CHP: Terörle uzlaşma olmaz

CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, Başbakan Tayyip Erdoğan'la aydınların buluşmasında karşılıklı arabuluculuk beklentisinin yaratılmamasını isteyerek, "Terörle uzlaşma olmaz" dedi.

ANKARA - CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, Başbakan Tayyip Erdoğan'la aydınların buluşmasında karşılıklı arabuluculuk beklentisinin yaratılmamasını isteyerek, "Terörle uzlaşma olmaz" dedi. Koç, Erdoğan'la aydınların buluşmasanı şöyle değerlendirdi:
"İyi niyet temeli seçeneği yanında karşılıklı arabuluculuk gibi bir yolun kullanılacağı beklentisi oluşturmak terörle mücadelede zafiyet yaratır. Bu girişimi oluşturanların iyi niyetinden şüphe etmiyorum, ama muhatap olarak devletin böyle bir uzlaşmayla çözüm yolu araması, arayış içine girer bir hava vermesi yanlış. Terörle, devlet gibi mücadele etmek gerekir. Bu konuda ikircikli bir tavır sergilemek veya sergiliyor gibi görünmek yanlış. Terör örgütünü devletin muhatabı haline getirmek sonucunu doğuracak bir tutum sergilenmemeli. İspanya ve İrlanda'da bu tip uzlaşma arayışları sonrası oluşan af beklentisi teröre çare olmadı. Devlet, bu noktadaki arayışları muhatap kabul etmemeli."
Genelkurmay'ın Başbakanlığa bağlı bir sivil koordinasyon kurulu kurulması talebinin ciddiye alınmasını da isteyen Koç, terörle mücadelede tüm sorumluluğun askere bırakılamayacağını ifade etti. Terör konusunda 'devlet zirvesi toplantısı' önerisini yineleyen Koç, "Kuzey Irak'taki PKK varlığı konusunda da acil önlem alınmalı. Ama bu lafla olmamalı" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7542267542260

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.