CHP: Sorumlu sosyal medya

Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Sinop, önceki gün BDP ’lilerin öğretmenevinde saatlerce mahsur kalmasına neden olan saldırının etkisinde. Kentte günün konusu bu. “Ne işleri vardı” diyenler de var ancak, “Sinop’un böyle anılmasını istemiyoruz” diyenler çoğunlukta. Radikal’e konuşan CHP ’li Belediye Başkanı Baki Ergül, kışkırtıcı açıklamalar yaptığına ilişkin iddiaları reddediyor: “Anlamakta zorluk çekiyorum. Olayların hiçbir tarafında yokken birden ortasında kaldım. Sözü edilen açıklamayı yapmadım. Yaptığımı ispatlayan olursa görevi bırakırım. Sinop’ta olsam önlemeye çalışırdım. Olayları tasvip etmiyorum. Protesto edilebilir ama şiddete başvurmadan protesto edilmeliydi. Milletvekili olarak gelenlere saygı duyuyorum. Sinop modern bir yer. Böyle bir şey olacağına ihtimal vermiyordum. Saygı çerçevesinde yaklaşılabilirdi.”
CHP İl Başkanı Mustafa Acun ise olayın sosyal medyada örgütlendiğini belirterek, “Sinop Gençlik Platformu diye bir yapılanma var. Olayların içinde de bunlar var. Öğretmenevinin bahçesine pankart da astılar. Platformun başkan yardımcısı AKP ’nin Boyabat Gençlik Kolu Başkanı Olcay Kargınoğlu. Olaylar bunların öncülüğünde gerçekleşti” dedi. Olayın aniden geliştiğini ve müdahale imkânı olmadığını söyleyen Acun, “Protesto etmek isteyen de olabilir ama bunu şiddete başvurmadan yapabilirsiniz. Kitle dağıtılabilirdi ki akşam saatlerinde çok rahat dağıtıldı. Peki neden gündüz yapılmadı” dedi.

Kargınoğlu: İlgim yok Kargınoğlu ise iddiaları reddederek, “Bu olayı duyduğum an delilleri aldım ve Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdum. Olayla hiçbir bağlantım yok. Platformda sadece üyeliğim var ve İstanbul’ da ki Sinoplu gençlerin oluşturduğu bir platform. Pankart açılmış ama platformla ne ilgisi olduğunu bilmiyorum” diye konuştu.
Olayların öncesinde ‘PKK’lılar buraya gelemez” şeklinde açıklama yapan Kamu-Sen İl Başkanı Metin Süren ise söylediklerinin arkasında olduğunu belirterek, “Bir yıl içerisinde Sinop iki şehit verdi. Sinop halkı duyarlı hale geldi. Olayların olduğu yerde ben de vardım. Bir sivil toplum örgütü yöneticisi olarak toplantıya katılmak, soru sormak için gelmiştik ama içeri giremedik. Orada şehidin ailesinin feryat ettiğine şahit oldum” dedi.

Objektif haber yaptık
Sinop Pusulası Gazetesi Yazı işleri Müdürü Hasan Doruk olayların yaklaşık üç ay önce Sinop’a şehit cenazesi gelmesine bağlıyor. Şehidin arkadaşlarının ilm merkezine geldiğini ve olayın sosyal medyada organize edildiğini söylüyor. Gazeteci Mete Çağdaş ise “‘Karadenizde, Sinop’ta ne işleri var’ diye postalar geldi. Bu tepkiyi haberleştirdim. Hatta HDK Sinop sözcüsünün açıklamalarına da yer verdim” diye konuşuyor.


  http://www.radikal.com.tr/1122137112213717

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sorumlu sosyal medya degil - düsünür

  Sorumlu anadolu halklarina bir ideoloji pompalayan sistemdir. 100 yildir devletin tüm kanallari ile, okuldan askere kadar, insanlari toplumsal manipülasyona ugratan, toplum mühendisligi yapan, kendi halklarina soykirim yapma gercegi ile yüzlesmeyen, ortalama her on yilda bir askeri veya siyasi darbeler ile, gerekirse gladyo´lar kuran, kendi eli ile hizbullah´lari yaratip, egitip, "faili mechul´lar" isleyen. gerekirse vatandasi örgütleyen, maras, sivas simdide sinop´ta, kapisina dayanan, insanlari baltalar ile dograyan, insanlari canli olarak yakan, sinop´ta linc etmeye calisan. Peki, sizce nedir bu 100 yildir türkcülük şovenizmi pompalayan devlet ideolojisinin adi? Nedir okul egitiminden baslayip ordu sekillendiren ideolojinin adi?

  Dün Erzurum, bugün Karadeniz - sasdi

  80 darbesi öncesi büyük bir propaganda kampanyasıyla Erzurumda oynanan oyun Karadenizde oynanıyor. Erzurum'un Dadaşı; Türkün eğilmez başı, sınır taş" safsatalarıyla bu kent kendisini yeniliklere, devrimlere, çağdaş gelişmelere hatta komşu illerin halkına ve bizzat kendi ilçelerinden bazılarının sakinlerine kapattı. Karslılar, Artvinliler, Erzincan alevileri, TekmaN, Hınıs, Karayazı, Varto'nun kürtleri kente neredeyse giremez oldular. Halkı evrensel değerlerle tanıştırmak amacıyla Türkiye'nin ilk üniversitelerinden biri bu kentte kuruldu ama kısa süre sonra ünive teslim alındı ve yerelleştirildi. Irkçılık, bağnazlık ve içine kapanmışlık Erzurumu öyle bir dejenere etti ki, ahlaki, sosyal ve ekonomik çöküntü öyle bir noktaya geldi ki halk çıkış yolunu tarikat ve cemaatlerde aramaya başladı. Bir zamanlar ticaretiyle, kültürel zenginliğiyle, hayvancılık potansiyeliyle Anadolunun en önemli kentlerinden bir olan Erzurum'un adını artık ne kadar duyuyorsunuz? Ve maalesef aynı oyun yıllardır Karadenizde sergileniyor. Bölge ırkçılığın ve gericiliğin kalesine dönüştürülmeye çalışılıyor; koskoca bir bölge hızla içine kapatılıyor. Ve bazı dangalaklar ise bunu zafer sanıyor!

  Irkçılık - surrealist_tr

  Kürt hareketine türkiye partisi ol diye baskı yapılıyor,olmaya çalıştıklarında ise niye oluyorsunuz diye linç edilmeye çalışılıyor.Kardeşlik,birlikte yaşama, onurlu barış,bunlar ırkçılarda olmayan şeyler.Kimse bana tepki bdp'lilere,Kürtlere karşı değil demesin.Kürt düşmanlığını başbakan dahil her kes körüklüyor.Bu olayların suçluları cezalandırılmazsa kimseye güvenmeyin.

  insanlık ereziyonu - huseyi

  kişi kendinin ne kadar değerli önder kişi olduğunu kanıtlamak için karşısına ötekileştirdiğini koyarak şiddet kültünü geliştirir artık karşısına gelen insan değilde sanki onun varlığını ortadan kaldırmaya gelen düşman muamelesi gösterir artık onu yok etmek görevi üstlenir tehlikeyi ber taraf etmek onun için yaşam mücadelesi şekline bürünür çünkü kendini öyle konumlandırmıştır artık öteki geçim kaynağı olmuştur

  bunu haklı göterecek hiçbir neden olamaz - okkes cavus

  bazı kuruluş sorumlularının açıklaması hiç doğru deyil. çok çirkin yanlış yanlı ve kışkırtıcılık var. şehitler hepimizin ülke hepimizin. bu vekiller şehitler olmasın ülkede barış olsun kardeş kardeşi vurmasın, milliyetcilik duyguları körüklenmesin ülkmizde mutlaka barış ve kardeşlik olsun. bu çirkin ve anlamsız kardeş kavgası olmasın, barışı ve vatanını seven herkes bu sürece desdek versin diye halkı bilgilendirmek için yola çıkmışlardı. ne yazıkki bazı ülkesinin gerçeklerinden haberi olmayan, barışı istemeyen yapılar ortaya çıkıyor. şehitler olmasın diyenler mutlaka barış diyor. mutlaka barış mutlaka barış ..........

  Cevir kazi yanmasin - barisv

  Isler ciddiye binince hepsi kivirmaya baslamis, birakin bu isleri, biraz destek gorseler daha ne soylemler eylemler gorurduk.

  666 - e24

  düşüncenin üstesinden gelemeyen düşünenin üstesinden gelmeye çalışır...