CHP'den 16 yolsuzluk sorusu

CHP'den 16 yolsuzluk sorusu
CHP'den 16 yolsuzluk sorusu
Yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasıyla ilgili Başbakan Erdoğan'a 16 soru soran CHP lideri Kılıçdaroğlu "Hortumları AKP'ye mi bağladınız?" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 17 Aralık’ta rüşvet ve yolsuzluk operasyonu üzerinden hükümete yüklendi. “Cambaza bak, cambaza” diyerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’a seslenen Kılıçdaroğlu, “Bakan çocuklarıyla, bakanları da içine alan rüşvet ve yolsuzluk iddiası ile başlatılan soruşturma, yargıya müdahale, soruşturmayı başlatan polislere operasyon, basına sansür, yasaklama ve medya kuşatması ile devam ediyor. İlk kez Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yolsuzlukları savunan bir Başbakan’la karşı karşıyayız. Bu hükümet artık topal ördek hükümetidir. Ben de, bu hükümetin Başbakanı’na açık açık cevabını beklediğimiz ve her platformda takipçisi olacağımız şu soruları soruyorum” diye konuştu.
Kılıçdaroğlu Erdoğan’dan şu 16 sorunun yanıtını istedi: 

Hortumlar AKP ’ye mi bağlandı? 

1- Ahlakı içselleştirmediğiniz ve ahlaksızlığı olağan bir şeymiş gibi topluma kabul ettirmeye çalıştığınız için mi Sayıştay raporları TBMM’ye gelmedi?
2- Ucu sana, bakanlarına ve bakanlarının çocuklarına dokunan yolsuzlukların, rüşvetin hesabı sorulmasın diye mi Sayıştay raporları Meclis’e gelmesin diye özel düzenleme yaptırdınız?
3- Kul hakkı yemedim diyebildin mi?
4- Hortumları kestik diyorsun. Peki o hortumlar AKP Genel Merkezi ile bakanlar kuruluna ve yandaşlarına mı bağlandı?
5- Yolsuzluk, kirli siyasetçi, kirli bürokrat ve kirli işadamıyla yapılır. Biz buna şeytan üçgeni diyoruz. Peki, şeytan üçgenini yöneten şeytan kim?
6- Adı, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük yolsuzluk operasyonunda geçen bakanlar kırmızı plakalarla geziyor, hatta oğlunu sorgulayan polisi, adı dosyada yazılı olan bakan görevden alıyor. Bırakalım hukuk devletini, evrensel hukuku, bunun edep ile haya ile insanların alnında bulunan ar damarıyla izahı mümkün müdür? 

Örtme operasyonu 

7- AKP iktidarında yolsuzluğun altyapısını oluşturdunuz. Sıra geldi yolsuzluğu örtme operasyonuna. Adı yolsuzluğa bulaşan bakanlarınızın imzasıyla çıkardığınız yönetmelik bunun için mi?
8- Deniz Feneri henüz belleklerimizden silinmedi. O dönem polisler İstanbul’da arama yapılacak diye kendi bakanlarına, İçişleri Bakanı’na haber verdiler, bilgilendirdiler. Ne oldu? Köstebek bakanın koruma müdürü Kırıkkale belediye başkanını aradı. Kırıkkale belediye başkanı, İstanbul’dan Deniz Feneri yetkililerini aradı, arama yapılacak diye uyardı. Biz bunun belgelerini, telefon konuşmalarının tümünü yayımladık. Soruşturma bile açılmadı. Ama O köstebek bakan İçişleri Bakanlığı’ndan Başbakan Yardımcılığına terfi ettirildi. Şimdi de aynı şeyleri mi yapacaksınız?
9 -Sayın Başbakan, rüşveti, yolsuzluğu kara para aklamayı gözlerden gizlemek, hesap sorulmasını engellemek için başlatılan operasyon tuzak diyorsun, çete diyorsun, ine girmekten, el, kol kırmaktan bahsediyorsun. Peki, sen 11 yıldan beri Başbakan değil misin. Senin hükümetin 11 yıldan beri bu devleti yönetmiyor mu? Ucu sana dokununca mı çete aklına geldi?
10- Bir kamu bankasının genel müdürünün evinde ayakkabı kutusu içinde milyonu aşan dolarlar, Eurolar bulunuyor. O ayakkabı kutusunun içine milyon dolarları, Euroları çeteler mi yerleştirdi?
11- Helal paranın, alın teriyle kazanılmış paranın ayakkabı kutusunda ne işi var Sayın Başbakan?
12- Bakan çocuklarının yatak odalarına içi para dolu 10’a yakın kasayı, o kasalardaki kirli paralara, kirli eller değmesin diye, para sayma makinelerini da çeteler mi yerleştirdi?
13- Adı yolsuzluğa, rüşvete karışmış bakan ve oğlunun konuşmaları medyaya düştü. İçişleri Bakanı, ‘Oğlum dikkatli ol telefonda bunları konuşma’ diyor. Ne demek bu? Bu konuşmayı da çeteler Bakan’a zorla mı yaptırdı?
14- Bir babayla oğul arasında her türlü konuşma olur. Ancak, özel hayat saklanır. Aile mahremiyeti ve yolsuzluk varsa o konuşma gizlenir. Ama bu yolsuzluk ve rüşvet konuşması. Bakan baba ‘telefonda konuşma bunları, yüz yüze görüş’ diyor. Böyle bir uyarının yapılmasını da çeteler mi önerdi bakana?
15- Sayın Başbakan ‘Çete var’ diyorsun. Ben de dedim ki, çeteyi merak ediyorsan, bakanlar kurulunu topla, sağına soluna bak. Çete üyesini bulursun. Topladın mı, baktın mı, hayır?
16- Yine demiştim ki, var dediğin çeteyi kimin yönettiğini merak ediyorsan aynaya bak. Baktın mı? Hayır. O zaman çetenin reisini de göremezsin.