CHP: Yargısız infaz

CHP, Kızıltepe'de öldürülen baba-oğul Kaymazlarla ilgili raporu açıkladı: Ölümler silahlı çatışma sonucu değil. Maktüllere yakından ve tek taraflı yoğun ateş açılmış. Ahmet Ersin'in 'Yargısız infaz var mı' sorusuna yanıtı: 'Yargıya dayanmadığı belli.'

ANKARA - TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nun ardından CHP de Mardin'in Kızıltepe ilçesinde Ahmet Kaymaz ve 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz'ın güvenlik güçlerince öldürülmesi olayıyla ilgili raporunu açıkladı. Raporda, ölümlerin bir silahlı çatışma sonucu değil, yakından ve tek taraflı yoğun ateş açılarak meydana geldiği vurgulandı.
CHP Grup Başkanvekili Anadol, Kızıltepe raporunu hazırlayan Adana Milletvekili Tuncay Ercenk ve İzmir Milletvekili Ahmet Ersin'le birlikte dün TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, Mardin Milletvekili Mahmut Duyan da katıldı. Raporda, şu saptamalara yer verildi:

 • Anlatılanlardan ve tespitlerimizden, ölümlerin çatışma sonucu meydana gelmediği, maktüllerin üzerine yakından ve tek taraflı yoğun ateş açıldığı ve ölümlerin bu şekilde olduğu kanaatine varılmıştır. Çatışma söz konusu değildir.
 • Maktüllerin terlikli olması, tankerin yakıt yüklü olması ve ne tankerde ne de çevrede kurşun izi olmaması, yakınlarının iddialarını doğrulamaktadır.
 • Güvenlik güçlerinde olay yerinde çatışma yaşandığına ilişkin herhangi bir iz bulunmamakta.
 • Terörle mücadele ayrı şeydir, elbette yapılmalıdır. Ancak küçük yaştaki çocuk, terörist olarak değerlendiremez.
 • Çocuktaki mermi girişlerinden bazılarının düzgün ve sıralı olması da bir çatışma ihtimalinin olmadığını göstermektir. Çatışma durumunda her iki taraf da hareket halinde olacağından mermi girişleri düzgün ve sıralı olamaz.
 • Çatışma ve operasyonlara giden güvenlik güçleri genel olarak uzun namlulu silahlar kullandıkları halde, bu olayda 9 mm'lik MP 5 ve Uzi marka otomatik tabancalar kullanılmıştır.
 • Olaydan sonra yapılan savcılık araştırmasında olay anında evde ailenin dışında kimsenin bulunmadığı ortaya çıkmıştır.
  'Vali ortamı gerdi'
 • Mardin Valisi'nin olayın detayları ortaya çıkmadan iki teröristin ölü ele geçirildiği açıklaması ortamı daha da germiştir.
 • Olayın en kısa zamanda yargıya intikal ettirilmesi ve yargılamanın kısa sürede sonuçlandırılması konusunda bölge halkının çok büyük beklentisi olduğu tarafımızdan tespit edilmiştir.
  Anadol, basının soruları üzerine, Türkiye'de hukukun üstünlüğünün uygulandığının gösterilmesi ve ülkenin saygınlığı açısından yargılamanın bir an önce yapılarak gerçeklerin ortaya çıkarılması gerektiğini söyledi.
  CHP'li Ahmet Ersin de, çocuğun sırtında 10 cm'lik alanda altı mermi girişi bulunduğuna, bu mermilerin bazılarının birbiriyle temas halinde olduğuna dikkat çekti. Ersin, "Yargısız infaz mı var?" sorusu üzerine de "Yargıya dayanan bir infaz olmadığı belli. Bu insanlar, gözlem altına alınabilir, başka türlü yollarla yakalanabilirdi" diye konuştu. Anadol da, "Biz de yargısız infaz yapmak istemiyoruz. Bu tür kuşkular, yargı tarafından çözülmelidir" dedi.
  Bir başka soru üzerine Ersin, bölgede ağustos ayından itibaren birkaç evde kırsaldan gelen kişilerin yakalandığını belirterek, "Bu kişilerle ilgili daha önce hiç gözaltına alma yok. İlk defa gidiyorlar ve bu oluyor. Kuşku varsa, daha önce izlenmesi gerekirdi" dedi.
  Anadol, 17 Aralık öncesinde bu tür olayların yaşanmasının can sıkıcı olduğunu söylerken, Mahmut Duyan'ın, olayla ilgili davayı izleyeceğini açıkladı.