CHP örgütü başkanlık istiyor

CHP örgütü başkanlık istiyor
CHP örgütü başkanlık istiyor
CHP'de seçim çalışmaları sürüyor. Kulislerde hareketlilik sürerken, il başkanlarının da aralarında olduğu 1782 kişi adaylık için istifa etti.
Haber: MİRAY ÇİMEN / ANKARA / Arşivi

CHP ’de belediye başkanlığına aday adayı olmak isteyenlerin son başvuru tarihi önceki gün sona erdi. CHP’nin 8 Eylül’de gerçekleşecek Parti Meclisi (PM) toplantısında görüşülecek MYK raporunda yerel seçim öncesi aday adayı olmak isteyen kişilerin sayısal verilerine yer verildi. Buna göre 1782 kişi adaylık için istifasını verdi. Bu kişilerden 6’sı il, 167’si ilçe, 56’sı belde başkanıydı. Genel Merkez’e yapılacak başvurular ocak ayına kadar alınacak. Aday belirleme yöntemi olarak aday yoklamasını esas alan CHP, İstanbul, Ankara ve İzmir’in de aralarında bulunduğu büyükşehirler hakkında aday belirleme yöntemini oluşturmaya hazırlanıyor.

Kulisler çok hareketli

Mart 2014’te yapılacak yerel seçimler öncesinde hemen her partide olduğu gibi CHP’de de gözler büyükşehirlere çevrildi. İstanbul için parti yöneticileri ve milletvekilleri dahil birçok ismin adı geçerken, en çok konuşulan ise Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül. Ancak, CHP’den ihraç edildiği için Sarıgül’ün üyelik başvurusu yapması, Parti Meclisi’nin ‘ihraç kararını’ kaldırması gerekiyor. Kulislerde Sarıgül’ün CHP’ye katılması halinde adaylığının kesin olduğu da ifade ediliyor. Ankara için de Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Ankara Milletvekilleri Emine Ülker Tarhan, Levent Gök, Aylin Nazlıaka, Sinan Aygün’ün de içinde bulunduğu birçok milletvekilinin adı kulislerde konuşuluyor. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ’nun “Rakip olarak Melih Gökçek’in olmasını isteriz” açıklaması kulislere “Sürpriz bir aday olabilir” şeklinde yansıdı. CHP’nin ‘kalesi’ olarak nitelendirilen İzmir’de Başkan Aziz Kocaoğlu “Süreci izlemeye devam edeceğim” dese de en güçlü adayın Kocaoğlu olduğu ifade ediliyor. Ulusalcı kanatta yer alan İzmir Milletvekili Birgün Ayman Güler, eski Milletvekili Canan Arıtman, Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan da var.


  http://www.radikal.com.tr/114914311491432

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  CHP İÇİN EN DOĞRUSU - M.Bilge

  CHP gelecek seçimlerde kardeş partileri MHP ve İşçi Partisi ile işbirliği yapmalıdır. Dindar, milliyetçi, şöven adaylarla seçimlere girmelidir. Seçim çalışmalarında solculara, gezi parkı yandaşlarına, Kürtlere, Alevilere, sendikalara, kadın hareketi savunucularına, insan ve hayvan hakları savunucularına ateş püskürmelidir. Partileri içinde özellikle ırkçılığı savunan milletvekillerini konuşmacı yapmalıdırlar. Böylesi bir durumda seçimleri alma şansları artar ve bu tutumları partilerine de ters düşmez...

  Makul olan - berkayhür

  Doğru yerde doğru ata oynamak. Ankara'da Sinan Aygün daha muhafazakar kesimin aklını çelebilse bile ulusalcı ya da evrenselci kitleyi kaybetmek pahalıya patlayabilir. İzmir'de bidonu koysa o başka olur; daha evvel yapmışlığı var. İstanbul için kilit nokta CHP adayı değil, bağımsız aday. Sırrı Süreyya aday olursa Sarıgül değil Atatürk yeniden aday olsa oylar bölüneceği için kayıplar yaşanacak. Bu arada MHP oylarını almaya çalışmak CHP için yine evrensel düşünen bağımsız kafalı çocukları kaybettirir, bu seçim çok doğru bir planlama yapılmalı. En azından İstanbul için bütün herkes kafa kafaya vermeli. Şu zihniyeti göndermenin tek yolu malesef bu.