CHP örgütü başkanlık istiyor

CHP örgütü başkanlık istiyor
CHP örgütü başkanlık istiyor
CHP'de seçim çalışmaları sürüyor. Kulislerde hareketlilik sürerken, il başkanlarının da aralarında olduğu 1782 kişi adaylık için istifa etti.
Haber: MİRAY ÇİMEN / ANKARA / Arşivi

CHP ’de belediye başkanlığına aday adayı olmak isteyenlerin son başvuru tarihi önceki gün sona erdi. CHP’nin 8 Eylül’de gerçekleşecek Parti Meclisi (PM) toplantısında görüşülecek MYK raporunda yerel seçim öncesi aday adayı olmak isteyen kişilerin sayısal verilerine yer verildi. Buna göre 1782 kişi adaylık için istifasını verdi. Bu kişilerden 6’sı il, 167’si ilçe, 56’sı belde başkanıydı. Genel Merkez’e yapılacak başvurular ocak ayına kadar alınacak. Aday belirleme yöntemi olarak aday yoklamasını esas alan CHP, İstanbul, Ankara ve İzmir’in de aralarında bulunduğu büyükşehirler hakkında aday belirleme yöntemini oluşturmaya hazırlanıyor.

Kulisler çok hareketli

Mart 2014’te yapılacak yerel seçimler öncesinde hemen her partide olduğu gibi CHP’de de gözler büyükşehirlere çevrildi. İstanbul için parti yöneticileri ve milletvekilleri dahil birçok ismin adı geçerken, en çok konuşulan ise Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül. Ancak, CHP’den ihraç edildiği için Sarıgül’ün üyelik başvurusu yapması, Parti Meclisi’nin ‘ihraç kararını’ kaldırması gerekiyor. Kulislerde Sarıgül’ün CHP’ye katılması halinde adaylığının kesin olduğu da ifade ediliyor. Ankara için de Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Ankara Milletvekilleri Emine Ülker Tarhan, Levent Gök, Aylin Nazlıaka, Sinan Aygün’ün de içinde bulunduğu birçok milletvekilinin adı kulislerde konuşuluyor. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ’nun “Rakip olarak Melih Gökçek’in olmasını isteriz” açıklaması kulislere “Sürpriz bir aday olabilir” şeklinde yansıdı. CHP’nin ‘kalesi’ olarak nitelendirilen İzmir’de Başkan Aziz Kocaoğlu “Süreci izlemeye devam edeceğim” dese de en güçlü adayın Kocaoğlu olduğu ifade ediliyor. Ulusalcı kanatta yer alan İzmir Milletvekili Birgün Ayman Güler, eski Milletvekili Canan Arıtman, Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan da var.