CHP: Taciz değil, AKP komplosu

Urla'daki 'Barbaros Çocuk Köyü', hem iktidar hem de muhalefet tarafından mercek altına alındı. Başbakanlık, konuyla ilgili olarak kendisine bağlı İnsan Hakları Başkanlığı'nı harekete geçirirken, CHP, hükümeti suçladı.

ANKARA - Urla'daki 'Barbaros Çocuk Köyü', hem iktidar hem de muhalefet tarafından mercek altına alındı. Başbakanlık, konuyla ilgili olarak kendisine bağlı İnsan Hakları Başkanlığı'nı harekete geçirirken, CHP, hükümeti suçladı. Çocuklara taciz ve tecavüz iddialarını incelemek üzere köye giden CHP heyeti, "Burada taciz veya tecavüz olayı değil, AKP'nin düzenlediği bir komplo yaşanıyor" dedi.
CHP heyetinde yer alan İzmir Milletvekili Erdal Karademir, bulgularına göre AKP'nin asıl amacının sosyal hizmet uzmanlarını tasfiye ederek çocukları 5-6 kişilik gruplar halinde 'dini bütün' ailelerin yanında barındırmak olduğunu öne sürdü. Karademir şöyle konuştu: "Burada taciz, tecavüz diye bir iddia yok. Kendileri itiraf ediyor. Savcıdan da bilgi aldık. Cinsel münasebette bulunan kişilerin bunu kendi iradeleriyle yaptıkları söyleniyor. Bu kişiler arasında genç, yaşı 14'ün üzerinde bir tane bayan var. 'Biz bu işi seviyorduk, yaptık. Herkesin yaşamında olabilecek bir şey' diyorlar. Burada komplo var. AKP'den bir bayan milletvekilinin kendilerine yakın bir muhtardan, Barbaros Çocuk Köyü ile ilgili rapor istediğini öğrendik. Bu tür kurumları devre dışı bırakacaklar. Belli evlerde çocukları barındıracaklar. Bu evleri hükümet verecek. Bu uygulama için Bursa'da lojman boşalttıkları bilgisi de geldi."
Barbaros Çocuk Köyü için Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı da harekete geçti. Başkanlık, olayla ilgili olarak araştırma yapması için 2 Şubat'ta İzmir İl İnsan Hakları Kurulu'na talimat verdiklerini açıkladı. TBMM Sokak Çocuklarını Araştırma Komisyonu da Urla'ya bir ekip gönderiyor. Komisyon Başkanı AKP'li Öner Ergenç, salı günü yapacakları toplantıda heyeti belirleyeceklerini söyledi.
12'sinden büyük erkekler gidiyor
Öte yandan, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürvekili
İsmail Barış ise iddialar üzerine köyde kalan 12 yaşından büyük erkek çocuklar ile mağdur durumdaki çocukların uygun yerlere nakledileceğini açıkladı. Barış, konuyla ilgili şu ana kadar dokuz kişinin tutuklandığını söyledi. Barış, kurumdaki çocuklara uzmanlar tarafından psikolojik destek verildiğini belirtti. (anka, Radikal)


    http://www.radikal.com.tr/7368797368790

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.