CHP'de imza kampanyası

Yerel seçimler sonrası CHP lideri Baykal'a bayrak açan muhalifler, olağanüstü kurultayın toplanabilmesi için imza kampanyası başlatıyor. Muhalifler 700 imza toplamayı hedefliyor.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP yönetimine bayrak açan muhalefet, olağanüstü kurultaya yönelik 'A' ve 'B' planlarını içeren alternatifli imza kampanyası için düğmeye bastı. Muhalefet, olağanüstü kurultay için bugün imza toplamaya başlayacak. Tüzüğe göre olağanüstü kurultay için toplanan imzalar 15 gün içinde genel merkeze verilecek.
651 imza toplanması gerekiyor
Muhalefetin 'A planı' seçimli olağanüstü kurultayla yönetimi değiştirmek üzerine kurulu. Muhaliflerin, noter aracılığıyla, olağanüstü kurultay için toplam delege sayısının yarısından bir fazlası olan 651 imza toplaması gerekiyor. Hedeflerinin 700 imza olduğunu belirten muhalifler bu sayının ölüm, istifa ve bazı delegelerin ihraç ya da tedbirli olarak disipline sevk edilmeleri nedeniyle gerekli imza sayısının 635'e düştüğünü hesaplıyor.
Bazı delegelerin seçimli kurultay için imza vermeyeceğini, ancak tüzük kurultayı için imza vereceğinin hesabını da yapan muhalifler, seçimli kurultay için gerekli sayıya ulaşılamaması halinde bu kez 'B planı'nı devreye sokarak, tüzük kurultayını toplantıya çağıracak. CHP'de tüzük kurultayı için 266 delegenin imzası yeterli.
Bir başka hedef, tüzük değişikliği
Muhalifler, bu planla CHP lideri Deniz Baykal'ı tüzükle vuracak. Muhaliflerin tüzük kurultayındaki hedef, Baykal'ın geçen kurultayda kabul ettirdiği ve blok listeyi de içeren tüzük değişikliğini ortadan kaldırmak.
Muhalifler, tüzüğün muhalefetin isteği doğrultusunda değiştirilmesinin yönetimi zor durumda bırakacağını düşünüyor. Tüzük değişikliğinin gerçekleştirilmesi halinde parti içi dengelerin altüst olacağı ve yönetimin
kontrolü kaybedeceği, bu durumda ya yönetimin istifa edeceği ya da partiyi seçimli olağanüstü kurultayı toplantıya çağırmak zorunda kalacağı hesaplanıyor.