CHP'de yeni bir lider var

CHP'li muhalifler İzmir Milletvekili Prof. Hakkı Akalın'ı kendilerine lider olarak seçti. Akalın "CHP'deki oligarşik yapı tasfiye oluncaya kadar mücadele edeceğiz" diye konuştu.

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın güvenoyu aldığı 3 Temmuz olağanüstü kurultayında umdukları sonucu elde edemeyen muhalifler, parti içinde yeniden örgütlenme kararı aldı. CHP yönetimine muhalefet eden ancak bir liderlik etrafında toparlanamayan muhalifler, bu kez lider seçmeyi başardı. 'İktidara Yürüyüş Hareketi'nin önceki gün 15 milletvekili ve il delegelerinin de bulunduğu 165 kişilik 'Ankara Toplantısı'nda hareketin liderliğine İzmir Milletvekili Hakkı Akalın getirildi. 'Sözcü' sıfatıyla hareketi 'etkili ve yetkili bir şekilde' temsil edeceği ifade edilen Akalın, muhalefeti yurt çapında yeniden örgütleyecek.
Muhalifler önceki gün yaptıkları toplantıda aldıkları kararları dün bir bildiriyle de kamuoyuna açıkladı. Bildiriyi Akalın okudu.
CHP Genel Merkezi'nin 'haksız ve hukuksuz ihraçlarını' yok saydıklarını dile getiren Akalın, "Gerçekleştirilen ihraçlara gerekçe olarak gösterilen hukuk, demokrasi ve özgürlük taleplerimizi, bundan sonra da ihraç edilen arkadaşlarımızdan daha da güçlü bir şekilde dile getireceğiz" dedi.
'İhraç tarihimizde yok'
Akalın, 12. Olağanüstü Kurultay'daki 'hukuksuzluklar ve usulsüzlükler' için de gereken hukuki işlemlerin yapılacağını açıkladı.
'Mücadelelerinin partide var olan oligarşik yapılanma tasfiye edilinceye, genel başkan ve yönetimi; hukuk, demokrasi ve özgürlük önünde engel olmaktan çıkana kadar devam edeceğini' ifade eden Akalın, şöyle konuştu:
"Parti içi mücadele yapanların ihracı CHP tarihinde yoktur. Partimizin yönetiminin parti içi hukuku ve demokrasiyi hiçe sayarak ve ayaklar altına alarak aldığı bu tür kararlar, bir siyasal linçtir. Genel başkan ve yönetimi tarafından gerçekleştirilen bu siyasal katliamlar durmalıdır. İktidara Yürüyüş Hareketi, bu siyasi katliamların durması için üzerine düşen görevi kararlılıkla yerine getirecektir." Akalın daha sonra, "Partiden ihraç edilen üç değerli milletvekilimiz aramızdan nasıl seçildi" sorusunu sorarak, "Onlar bizlerden farklı ne eylem ve harekette bulundular? Partimizin hukuksallaşmasını, demokratikleşmesini ve şeffaflaşmasını istemek parti suçu ise hepimiz suçlu değil miyiz?" dedi.
Toplantıya, CHP'den ihraç edilen İstanbul milletvekilleri Hasan Aydın ve Ahmet Güryüz Ketenci ile Ankara Milletvekili Mehmet Tomanbay'ın yanı sıra bazı milletvekilleri ve partililer de katıldı.