CHP'de 'süreç' çatlağı büyüyor

CHP'de 'süreç' çatlağı büyüyor
CHP'de 'süreç' çatlağı büyüyor
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi
MİRAY ÇİMEN / Arşivi

CHP ’de yeni anayasa ve çözüm sürecine ilişkin tartışmalar istifa ve disiplin sürecini getirdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’nun isteği ile Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa eden yenilikçi kanatta yer alan Gülseren Onanç, CHP’nin çözüm süreci dışında kalmaması gerektiğine vurgu yaptı. Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nu ‘ajanlıkla’ suçlayan ulusalcı kanattan Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz da disipline sevk edildi.
CHP lideri Kılıçdaroğlu, parti politikaları ve alınan kararlar dışında kamuoyuna açıklama yapılmamasını, televizyon programlarına da ‘izin alınmadan’ çıkılmamasını istedi. Onanç’ın çözüm sürecinde CHP’nin aktif rol oynaması gerektiği yönündeki açıklamaları ve CHP tabanının aslında sürece destek verdiğine yönelik anket sonuçlarını dile getirmesi partide rahatsızlık yarattı. Onanç’ın son olarak izinsiz katıldığı öne sürülen televizyon programındaki sözleri Kılıçdaroğlu’nu kızdırdı. Kılıçdaroğlu, önceki gün MYK toplantısının ardından görüştüğü Onanç’a bu rahatsızlığını da ileterek istifasını istedi. Onanç da istifa dilekçesini Kılıçdaroğlu’na sundu. Onanç, yaptığı açıklamada, “Cumhuriyet’in kurucusu olan CHP’nin, ülkenin içinde bulunduğu böylesine önemli bir sürecin dışında kalmaması gerektiğine inanıyorum. Türkiye’nin içinde bulunduğu bu hassas süreçte CHP’nin aktif politika üreten, katkı sunan, süreci yapıcı bir şekilde ele alan bir yaklaşımı olması gerektiğini düşünüyorum. Ancak bu noktada, parti yönetimiyle aynı doğrultuda politika yapma olanağımızın kalmadığına karar verdik” dedi. Onanç, CHP Parti Meclisi üyeliği görevine, aynı azim ve inançla devam edeceğini de söyledi. Onanç, 2009’da ‘Kürt sorununda CHP - Aydınlar Zirvesi’ olarak nitelendirilen toplantıya katılan CHP’liler içindeydi.

Ajanlık suçlaması disipline

Kılıçdaroğlu, dün sabah da geçen haftalarda basına kapalı grup toplantısında Tanrıkulu’nu ‘ajanlık’la suçlayan Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz için düğmeye bastı. Kılıçdaroğlu, grup başkanvekillerini arayarak, Yılmaz için ‘disiplin sürecinin’ başlatılmasını istedi. CHP Grup Yönetimi de toplanarak, Yılmaz’ın Disiplin Kurulu’na sevk edilmesine karar verdi. Toplantıya ulusalcı kanattan Tanju Özcan, Emre Köprülü ve Orhan Düzgün gibi isimler katılmadı. Kararın oyçokluğu ile alındığı oylamada, bazı üyelerin karara karşı çıktığı öğrenildi. Kararla ilgili kısa bir değerlendirme yapan Yılmaz, “Beni kahraman yapmak istiyorlar. Bu CHP için tarihi bir süreç. Bu süreç kim ne yapıyor, kim nerede duruyor, bunu ortaya koyacak. Turnusol kâğıdı görevini görecek, bir süreçtir” dedi. Yılmaz, Onanç’ın istifasıyla bir şeyin kaybedilmediğini belirtti. CHP Parti Meclisi’nin de 4 Mayıs’ta toplanarak, hem parti içi tartışmaları hem de başta yeni anayasa ve çözüm süreci olmak üzere parti politikalarını değerlendireceği belirtiliyor.