CHP'de liderlik için ilk aday Koç

CHP'de genel başkanlık yarışında ilk resmi çıkış Samsun Milletvekili Prof. Dr Haluk Koç'tan geldi. Koç 2008'deki CHP Kurultayı öncesi adaylığını resmen açıklarken, yarışta adı geçen CHP Parti Meclisi (PM) üyesi Gülsün Bilgehan da bugün eski parti yöneticileriyle toplantı yapacak.

ANKARA - CHP'de genel başkanlık yarışında ilk resmi çıkış Samsun Milletvekili Prof. Dr Haluk Koç'tan geldi. Koç 2008'deki CHP Kurultayı öncesi adaylığını resmen açıklarken, yarışta adı geçen CHP Parti Meclisi (PM) üyesi Gülsün Bilgehan da bugün eski parti yöneticileriyle toplantı yapacak. CHP yönetimi ise kurultaya hazırlık için 5 bin 200 kişiyi partiye üye yaptı.
Sloganlarla karşılandı
CHP'de muhalif hareketler hız kazanırken Haluk Koç adaylığını dün TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası'nda yaptığı toplantıyla resmen açıkladı.
Salonda 'CHP iktidar, Haluk hoca başkan' sloganıyla karşılanan Koç, şunları vurguladı:
CHP sol ideolojiden uzaklaştı: Bugün CHP'de dinamizm ve devrimci ruh kaybolmuş, sol ideolojiden ve sosyal demokrasiden uzaklaşılmıştır.
Partide demokrasi yoksa: Parti içi demokrasi olmadan, ülkede demokrasi olmaz. Parti içi demokrasiyi yaşama geçirecek 'demokratik tüzük' öneriyoruz.
Bu yönetime yol bitti: CHP'nin kongre sürecinde yönetim hukuk tanımaz tavrını sürdürüyor. Pek çok ilçemizde, belirtilen sürede üye listelerinin askıya çıkarılmadığı görülüyor. Parti yönetimi, çok sınırlı durumlarda kullanılabilecek olan üye kayıt yetkisini kötüye kullanarak, dün 15 dakika içerisinde 5 bini aşkın yeni üye kaydı yapmıştır. Ancak bu arkadaşlarımız için 2008'de yol bitmiştir.
Cesuruz: Kimsenin uzantısı değiliz, dönek hiç değiliz. Namussuzlar kadar da cesarete sahibiz.
İktidar yürüyüşü: CHP'yi ilk genel seçimde iktidara taşıyacağız. Bunun için CHP sokağa çıkmak, halkın içinde olmak, varoşlara inmek zorundadır.
Etnik ve dinsel siyasete hayır: Bugün toplum etnik ve dinsel siyasetle tutsak alınmak isteniyor. Biz etnik siyasete de, dinsel siyasete de 'hayır' diyoruz.
Eski 40 vekil toplantıda
Toplantıya CHP milletvekilleri Ali Topuz, Şinasi Öktem, Bayram Meral, Ali Arslan, Fatih Atay ve Yaşar Ağyüz ile aralarında İzzet Çetin, Emin Koç, Ali Rıza Gülçiçek ve Ali Kemal Kumkumoğlu gibi PM üyelerinin de bulunduğu 40'a yakın eski milletvekili de katıldı. Seçim öncesinde CHP'den istifa eden eski Hatay milletvekili İnal Batu ve Zeynep Damla Gürel de toplantıda dikkat çekti.
Yarışta adı geçen Gülsün Bilgehan da bugün bazı il başkanları ve görevden alınan örgüt temsilcileriyle bir araya gelecek. TMMOB'daki toplantıya Cezmi Kartay, Hasan Fehmi Güneş, Erol Tuncer, Fikri Sağlar ve Abdülkadir Ateş'in de katılacağı belirtildi.
5 bin 200 yeni üye
CHP Merkez Yönetim Kurulu'nun önceki gün yapılan toplantısında, 5 bin 200 yeni üyenin partiye kaydı yapıldı. Baykal'ın başkanlığındaki toplantıda, yaklaşık 5 bin 200 yeni üyenin kaydı gerçekleştirildi. Daha önce görevden alınan bazı yöneticilerin yerlerine atama yapıldı.