'CHP'de sevgi düzeyi yükselmeli'

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, rakibi Haluk Koç ve arkadaşlarını topa tuttu ve sihirli formüller peşinde koşmakla suçladı.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ADANA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, rakibi Haluk Koç ve arkadaşlarını topa tuttu ve sihirli formüller peşinde koşmakla suçladı.
Baykal, il başkanları ve belediye başkanlarının kendisine sahip çıktığı Adana bölge toplantısında moral buldu. Toplantıda Mersin Belediye Başkanı Macit Özcan, Baykal'ın Kürtlere yönelik son günlerdeki sözlerinin olumlu sonuçlar verdiğini söyledi. Hatay İl Başkanı Halef Tiftikçi, partinin sağa kaydığı yönündeki parti içi ve dışından yapılan eleştirilere yanıt verirken, "Biz Soros solcusu değil, Toros solcuyuz" dedi. Adıyaman Yaylakonak Beldesi Belediyesi Başkanı Hasan Karakaya, "Siz iyi bir antrenörsünüz. Takım da var, ama maalesef takım iyi bir takım değil. Forvet eksikliği çekiyor" diyerek, Deniz Baykal'dan çevresini değiştirmesini istedi.
'Kavgalı partiye oy vermezler'
Baykal'sa yaptığı konuşmada parti içi muhalefeti topa tuttu. Baykal şunları söyledi: "Hayal kırıklığının yaşandığı bir zamanda, örgütümüzün sağlıklı bir ruh hali içinde olduğunu gördüm. Parti içinde sevgisizlikten yakınan arkadaşlar var. Bu hem bir tespit, hem de bir talebi içermektedir. 'Birbirimizi daha çok sevelim, sayalım' isteği var bunun içinde. Tartışma olur ama bu tartışmaları birbirimizi kırmadan yapalım. Daha önce de söylemiştim 'kavgalı eve kız vermezler, kavgalı partiye de oy vermezler' diye. Birbirimizi seversek, başarılı oluruz. Sen ben yok. Parti içinde sevgi düzeyini daha da yükseltmeliyiz."
'Oy oranı bu kadar'
Seçimlerde yüzde 21 oy aldıklarını belirten Baykal, sonucun bir realite olduğunu söyledi. Baykal şöyle devam etti: "Eğer solculuk yapsaydık daha çok oy alırdık' diyenler var. Bu çok kolay bir tespit. Keşke o kadar kolay olsaydı. O zaman solculuk yapardık işimiz kolaylaşırdı. CHP'nin oy oranı bu kadar. CHP'nin solunda solcu parti mi yok. Onlar ne aldı? Bir sihirli formül yok. Türkiye'nin içinde bulunduğu diğer koşullar bizi buraya getirdi. CHP, en iyi çalışmayı yaptığı halde tablo bu. Bu tablo CHP'nin değil, Türkiye'nin problemidir."