CHP, Sarıgül'ü ihraç niyetinde

CHP MYK, Şişli Belediye Başkanı Sarıgül'ün kesin ihracını istedi. Genel Başkan Yardımcısı Erdem: 60 sayfalık Sarıgül raporunda çarpıcı bulgular var.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), kaçak binalara ruhsat karşığılı 300 bin dolar rüşvet alındığına ilişkin belgenin de yer aldığı rapor üzerine, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ü tedbirli olarak kesin ihraç talebiyle Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk etti.
MYK'nın Genel Başkan Deniz Baykal başkanlığında yaklaşık dört saat süren dünkü toplantısında, İstanbul milletvekilleri Mehmet Ali Özpolat, İsmet Atalay ve Sırrı Özbek'ten oluşan komisyonun hazırladığı Şişli Belediye Başkanı Sarıgül hakkındaki iddialara ilişkin 60 sayfalık raporu değerlendirildi.
Başkanvekilinin de ihracı istendi
Toplantıdan sonra açıklama yapan Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem, raporda, 'etkiliyici ve çarpıcı bulgu ve belgeler'in yer aldığını kaydetti. Bu bulgu ve belgeler doğrultusunda Sarıgül'ün CHP tüzüğünün 70. maddesi gereğince 'tedbirli olarak ve kesin ihraç talebiyle' YDK'ya sevk edilmesine karar verildiğini belirten Erdem, iddialarda adı geçen eski Şişli Belediye Başkanvekili Bayram Özata'nın da aynı şekilde İstanbul İl Disiplin Kurulu'na sevk edildiğini söyledi. Erdem, "Gerçekten raporda açıklandığında çoğu çevrenin adı geçen arkadaşımızı sahiplenemeyeceği ölçüde ciddi iddialar var" dedi.
300 bin dolar rüşvet iddiası
Şişli Belediyesi'nin 2001-2002 yılı faaliyetlerini inceleyen İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin 'tehdit ve şantaj' iddialarının da yer aldığı, belediye yöneticileriyle görüşülerek oluşturulan rapordaki bilgilerden bazıları şöyle:

 • Bir işadamı Şişli'deki binasına kaçak olarak yaptığı ek dört kata ruhsat verilmesi karşılığı bir belediye çalışanına 300 bin dolar tutarında rüşvet verdi. Parayı sözde borç olarak alan belediye görevlisi bu paranın 50 bin dolarını kendisine ayırdı. Geriye kalan para için ise 'Toplam 250 bin dolar makama teslim edildi' şeklinde yazılı belge düzenledi.
 • Bir başka işadamının sınırlı bir oranda inşaat ve yapılaşma izni aldığı arsasındaki inşaat ve yapılaşma alanı yaklaşık 1000 misli artırıldı ve yapı ruhsatı verildi.
 • Diğer bir işadamı bir büyük bina inşaat izni aldığı halde arsasına iki bina yaptı. Şişli Belediyesi'nce iki binaya da ruhsat verildi.
 • Belediyenin işletmesini aldığı bir iş merkezinde yer alan otoparkın geliri iş merkezinin sahibi işletmeye bırakıldı.
  Sarıgül: CHP benim gönlümdedir
 • Şişli Belediyesi sınırları içinde yer alan ve belediyenin izin verdiği sınırları aşarak fazla alan kullanım oranlarını değiştiren 29 ayrı binaya, buna rağmen ruhsat verildi.
  MYK'nın kendisini ihraç talebiyle disipline sevk ettiğini öğrenince 'CHP'li Şişli Belediye Başkanı' imzasıyla yazılı bir açıklama yapan Mustafa Sarıgül, bugüne kadar disiplin kovuşturmasını gerektirecek hiçbir eylemin içinde olmadığını öne sürdü.
  Sarıgül açıklamasında şunları kaydetti: "Bu hareket, CHP'nin bayrağını en yükseğe çıkarma hareketidir. CHP'yi iktidara taşıma hareketidir, halk hareketidir. Bu hareket bireysel değil, toplumsal bir harekettir. Bu nedenle önlemeye kimsenin gücü yetmeyecektir. Benim CHP'liliğim kâğıt üzerinde değil, gönlümdedir. Bunu kimse silemez. Her şeye rağmen CHP'de hukukun işleyeceğine inanıyorum. Yüksek Disiplin Kurulu'nun hukuka aykırı karar almayacağına inanıyorum."