CHP'de 'süreç' çatlağı büyüyor

CHP'de 'süreç' çatlağı büyüyor
CHP'de 'süreç' çatlağı büyüyor
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi
MİRAY ÇİMEN / Arşivi

CHP ’de yeni anayasa ve çözüm sürecine ilişkin tartışmalar istifa ve disiplin sürecini getirdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’nun isteği ile Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa eden yenilikçi kanatta yer alan Gülseren Onanç, CHP’nin çözüm süreci dışında kalmaması gerektiğine vurgu yaptı. Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nu ‘ajanlıkla’ suçlayan ulusalcı kanattan Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz da disipline sevk edildi.
CHP lideri Kılıçdaroğlu, parti politikaları ve alınan kararlar dışında kamuoyuna açıklama yapılmamasını, televizyon programlarına da ‘izin alınmadan’ çıkılmamasını istedi. Onanç’ın çözüm sürecinde CHP’nin aktif rol oynaması gerektiği yönündeki açıklamaları ve CHP tabanının aslında sürece destek verdiğine yönelik anket sonuçlarını dile getirmesi partide rahatsızlık yarattı. Onanç’ın son olarak izinsiz katıldığı öne sürülen televizyon programındaki sözleri Kılıçdaroğlu’nu kızdırdı. Kılıçdaroğlu, önceki gün MYK toplantısının ardından görüştüğü Onanç’a bu rahatsızlığını da ileterek istifasını istedi. Onanç da istifa dilekçesini Kılıçdaroğlu’na sundu. Onanç, yaptığı açıklamada, “Cumhuriyet’in kurucusu olan CHP’nin, ülkenin içinde bulunduğu böylesine önemli bir sürecin dışında kalmaması gerektiğine inanıyorum. Türkiye’nin içinde bulunduğu bu hassas süreçte CHP’nin aktif politika üreten, katkı sunan, süreci yapıcı bir şekilde ele alan bir yaklaşımı olması gerektiğini düşünüyorum. Ancak bu noktada, parti yönetimiyle aynı doğrultuda politika yapma olanağımızın kalmadığına karar verdik” dedi. Onanç, CHP Parti Meclisi üyeliği görevine, aynı azim ve inançla devam edeceğini de söyledi. Onanç, 2009’da ‘Kürt sorununda CHP - Aydınlar Zirvesi’ olarak nitelendirilen toplantıya katılan CHP’liler içindeydi.

Ajanlık suçlaması disipline

Kılıçdaroğlu, dün sabah da geçen haftalarda basına kapalı grup toplantısında Tanrıkulu’nu ‘ajanlık’la suçlayan Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz için düğmeye bastı. Kılıçdaroğlu, grup başkanvekillerini arayarak, Yılmaz için ‘disiplin sürecinin’ başlatılmasını istedi. CHP Grup Yönetimi de toplanarak, Yılmaz’ın Disiplin Kurulu’na sevk edilmesine karar verdi. Toplantıya ulusalcı kanattan Tanju Özcan, Emre Köprülü ve Orhan Düzgün gibi isimler katılmadı. Kararın oyçokluğu ile alındığı oylamada, bazı üyelerin karara karşı çıktığı öğrenildi. Kararla ilgili kısa bir değerlendirme yapan Yılmaz, “Beni kahraman yapmak istiyorlar. Bu CHP için tarihi bir süreç. Bu süreç kim ne yapıyor, kim nerede duruyor, bunu ortaya koyacak. Turnusol kâğıdı görevini görecek, bir süreçtir” dedi. Yılmaz, Onanç’ın istifasıyla bir şeyin kaybedilmediğini belirtti. CHP Parti Meclisi’nin de 4 Mayıs’ta toplanarak, hem parti içi tartışmaları hem de başta yeni anayasa ve çözüm süreci olmak üzere parti politikalarını değerlendireceği belirtiliyor.


  http://www.radikal.com.tr/1130184113018411

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kalıplar. - Clear

  CHP sözüm ona yenilikçi parti ama kalıplarının dışına bir türlü çıkamıyor.Tıpkı bizim "en ala solcularımız" gibi...90 yıl önce çağdaştılar.Kendilerini böylece yaftaladılar ve de öylece kaldılar.Aradan bunca zaman geçti,yerlerinde saydılar ve gün geldi,çağdışı kaldılar ama kendileri bile farkına varamadılar.Millet bile "geçti artık o devirler,o köprünün altından çok sular geçti" deyişleriyle,çağdaşlık ve çağdışılığı amiyane de olsa ifade etmesini bilirken ve de farkındalığını ortaya koyarken,bunlar aymazlıklarını israrla sürdürmektedirler.

  Onanç'n istifasına üzüldüm - pekmez_2042

  İyi şeyler isteyenlerin kalması gerekir oysa. Biz öldürülmek istemiyoruz. Memleket bütçesinin silaha savaşa gitmesini istemiyoruz. Barış ama illaki adalet ve demokrasi istiyoruz. Şiddet isteyenler gitsin barışçılar kalsın.

  Sayın ahmedgulsu - eylemturan

  İnsanların dış görünüşleri ile yapacağı işleri değerlendirmek ayrıca görüntü itibariyle insanları gülünç bulmak ardındanda demokrasiden ,barışdan ,insan haklarından bahsetmek(içerikleri hakkında zerre fikirleri olmayıp sadece isimlerini bilerrek)tipik akp li refleksi ..

  Kılıçdaroğlu - ahmedgulsu

  O değil de Kemal Kılıçdaroğlu'yu alıp götürseler bizim ilçenin Tapu Kadastro Müdürlüğü'nde memur olarak bir bankoya oturtsalar, vallahi bir Allah'ın kulu yadırgamaz ve "bu adamın burada ne işi var" demez. Yani memuriyete tip ve mantık olarak o kadar yakın ki, bunu kelimelerle anlatamam. Adamı gördükçe gülüyorum. CHP 'den başkası da bunun gibi bir adamcağızı başkan seçmezdi kendisine. Neyse, 1930'lardan aldığı zihniyetle günümüze kadar gelen CHP 'nin de; içinde, özgürlük, eşitlik, barış ve demokrasi gibi olguların olması muhtemel olan bir süreç için çatlamamasını beklemek de herhalde kafasızlık olurdu. Hiç şaşırmadım.

  komik chp - 392869

  en komiği de chp birbirine girmiş.seneye ikiye bölünecek.yorumcular parti içi çok seslilik var diyooo....

  zaten sorunun mimarı ulusalcı zihniyettir - realist49

  çözüm sürecindeki sorun zaten kendi mamulleridir. Yıllardır inkar, imha, despot yönetim, şöven zihniyetin pateenti chp' nindir. Elbette çözümü istemezler. Chp içerisindeki vicdan sahibi yenilikçilerin işi bayağı zor.

  İki yüzlülük - user1148618

  Buraya yorum yazanlar, bu haberi yapanlar, hadi AKP hakkında dile getirin bu sözlerinizi? AKP'den bir dolu adam istifa ettirildi, bir o kadarı atıldı ama bir kere yazabildiniz bir kere yorumda bulundunuz mu? İki yüzlü olmak bu demek herhalde.