CHP'de mektup savaşı büyüyor

CHP'de mektup savaşı büyüyor
CHP'de mektup savaşı büyüyor

Birgül Ayman Güler ile Atilla Kart daha önce de vatandaşlık tanımı konusunda tartışmıştı.

CHP'de yeni anayasa çalışmaları çerçevesinde gündeme gelen 'vatandaşlık tanımı' tartışması ulusalcılar ile yenilikçiler arasındaki mektup savaşıyla devam ediyor.
Haber: MİRAY ÇİMEN / Arşivi

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi de olan CHP Milletvekili Atilla Kart, 6 Mayıs’ta yaptığı açıklamada “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları” ifadesini kullandı. Açıklamadan bir gün sonra CHP Milletvekili Birgül Ayman Güler, Kart’a bir mektup yazarak, “Türk vatandaşlığını reddiyorsunuz” dedi. Kart da Ayman’a mektupla yanıt vererek, “Kimlik ve aidiyetin dayatılmaması” uyarıda bulundu.
Kart’ın 6 Mayıs tarihli basın toplantısında “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları” sözünü kullanması üzerine Güler ikinci bir mektup kaleme alarak, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Grup Başkanvekillerine gönderdi. Mektupta, “Türkiye devleti ve milleti bölünmez bir bütündür. Değerlendirmeleriniz ile Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olarak seslenmek yoluyla Türk vatandaşlığını reddiyorsunuz. Üniter, ulusal devlet ilkelerini anayasa’dan açıkça silmek isteyenlere katkı sağlamış oluyorsunuz” dediği öğrenildi.

‘Sorunlu bir üslup’

Kart da Güler’e yanıtını mektupla verdi. Kart’ın, Güler ve bilgilendirme amaçlı Kılıçdaroğlu’na gönderdiği, 2.5 sayfalık mektupta aydın olmanın, bilim insanı olmanın gereklerinin ifade edilerek, “Sorunlu abartılı üslubunuzdan, buyurgan ve mütehakkim tavırlarınızdan, yargılarınızdan, kişisel olarak ayrıca rahatsızlık duyuyorum” dendiği öğrenildi. Kart’ın, böyle bir tarzın bilşim insanı sıfatıyla örtüşmediğini kaydettiği belirtildi.
Kendi kişisel çalışmalarını da özetlediği mektubunda Kart’ın temel hak, özgürlükler ve vatandaşlık tanımı konusundaki görüş ve düşüncelerini de belirttiği kaydedildi. Kart’ın; üniter yapı, kadın hakları, halk devrimi, Köy Enstitüleri, harf devrimi, Türk ulusu ve Mustafa Kemal Atatürk ’ün ilkelerinin kazanımlar olduğunun vurgulandığı mektubunda, bu kazanımların içinin temel hak ve özgürlükler ile doldurulduğu takdirde CHP’nin görevini yapmış sayılacağının altını çizdiği ifade edildi. 


  http://www.radikal.com.tr/1134882113488210

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  EGERKI - Secret Garden

  eger tayyip erdogan aynen esad gibi hak hukuk isteyene tank topla cevap verseydi suan chp onunla idi.daha ortada birsey yokken bile chp bolunduuuuukkkkk bolunuyozzzzzzz diye yaygara kopariyorsa varin gerisini dusunun.bu chp nasil bir parti anlamak imkansiz.kendi ulkesinde yasayan milyonlarca kurde aleviye verilen haklari bolundukkkk diye lanse ediyor.ama obur taraftanda esad gibi diktatorlere destek veriyor.halkciyiz diyorlar halkin ne odlugunu bilmiyor.isleri gucleri ergenekoncular diktatorler zalimler tekciler irkcilara sahip cikmak.bu partiyi turkiyeden silmek boynumuzun borcu olsun.halk bizsek sen bizim partimiz degilsin ey chp

  Sayin Kart bir hukukçu olamanin birkimiyle çozum ariyorya Birgul Ayman... - ERIL

  Evet,ikisi de CHP milletvekili,ikisi de universite bitirmis aydin,bir bilimin isiginda çalismalar yapiyor yeni anayasa için,digeri de resmi ideolojinin disina çikmadan,statukoyu koruyarak bir devlet memuru goreviyle çalisiyor.Biri kurdler,turkler ile esit gorulemez diyor,digeri sosyal demokrat olmanin geregi sistemin devamini surdurmek için;diger farkli halklarinda (isimleri konmadan)bu anayasadan esit haklara sahip olmalarini savunuyor.Sayin Attila Kart ileri bir vizyona sahip,Birgul Ayman ise statukocu,irkçi,gerici vizyonu olmayan insandir.Tum bunlarda anlasiliyor ki,CHP de yenilikçiler galebe çalmazlarsa CHP de sittin sene geçse iktidara gelemez.

  CHP bunlardan arınmalı - kahramanh

  Deniz Baykal döneminde partiye giren bu insanlar artık gerçek yuvalarına dönmeli. Onların düşünceleri doğrultusunda siyaset yapan partiler mevcut. Korkuları o partilerden seçilememek.

  Bir an önce - makul

  Umarım bu yarılma sonuçta CHP' nin adına ulusalcı denen develet yedeği siyasetinden arınması ile sonuçlanır. zira AKP'nin tüm muhafazakar bayağılıyla bir cehenneme, yağma cennetinin bekasına odaklanmış bir polis devletine hızla dönüştürdüğü Türkiye'nin gerçek sorunlara odaklanmış ve politika üretebilen bir muhalefete şiddetle ihtiyacı. CHP hala bunu yapabilir eğer içindeki insansızlığı hedeflemiş ulusalcı filan akıl tutulmasından arınabilir ise.

  tek kelime ile - yldrmklChe

  birgül ayman güler bir ulusalcıdır.ulusalcılar en çok korkmamız gereken zehirli bir yılan gibidir. bu ülkenin en çok zarar gördüğü insan kitlesindendir. bir oktay vuraldan hiç bir farkı yoktur. '' devlet dersimlilerden değil, dersimliler devletten özür dilesin '' diyen bir hayran kitlesi vardır.

  Kendini ulusalcı diyenler - surrealist_tr

  Ulusal sosyalizm,bilindiği üzere Mussolini ve Hitler tarafından kurulmuştur.Kendi milli burjuvazilerinin,diğer ülke burjuvazilerine üstün gelmesi için çalışırlar.Bunuda anti-emperyalizm söylemleri ile sürdürürler.Anti-emperyalist olmak,ilk önce anti-kapitalist olmayı gerektirir.Ulusal sosyalizm,eninde sonunda burjuvazinin en kanlı diktatörlüğü olan faşizme evrilir.kendini ulusalcı-sosyalist olarak kabul eden arkadaşların dikkatine.

  kavga olmadan olurmu - resip

  kongreye giderler sandalyeler havada ucuşur memleketin hangi sorununa fikir üretiyorsunuz adamlar yıllardır iktidar iyi bir alternatif sunulsa akp orada oturabilirmi bu millet öyle yan gelip yatana oy vermez ortaya birşeyler koyun diktatörle secilmiş başbakanı aynı kefeye koyarsan avrupalı kuyruguna teneke baglar yahu bu ülkede bu kılıcdaroglundan başka adammı yok baykala rahmet okutuyor yazıktır hic degilse atatürkten utanın partiyi rezil ettiniz