CHP'den acı teşhis

CHP'li Kılıçdaroğlu, 12 köylünün katledildiği Beşağaç ve 'Dur' ihtarına uymayan bir vatandaşın öldürüldüğü Hozat'taki gözlemlerini Radikal'e anlattı. Kılıçdaroğlu, "İlk tespitimiz, bölgede Türkiye'ye aidiyet duygusunun azaldığı yönünde" dedi.
Kılıçdaroğlu: "Halk perişan ve sahipsiz olduğunu söylüyor. Yoksulluk derin. Yardım diye verilen koyunlar, bölgeye uymayıp telef olmuş. Beşağaç'ta telefon ve içme suyu yok. Hozat'ta 'İlgisizsiniz' eleştirisi aldık."
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığındaki CHP heyetinin Beytüşşebap'a bağlı Beşağaç ve Tunceli'nin Hozat ilçesinde yaptıkları incelemede "Bölgedeki vatandaşların Türkiye'ye aidiyet duygusunun azaldığı" saptaması yapıldı.
Kılıçdaroğlu'nun yanı sıra Ankara milletvekili Yılmaz Ateş, Adıyaman milletvekili Şevket Köse, Isparta milletvekili Mevlut Coşkuner, Adana milletvekili Hulusi Güven'in yer aldığı heyet, 13 kişinin yaşamını yitirdiği Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Beşağaç Köyü'nü ve bal toplamaya giderken güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu ölen ve yaralanan iki kişiyle ilgili Tunceli'nin Hozat ilçesinde incelemelerde bulundu. Yapılan incelemelere ilişkin sonuçları bir rapor ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a sunacak olan heyetin başkanı Kılıçdaroğlu, bölgeye ilişkin izleminlerini Radikal'e anlattı:
Devletin koyunları telef oldu: İlk gözlemimiz vatandaşların Türkiye'ye yönelik aidiyet duygularının giderek azaldığı yönünde. Vatandaşlar perişan durumda ve sahipsiz olduklarını söylüyorlar. "Sosyal Yardımlaşma Fonu'ndan koyun verildi. Koyunlar bölgenin koşullarına uygun olmadığı için telef oldu" diye şikâyet ediyorlar.
Köyün telefonu, suyu yok: 21. yüzyılda yaşıyoruz. Katliam yapılan Beşağaç'ta telefon yok. Köy dere kenarında ama bizim anladığımız anlamda bir içme suyu yok.
Kömür torbaları ile su bendi: Belli ki seçimlerde köylülere kömür dağıtılmış. Köyde yüzlerce kömür torbası ortalıkta duruyor. Kömürleri derelerde suyun yönünü değiştirmek, bariyer ya da bent oluşturmak için kullanıyorlar. Çünkü kömürü kullanmak için sobaları yok.
CHP'ye ilgisizsiniz eleştirisi: Beşağaç'ta değil ama Hozat'ta CHP'ye yönelik eleştiler geldi. Kendileriyle yeteri kadar ilgilenmediğimiz şikâyetleri geldi. Bu eleştiriler 'Biz buralarda pek çok sorun yaşıyoruz. Şimdiye kadar nerdeydiniz?' şeklinde eleştirilerdi.