CHP: Sorumlu sosyal medya

Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Sinop, önceki gün BDP ’lilerin öğretmenevinde saatlerce mahsur kalmasına neden olan saldırının etkisinde. Kentte günün konusu bu. “Ne işleri vardı” diyenler de var ancak, “Sinop’un böyle anılmasını istemiyoruz” diyenler çoğunlukta. Radikal’e konuşan CHP ’li Belediye Başkanı Baki Ergül, kışkırtıcı açıklamalar yaptığına ilişkin iddiaları reddediyor: “Anlamakta zorluk çekiyorum. Olayların hiçbir tarafında yokken birden ortasında kaldım. Sözü edilen açıklamayı yapmadım. Yaptığımı ispatlayan olursa görevi bırakırım. Sinop’ta olsam önlemeye çalışırdım. Olayları tasvip etmiyorum. Protesto edilebilir ama şiddete başvurmadan protesto edilmeliydi. Milletvekili olarak gelenlere saygı duyuyorum. Sinop modern bir yer. Böyle bir şey olacağına ihtimal vermiyordum. Saygı çerçevesinde yaklaşılabilirdi.”
CHP İl Başkanı Mustafa Acun ise olayın sosyal medyada örgütlendiğini belirterek, “Sinop Gençlik Platformu diye bir yapılanma var. Olayların içinde de bunlar var. Öğretmenevinin bahçesine pankart da astılar. Platformun başkan yardımcısı AKP ’nin Boyabat Gençlik Kolu Başkanı Olcay Kargınoğlu. Olaylar bunların öncülüğünde gerçekleşti” dedi. Olayın aniden geliştiğini ve müdahale imkânı olmadığını söyleyen Acun, “Protesto etmek isteyen de olabilir ama bunu şiddete başvurmadan yapabilirsiniz. Kitle dağıtılabilirdi ki akşam saatlerinde çok rahat dağıtıldı. Peki neden gündüz yapılmadı” dedi.

Kargınoğlu: İlgim yok Kargınoğlu ise iddiaları reddederek, “Bu olayı duyduğum an delilleri aldım ve Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdum. Olayla hiçbir bağlantım yok. Platformda sadece üyeliğim var ve İstanbul’ da ki Sinoplu gençlerin oluşturduğu bir platform. Pankart açılmış ama platformla ne ilgisi olduğunu bilmiyorum” diye konuştu.
Olayların öncesinde ‘PKK’lılar buraya gelemez” şeklinde açıklama yapan Kamu-Sen İl Başkanı Metin Süren ise söylediklerinin arkasında olduğunu belirterek, “Bir yıl içerisinde Sinop iki şehit verdi. Sinop halkı duyarlı hale geldi. Olayların olduğu yerde ben de vardım. Bir sivil toplum örgütü yöneticisi olarak toplantıya katılmak, soru sormak için gelmiştik ama içeri giremedik. Orada şehidin ailesinin feryat ettiğine şahit oldum” dedi.

Objektif haber yaptık
Sinop Pusulası Gazetesi Yazı işleri Müdürü Hasan Doruk olayların yaklaşık üç ay önce Sinop’a şehit cenazesi gelmesine bağlıyor. Şehidin arkadaşlarının ilm merkezine geldiğini ve olayın sosyal medyada organize edildiğini söylüyor. Gazeteci Mete Çağdaş ise “‘Karadenizde, Sinop’ta ne işleri var’ diye postalar geldi. Bu tepkiyi haberleştirdim. Hatta HDK Sinop sözcüsünün açıklamalarına da yer verdim” diye konuşuyor.