CHP: Somut öneri yok MHP: Milletle alay etti

İçişleri Bakanı Atalay'ın demokratik açılımla ilgili açıklamaları muhalefeti tatmin etmedi. CHP'li Özyürek ve MHP'li Şandır aynı görüşte: Atalay'ın bir ay önceki açıklamalarıyla dünkü sözleri arasında fark yok

ANKARA - İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın ‘demokratik açılım’ sürecinin geldiği noktayla ilgili açıklamaları CHP ve MHP’yi ‘tatmin’ etmedi. CHP Sözcüsü Mustafa Özyürek, “Demokrasinin ve özgürlüklerin önündeki engelleri hemen kaldıralım ama sorunun esası akan kan ve susmayan silahlardır, bunları nasıl çözeceklerini ortaya koysunlar” derken; MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Atalay’ın milletin aklı ile alay ettiğini savundu. Atalay’a tepkiler şöyle:
CHP Sözcüsü ve Genel Saymanı Mustafa Özyürek: Bir ay önceki açıklamalarla bugünkü açıklamalar arasında somut bir fark göremedim. Sayın Bakan’ın daha çok serzenişte bulunmak, muhalefeti eleştirmek için bu basın toplantısını yaptığı anlaşılıyor. Anayasa değişikliği düşünmüyorsanız bazı açılımları nasıl yapacaksınız? Vatandaşta artan bölünme kuşkusunun nereden doğduğunu iyi görmek gerekiyor. Kimse ‘ben Türkiye’yi böleceğim’ diye yola çıkmaz. Ama siz, attığınız adımlarla Türkiye’nin bölünmesine yol açarsanız, sonuç değişmez. Sayın Bakan’ın açıklamalarında eksik olan şudur; daha dün dört askerimizi şehit verdik. Bu akan kanı nasıl durduracaksınız? Başbakan’ın çok sık söylediği anaların gözyaşını nasıl durduracaksınız? Bunlarla ilgili somut hiçbir şey söylemiyor. ‘Af bizim gündemimizde yok’ diyor. Bu konuyla ilgili öneri yapanların bir kısmı ‘af bu işi çözer’ demişlerdi. Af yoksa, bu işi çözmek için neler var? Silahları nasıl susturacaksınız? Bunları net olarak ortaya koyması gerekirdi. Konun Meclis’e gelmesi halinde gerekli tavrı ortaya koyacağız. Meclis zemini, çözüm zeminidir. Bu zemini kullanabilmek için de somut, net önerilere, ifadelere ihtiyaç var. CHP’nin görüşünü merak ediyorsanız nettir; biz, Türkiye’nin ulusal bütünlüğünün, üniter devlet yapısının asla zarar görmesini istemeyiz. Türkçe’nin resmi dil olduğu, bütün eğitimin anadilde değil, resmi dilde yapılmasını isteriz. Ama herkes anadilini özgürce öğrenebilir, yayın yapabilir, özel televizyonlar kurabilir.
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır: Bir ay önce de aynı şeyleri söyledi. Sayın Bakan ve AKP hükümeti Türk milletinin aklıyla alay ediyor ve maalesef PKK kan akıtmaya devam ediyor. Açılım PKK’yı cesaretlendiriyor. Bu Kürt açılımının sahiplerini ve destekçilerini şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Sayın Bakan, bunun dış kaynaklı bir proje olduğu iddiamızı kompleks olarak değerlendiriyor. Kendisine soruyorum, neden şimdi? Niye geçen sene başlamadınız? Geçen seneden bu yana 250’ye yakın şehidimiz var.  Hükümet ve sayın Başbakan, bu ülkeyi Türk milleti adına yönetmekle sorumludur. Temennilerde bulunmak, ağlamak, tespitler yapmak, bunların hakkı değil. Hükümet Meclis’te neyi çözecek? Anayasa değişikliği yapmadan PKK’nın taleplerine nasıl cevap verecekler? Milleti oyalıyorlar. Meclis çözecek, muhatap millet... Siz kimsiniz, sizin göreviniz ne? Hangi içerikle bu meseleyi çözeceksiniz? Hâlâ temenniden öte bir şey söylemiyorsunuz. Sayın Bakan milletin aklıyla alay etmiştir. Sayın Bakan ve hükümeti bu anlamda kınıyorum. (Radikal)