CHP ve MHP kesin karşı BDP'den şartlı destek

Haber: MİRAY ÇİMEN / ANKARA / Arşivi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın ABD’den yaptığı “2014’te 3 seçim gelebilir” açıklaması muhalefet partilerinin tepkisini çekti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, “Sayın Başbakan’ın referandum teklifi tamamen anayasa masasından kaçış teklifidir. ‘2014’te 3 seçim yapalım’ teklifine karşı CHP olarak bizim de önerimiz; genel seçim ve yerel seçimi 30 Mart’ta yapalım. Cumhurbaşkanlığı seçimi farklı bir alandır. Onu sonra yapalım” dedi.
MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın ise “Başbakan ayağı yerden kesildiğinde bu tip çıkışları gündem yaratmak için ifade ediyor. Türk milletinin PKK ile yapılan bir anayasayı kabul etmeyeceğini zannederim danışmanı kendisine açıklamaya başladı ki, böyle bir girişimin başkanlık sistemi veya AKP ’nin geleceğini zora sokacağını gördü, şimdi geri adım atıyor” değerlendirmesini yaptı. BDP Genel Başkan Yardımcısı Demir Çelik de anayasanın bir kişinin ya da kesimin keyfine terk edilemeyecek kadar değerli olduğunu vurgulayarak, “Türkiye’nin 30 yıldır 5 generalin yaptığı bir Anayasayı halk iradesiyle değiştiremiyor olması başta biz siyasetçiler olmak üzere bütün toplumun ayıbıdır. Bunu ortadan kaldırmak, hepimizin görevidir. Başbakan’ın da, Meclis’in de görevi bu olmalıdır. Bu anlamıyla Meclis’in yetersiz kalıyor olması, antidemokratik bir anayasaya razı geliyor olması kabul edilemez” dedi.
Meclis’te her partinin katılmasının bir anayasa yapılmasnın temel arzuları olduğunun altını çizen Çelik, “Yapılamıyorsa BDP olarak 29 milletvekilimizle sivil, demokratik ve eşitlikçi bir anayasa yapmak için hazırız. Fakat AKP’ye, BDP’ye, MHP’ye göre anayasa değil, toplumun temel ihtiyaç cevap verebilecek bir anayasa olduğu takdirde biz 330’u aşacak noktadaki desteği vermeye hazırız” diye konuştu.