CHP reklamına suç duyurusu: Alkış tüm dünyada tahrik olarak bilinir

CHP reklamına suç duyurusu: Alkış tüm dünyada tahrik olarak bilinir
CHP reklamına suç duyurusu: Alkış tüm dünyada tahrik olarak bilinir
CHP'nin 'Milletçe alkışlıyoruz' reklamındaki alkışları 'tahrik edici' olduğunu, ve 'sokak eylemlerinin çıkabileceğini' öne süren Ümit Ergün, suç duyurusunda bulundu!

RADİKAL - Düzce'de 29 yaşındaki Ümit Ergün, CHP 'nin 'Milletçe alkışlıyoruz' reklamında alkışlamanın tahrik edici olduğunu, karşıt görüşün protesto edilmesi gerektiği olarak anlaşılacağı için sokak eylemlerinin çıkabileceğini öne sürerek, suç duyurusunda bulundu.

Düzce'de hediyelik eşya satışı yapılan işyeri bulunan Ümit Ergün, bugün Adliye'ye giderek CHP'nin 'Milletçe alkışlıyoruz' reklamıyla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulundu. Adliyenin önünde açıklama yapan Ümit Ergün, savcılığa verdiği dilekçesini okudu. Ümit Ergün'ün savcılığa verdiği dilekçede şu ifadelere yer verildi:

" Cumhuriyet Halk Partisi tarafından tüm ulusal televizyon kanalları üzerinden yayına verilen reklamlarda 'Milletçe alkışlıyoruz' konusu işlenmiştir. Reklam filmlerinde ana tema da hitap eden insanlara verilen mesaj; bizim görüşlerimizde olmayan insanlara veya muhalif partiye karşı seçim propaganda döneminde, 'Hep birlikte alkışlama yöntemi ile karşılık verelim, protesto edelim' olmuştur. Bilindiği üzere alkış hareketi bütün dünyada tahrik edici unsur olarak algılanmakta, olayın akabinde ise suç içeren olaylar yaşanabilmektedir. CHP'nin de 'Milletçe alkışlıyoruz' reklamlarında kullandığı tahrik edici alkışlama fiilinin kişi veya kişilerce kullanabileceği, karşıt görüş ve söylemi protesto etmeliyiz olarak algılanabileceğinden ve bu mesajın sanığın siyasi bir görüş ve bu görüşün katkı taraftarları olduğundan dolayı bu fiillerin reklamın hitap ettiği kişilerce seçim propaganda döneminde topluluk veya bireysel olarak kullanması halinde tahrik edici söylemler çıkabileceği, sokak eylemleri olabileceği, toplumun güvenliğinin sarsılacağı ve akabinde suç unsurunun doğabileceği çok açıktır. Sanığın (CHP tüzel kişiliği) bu eylemle kişileri suça, tahrik edici söylemlere ve protestolara yönlendirdiğinden dolayı sanığın hakkında gerekli kovuşturma ve soruşturma yapılarak, reklamlar hakkında gereğinin yapılması ve sanığın cezalandırılması için savcılığınıza başvurma gerekliliği doğmuştur."

TRT'den CHP reklamına ret: İktidar partisini hedef alıyor

Ümit Ergün kamu davası açılmasını isteyerek, dilekçesine şöyle devam etti:

"İlgili reklamlar hakkında gereğinin yapılarak kamu düzeninin korunması için muhtemel suç unsurlarının oluşmasının acilen önlenmesi, sanık hakkında gerekli soruşturma ve kavuşturmanın yapılmasını ve sanığın bu fiillerden dolayı cezalandırılması için sanığa kamu davası açılmasını arz ederim." (Tezcan SOLMAZ/DÜZCE/DHA) 


  http://www.radikal.com.tr/133477313347738

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ne oldu hayırdır - genco940

  sen alkışlarken bir şey diyen oldumu ki, karşı taraf alkışlayınca tahrik oluyorsunuz. Ancak görünen o ki siz tahrik değil tahriş oluyorsunuz. Tavsiye traş bıçağını değiştirsen iyi olur.

  GIKINIZI ÇIKARTMAYIN! - Ali Karatay

  Başkan babası her allahın günü önüne gelene sövüyor, bizimki alkıştan tahrik olmuş. "Ya tam susturacağız, ya da kan kusturacağız"ın 2015 versiyonu.

  vay anasını :) - user1113887

  Hediyelik eşya satan esnafın hiç derdi kalmamış CHP'nin alkış akımından tahrik olmuş :) Benim babam da esnaf ve en büyük derdi belini büken vergiler, karşılıksız çıkan çekler kardeş. 10 kazandığımızı 12 olarak istiyorlar sen gerçekten esnaf mısın söylesene? Yoksa birilerinin maşası mı? Reklamlardan tahrik olmuş muşta, toplumsal eyleme yol açarmış mışta, kalkıp duyarlı vatandaş olarak mahkemeye gitmiş mişte, ohooo sen başkalarına anlat bunu!

  adliye sarayları ile ilgili önemli bir önlem unutulmuş. - hamzaakyol

  aslında x-ray taramasından önce akıl sağlığı taraması yapılması lazım. vatandaşın akıl sağlığı yerinde mi? çok da gençmiş yazık. bu yaşta. Allah insanın aklını başından almasın.

  ne ara - user403110

  bunlar ne ara hangi bahçede yetiştirildi

  ... - user553018

  Halbuki "Listeye giremeyen AKP'li kadın aday Elif Keçeci, ?Düzce'nin şerefsiz halkı? dedi." daha tahrik edici bence. Düzce'li olsam ona suç duyurusunda bulunurdum..

  .. - user553018

  Başına bir şey gelmeyeceğinden emin, suç duyurusunda bulunmak.. Ne güzel özgürlük değil mi..