CHP: Tek amaç intikam almak

CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Yücel Aşkın'ın tutuklanarak cezaevine konulmasını "Sistemli, intikam üzerine kurulmuş bir siyasi baskının sonucu" diye değerlendirdi.

ANKARA - CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Yücel Aşkın'ın tutuklanarak cezaevine konulmasını "Sistemli, intikam üzerine kurulmuş bir siyasi baskının sonucu" diye değerlendirdi.
Koç dün düzenlediği basın toplantısında, Aşkın ile ilgili ağır ceza gerektiren suçüstü bir hal bulunmadığını, tüm bunların ardında üniversiteler ve rektörlerle mücadele etmenin, savaşmanın siyasi gölgesi bulunduğunu öne sürerek, "Kaldı ki ihaleye fesat karıştırma iddiasıyla tutuklama kararı geçerli olsa, şu anda kabinenin yarısının tutuklanması gerekiyor" diye konuştu. 'Kaçma olasılığı bulunmayan bir rektörün, özellikle cumartesi, pazara denk getirilerek tutuklanmasını' üzücü bulan Koç, Aşkın'ın evinin, Anayasa'da yer alan özel yaşamın gizliliği ve konut dokunulmazlığına aykırı olarak arandığını, soruşturmanın gizliliğini savcının ihlal ettiğini ileri sürdü.
Gazalcı'dan önerge
CHP Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı da, konuyla ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, Aşkın'ın tutuklanmasının Anayasa'nın 19. maddesi ile İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi'nin hükümlerine uygun olup olmadığını, kaçma olasılığı olmadığı halde Aşkın'ın güvenlik güçlerince uygunsuz biçimde götürülmesini doğru bulup bulmadığını sordu.
Kepenek de sordu
CHP Ankara Milletvekili Yakup Kepenek de TBMM Başkanlığı'na sunduğu önergesinde, Adalet Bakanı Cemil Çiçek'e, Van Cumhuriyet Başsavcısı'nın ilin tüm avukatlarını 'PKK yanlısı' olarak suçladığı yönündeki iddialarının doğru olup olmadığı sorusunu yöneltti.


    http://www.radikal.com.tr/7604857604850

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.