük hakkını arayan TEKEL işçisine zehirli gazı ve basınçlı suyu reva görmüştür. Eli kanlı teröriste demokratik açılım, hakkını arayan TEKEL işçisine ise zulüm açılımı uygulanmaktadır. MHP olarak haksızlığa uğrayan kim olursa olsun onların yanında olmaya devam edeceğiz" dedi.

Paçacı, yapılacak bir genel seçimin ardından iş başına gelecek yeni hükümetin çalışanların sorunlarını ortadan kaldıracağını da ifade etti.

Tekgıda-İş: "Mağduriyetin sebebi Erdoğan"

Tekgıda-İş Sendikası Genel Sekreteri Macit Amaç ise TEKEL işçilerinin mağdur olmasına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sebep olduğunu ileri sürdü.

"TEKEL işçilerinin yan gelip yatmadığını, Cumhuriyetin kurulduğu günden bu yana TEKEL'i Türkiye'nin en büyük üç kuruluşundan biri haline getirdiğini" anlatan Amaç, hükümetin önce TEKEL'in alkollü içki bölümünü, daha sonra sigara bölümünü sattığını ve tütün ekim izinlerini de kaldırarak tütün işçilerini işsiz bıraktığını söyledi.

"Başbakan Erdoğan, 12 bin TEKEL işçisinin iki sene boyunca oturmasına kendisi neden oldu" diye konuşan Amaç, "İşçileri başka kurumlarda değerlendirme imkanı varken neden 4-C kapsamına sokulduğunu" sordu.

İşçilerin günlerdir binaların altında serdikleri kartonlar üzerinde battaniyesiz kaldıklarını anlatan Amaç, Ankara halkına ve esnafına da zarar vermemeye çalıştıklarını, taşkınlık yapmadıklarını söyledi. Amaç, TEKEL işçilerinin siyasi partileri ziyaret etmesine izin verilmemesini de eleştirdi. Yorum Yaz | Yorumları Oku