CHP'de temsili şiddet!

CHP'de temsili şiddet!
CHP'de temsili şiddet!

CHP Kadın Kolları Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Üyesi Macide Arıkan, ‘25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’ nedeniyle Bursa’da basın toplantısı düzenledi. Toplantıda yaklaşık yarım saat boyunca bir erkeğin bir kadını bıçaklaması canlandırıldı. Elinde bıçak olan Bursa İl Genel Meclisi Üyesi Selim Argın, sürekli boğazından tuttuğu CHP İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Şahin’i temsili olarak defalarca bıçakladı. Argın, kimi zaman da Şahin’in saçını çekerek temsili şiddet de uyguladı.

Kuaför makas bıraktı
25 Kasım nedeniyle çeşitli illerde gösteriler ve etkinlikler düzenlendi. Ankara Kadın Platformu Kızılay’a yürüdü. Yürüyüşte ‘Jin jiyan azadi (kadın, yaşam, özgürlük)’ ve Rojava’yla ilgili sloganlar atıldı. Kürtçe ve Türkçe açıklamada “Başbakan ‘kızlı erkekli kalınan öğrenci evlerine müdahale edeceğiz açıklamaları ile hem mahalle basıkısını hem de kadın cinayetlerini teşvik ediyor” denildi. LGBT örgütleri de gökkuşağı bayraklarıyla eylemde yerini aldı. İzmir’de erkek kuaförleri kadına şiddeti protesto için dün makas bıraktı. AK Parti İstanbul Kadın Kolları ise Marmaray Yenikapı İstasyonu’nda üzerinde 7 dilde ‘Şiddet mi? Asla’ yazılı şemsiyeyle eylem yaptı. 

2 cinayet, bir dayak

Protestolarla birlikte şiddet haberleri de sürdü. Diyarbakır’da yolcu minibüsü şoförü 19 yaşındaki Mehmet Emin Ç., dini nikâhlı eşi 18 yaşındaki Songül Malkoç’u poşu ile Balıkesir’in Gönen ilçesinde emekli öğretmen Celal Engin, öğretmen eşi 51 yaşındaki Nurgül Engin’i çamaşır ipiyle boğarak öldürdü Samsun’da ise eşi 31 yaşındaki D.G.’yi döven 32 yaşındaki Enver G., tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.