CHP: Vali eroincileri mi koruyor?

CHP ile Van Valisi Hikmet Tan arasında, eski milletvekili Mustafa Bayram'ın uyuşturucu kaçakçılığından gözaltına alınan oğlunu kurtarmak için gerçekleştirdiği Emniyet baskınıyla ilgili kriz büyüyor.

ANKARA - CHP ile Van Valisi Hikmet Tan arasında, eski milletvekili Mustafa Bayram'ın uyuşturucu kaçakçılığından gözaltına alınan oğlunu kurtarmak için gerçekleştirdiği Emniyet baskınıyla ilgili kriz büyüyor. CHP'nin hazırladığı rapora tepki gösteren ve Genel Başkan Deniz Baykal'ı, Van'a kötülük yapmakla suçlayan Tan'a yanıt, dün CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz'dan geldi.
Topuz, Van'da yaşanan olaylar adalete intikal edinceye kadar geçen dönemde, idarenin büyük kusurları bulunduğu ve birbirlerini himaye etme anlayışı içinde oldukları yönünde kaygı taşıdıklarını söyledi. Van Emniyet Müdürü'nün, 'Tutuklu' dediği saatlerde söz konusu kişilerin çoktan kaçırıldığını, daha sonraki günlerde, "Eksik bilgilendirmeden dolayı hata ettim, kasıt aranmamalı" dediğini anımsatan Topuz, şunları söyledi: "Emniyet müdürünün baskından haberi yok. Bu mümkün mü? O zaman onun müdür olarak ne işi var? Emniyet müdürü, 'Bundan benim ne menfaatim olabilir? Niçin böyle bir şeye teşebbüs edeyim?' diyor. Teşebbüs konusunda kuşkum şudur: Sanıklar, karakol baskını yapılarak kaçırılmış, siz bunu ne kadar geç kabul ederseniz kaçanlar o kadar kolay izlerini kaybettirme imkânına sahip olur. Emniyet müdürünün bu tavrı, kaçaklara yakalanmamaları için zaman verildiği kaygısı uyandırıyor".
'Vali orada duramaz'
Vali Hikmet Tan'ın, Deniz Baykal'ı Van ekonomisine zarar vermekle suçladığını anımsatan Topuz, "Yoksa vali, Van'ın ekonomisini sadece eroin nakli ve ticaretine dayalı olarak mı yorumluyor? Vali uyuşturucu ticareti yapanların hakkını mı koruyor?" diye sordu. Topuz, "Artık bu vali Van'da duramaz. Devleti tarafsız bir şekilde temsil edemez" dedi.