CHP ve MHP aynı fikirde: Bunun adı sansürdür

Hükümetin televizyonlara yayın yasağı koymasını eleştiren CHP ve MHP'li vekiller "AKP'nin amacı kendisine yönelik eleştirileri kesmektir" dedi

ANKARA- Hükümetin isteği ile RTÜK'ün, radyo ve televizyon kuruluşlarının terör konusundaki yayınları konusunda uyarması CHP ve MHP'nin tepkisine neden oldu.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin, ulusal duyarlılığın yükselmesinden rahatsızlık duyduğunu, Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanunun 25. maddesini kullanarak, radyo ve televizyon kuruluşlarına sansür uyguladığını savundu. Yayın yasağının amacının AKP'yi eleştiren yayınları kesmeye yönelik olduğunu öne süren Kılıçdaroğlu, "Hükümetin getirdiği sansür uygulaması, sadece ulusal kanallara yönelik bir uygulamadır. Bu uygulama yüz binlerce çanak anteninin kullanıldığı bir ülkede, halkı dolaylı olarak başka televizyon kanallarını izlemeye zorlamadır. Bilinçsiz, ön yargıyla hazırlanmış bir karar olduğunu takdirinize sunuyorum" dedi.

MENGÜ: 12 EYLÜL'Ü HATIRLATIYOR

CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü de demokratik bir ülkede çok az uygulanması gereken Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanunun 25. maddesinin, yaptırımının çok ağır olduğunu belirtti. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in RTÜK’e gönderdiği yazıda, Türkiye’de hiç olmayan şeylerin, varmış gibi yer aldığını ileri süren Mengü, yayınlarda kamu düzenini bozan, zorlayan en ufak bir eylemin olmadığını, güvenlik güçlerinde zaaf imajı yaratacak yayınların bulunmadığını belirtti. AKP iktidarını basına yönelik sansür uygulamakla suçlayan Mengü, "Bu sansür uygulaması bana, 12 Eylül askeri rejimini hatırlattı" dedi.

ŞANDIR: FISILTI GAZETESİNE YARAR 

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ise, bir şeyi yasaklayarak hiçbir şeyin önlenemeyeceğini ifade ederek, "Şimdi fısıltı gazeteciliği harekete geçecektir. Endişe ederim ki, arzu edilen konu daha fazla zarar görecektir" dedi. Şandır sözlerini şöyle sürdürdü: "Roj TV’yi durduramayanların Türk basınına sansür getirme hakları bulunmamaktadır. Kendi yazıları, kendi imzaları ile zaaf içerisinde olduklarını itiraf ediyorlar. Kamu düzeni ve milli güvenliğini sıkıntıda olduğunu RTÜK’e yazdığı yazıyla Başbakan Yardımcısı Hükümet Sözcüsü bir anlamda ifade ediyor. Bu bile yanlış bir hadisedir, Türkiye’ye kan kaybettirir. Bölücü terör karşısında Türkiye’ye kan kaybettirici bir davranıştır." (Radikal)