CHP: Muhalifler rahat geçsin diye sınır karakolu kapatıldı

CHP: Muhalifler rahat geçsin diye sınır karakolu kapatıldı
CHP: Muhalifler rahat geçsin diye sınır karakolu kapatıldı
Reyhanlı'ya giden ikinci CHP heyetinden çarpıcı iddialar geldi. Heyette yer alan İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, köylerden sınır geçişlerinin tamamen serbest olduğunu belirterek, "Uşaklı Köyü'nde bir karakol varmış ancak Suriye'de olaylar başlayınca kapatılmış" dedi.
Haber: MİRAY ÇİMEN - miray.cimen@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARABombalı saldırılarda 51 kişinin hayatını kaybettiği Hayat’ın Reyhanlı ilçesine giden ikinci CHP heyetinden, terör saldırılarına ilişkin çarpıcı iddialar geldi. Heyette yer alan CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, Reyhanlı’nın köylerinde sınır geçişlerinin serbest olduğunu ifade ederek, “Uşaklı Köyü’nde bir karakol varmış ancak Suriye’de olaylar başlayınca Hükümet tarafından kapatılmış” dedi. Özgündüz, izlenimlerini ise “Durum güvenlik açısından ürkütücü” şeklinde ifade etti.

Reyhanlı’da yaşanan olayların ardından 21 Mayıs’ta bölgeye giden CHP’li Özgündüz, Radikal’e izlenimlerini anlattı. Reyhanlı’ya bağlı sınır köyleri Uşaklı ve Bükülmez’e gittiklerini ifade eden Özgündüz, şunları söyledi:


HER TÜRLÜ EYLEM YAPILABİLİR
“Genel olarak durum güvenlik açısından ürkütücü. Orada güvenlik sıfır. İnsanlar yaya olarak Suriye tarafından Türkiye ’ye, Türkiye tarafından Suriye’ye geçiyor, araçlar gidiyor. Suriye plakalı bir motosiklet gözümüzün önünde geldi bizim tarafa geçti. Suriye’den gelen insanların oluşturduğu çadır kent şeklinde bir kamp var. Orada sakallı, kamuflaj elbiseli militan kılıklı, elinde telsiz olan insanlar dolaşıyor. Gördüğümüz manzara karşısında sınırdan bu tarafa her gün istediğiniz kadar silah, bomba, insan sokabilirsiniz. Yine bizim taraftan o tarafa çok rahatlıkla götürebilirsiniz. Bu ortamda her türlü eylem yapılabilir. O endişe verici. Reyhanlı’da bir patlama oldu ama bu patlama için çok uygun bir zemin var. Bugün de, yarın da yapabilirsiniz.”


KAMUFLAJ AMAÇLI RESTORAN
Patlamadan birkaç gün önce Reyhanlı’da restoran işleten Muhammet isimli bir Suriye vatandaşının restoranında hesap yüzünden kavga çıktığını söyleyen Özgündüz, “Olaydan sonra Suriye uyruklu vatandaş sınır dışı edilmiş. Bu vatandaş o restoranı para kazanmak amaçlı kullanmıyormuş. Orayı bir irtibat noktası, sosyal faaliyet alanı, kamuflaj amaçlı bir restoran olarak kullanıyormuş. Bana göre gizli servislerle irtibat halinde olan ya da onlara çalışan bir insan” dedi.


KARAKOL MASRAFLI OLUYOR
Uşaklı Köyü’nde bir karakol olduğunu ancak Suriye’deki olaylar başlayınca Hükümet tarafından kapatıldığını vurgulayan Özgündüz, “Resmi anlamda kapıdaki durum nedir bilmem ama bizim gördüğümüz, iki köyde de sınır, koruma, güvenlik yok” dedi. Köylülerin karakolun kapanmasının gerekçesi esprili bir şekilde “Karakol fazla, masraflı oluyor” diye anlattıklarını aktaran Özgündüz, “Bana göre sebebi karşı taraftan bizim tarafa geçişler sağlansın, belki de geçişler sırasında güvenlik güçleri orada olursa, müdahale olur, çatışma olabilir düşüncesiyle karakolu kapatmış. Sınır tamamen savunmasız, güvencesiz” dedi. Ziyaretleri sırasında bir TIR’ın sınırdan geçtiğini gördüklerini kaydeden Özgündüz, “Orası kapı değil. Niye gidiyor, ne götürüyor?” diye sordu.