CHP'den Başbakan'a 'hodri meydan' yanıtı

CHP'den Başbakan'a 'hodri meydan' yanıtı
CHP'den Başbakan'a 'hodri meydan' yanıtı
CHP'den Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Diyoruz ki barajları tamamen kaldıralım, sıfırlayalım, dar bölge sistemi yapalım. Hodri meydan" açıklamasına aynı şekilde yanıt geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, "Hodri meydana hodri meydan. Gel kaldıralım" dedi.
Haber: MİRAY ÇİMEN / Arşivi

  ANKARA CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Koç, Başbakan Erdoğan’ın Adana’da yapmış olduğu “Çıkıyor birisi ‘barajlar indirilsin’ diyor. Ne olacak nereye inecek? Bu konuda söyledikleri bir şey var mı, yok. Pekiyi biz ne diyoruz: Buyurun size üç tane teklif. Bir mevcut durumu koruyabiliriz. Yani baraj yüzde 10 olarak kalır. İki gelin barajı yüzde 5’e indirelim. Ama daraltılmış bölge yapalım. Üçüncü bir teklif daha getiriyoruz. Diyoruz ki barajları tamamen kaldıralım, sıfırlayalım, dar bölge sistemi yapalım. Hodri meydan” açıklamasını Radikal’e değerlendirdi. Koç, Erdoğan’ın seçim sistemi hakkında ‘Hodri meydan’ demesinin önemli olmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

Samimi değil
“Kendi çıkarları neyi gerektiriyorsa, onu demokratikleşme olarak sunma gayretini devam ettiriyor. Bizim teklifimiz çok açık: Ya yüzde 5’e düşürün, ya yüzde 3’e düşürün, ya kaldırın barajı. Dar bölge ya da daraltılmış bölge kapsamında sunduğu tekliflerin hepsi sonuçta AKP ’nin işine yarayan teklifler. 12 Eylül’ün gölgesinden kurtulamamış, kendi siyasi çıkarları neyi gerektiriyorsa onu demokratikleşme sınırı olarak ortaya koyan bir Başbakan. Samimi değil. Hodri meydana hodri meydan. Gel kaldıralım. Barajsız, herkesin aldığı oyla temsil edileceği, birisine oy verildiğinde başka bir partiye oyunun gitmediği bir sistemi hep beraber ortaya koyalım. CHP’nin düşünceleri ve teklifleri açık.

Kimse zayıf zekalı değil
Diğer partilerin aleyhine, kendi partisinin lehine olan bir seçim sistemine hodri meydan diyor. Şu anda elindeki aritmetiğe güveniyor. Bu samimi olmadığını gösteriyor. Diğer konularda da aynı şekilde. Çıkarları neyi gerektiriyorsa, masanın karşısındakilere ve gizli koalisyon ortağı gibi durak PKK ’ya da bir iki parmak bal, bunu demokratikleşme olarak sunuyor. Demokrasi tiyatrosu oynuyor. Bir geçerliliği, anlamı, sağlıklı bir değerlendirme zemini yok. Teklif ettiği bütün olasılıklar kendi partisinin lehine olan olasılıklar. Hiç kimse karşısında bunu yorumlayamayacak kadar zayıf zekalı değil.”


  http://www.radikal.com.tr/115440411544048

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kuzu kuzu... - dostluk ve baris

  Efendim RTE size bircok kez rest cekti ve sonunda size dedigini yapti/yaptirdi.. Hapisteki milletvekilleriniz icin cektiginiz resti görmüs ve "Meclise kuzu kuzu geleceklerdir" demisti.. Cok gecmeden Meclise gelmistiniz:) CHP sempatizanlari icin -maalesef- koskoca bir hayal kirikligi yaratmistiniz.. Ben bu restlerden bugüne kadar sizin galip ciktiginiz bir resti hic hatirlamiyorum, sonucta hep kaybettiniz(varsa lütfen siz söyleyin).. Son aklima gelen Anayasa degisikligi komisyonu oldu.. Yanilmiyorsam; ilk baslarda bu komisyona üye vermeyecegizi deklare etmistiniz(yaniliyorsam, özür dilerim).. N'oldu? Üye verdiniz ve bu komisyon simdilerde haril haril calisyor, hatta o kadar ki, kendi üyeleriniz aralarinda münazaralar(!) yapiyor yani birinin ak dedigine digeri kara diyor:)

  Yine kavram kargaşası - unutulur

  Barajı tamamen kaldırıp dar bölge uygulamasına geçilirse, 5'erli guruplar şeklinde bölgeler oluşturulacak diyorlar. Bunun anlamı baraj kaldırmak değil tam aksine %20 lik bir baraj oluşturmaktır. Yani bir bölgede vekil çıkarmak için oyların 5'te 1'ini (%20) almak zorundasın. Bu uygulama mevcut barajdan daha beter olacak. Gerçek demokrasi olsaydı %1'lik oy alan parti 6 millet vekili çıkarabiliyordu. %8.5 alan BDP 50 millet vekili çıkarabilirdi. Dar bölge sisteminde her bölgeden 2-3 AKP vekili çıkacak. Geriye kalnaları da CHP ve MHP toplayacak. Sonra bunun adını barajı kaldırmak koyacaklar. Sonuçta yine TKP gibi partilere verilen oylar MHP AKP gibi partilere bölüştürülmüş lacak.

  Yarın sana.. - msu

  Zamanında mevcut seçim barajına şiddetle karşı çıkan bir siyasi lider, partisi oy kaybedince; ağlamaklı bir ses tonuyla "Adaletsiz seçim sistemi". diye yakınıyordu. Bu baraj sayesinde keyif edenlerin uzunca bir zaman yaşamalarını diler ve aynı sistemden yakınmalarını görmek isterdim. Ne demi,şler, " Bu gün bana.. yarın sana.."

  şimdi kimin, - guvent

  dürüst kimin üçkağıtçı olduğu belli olacak!!!iki partide aynı şeyi söylüyor!!!bakalım kim sözünü yeyip kıvıracak!!söylemde herikiside aynı görüşte olduğuna göre, hemen seçim barajı kaldırılarak seçeni seçim döneminde yeni sistemle seçmeni sokmalılar!!!

  Samimiyet... - Mevan-misafir

  Sayın Koç güzel bir şeyler anlatıyor. Ancak, dönüp dolaşıyor PKK BDP'ye kafayı takmış. Evet sayın koç, sen bu PKK ve BDP ile, Kürt sorununun yokluğu ve Kürtlerin Doğal haklarının Kemalist Düşünce ve politikalar ile vurgularsan ve onları hiçe sayıp,inkarını, Kemalist ideolojiyi hep ön plana çıkarırsan inan ki CHP hep altta kalır ve siz Demokrat/ sol ve Hümanist bir parti sanıp, yıllarca sizin oy tarlanız olan Kürtleri hep böyle o iğ... politikalarınız ile görmezden gelirseniz, hep Altta, Barajın vs.'lerin altında kalırsınız. Unutma SS'lerin de iddiası sosyalizmdi ve sonucu herkes gibi siz de gördünüz... Sosyal demokrat bir çizgiye gelmedikçe, inan ki Gerek Dinci takılan partilerin ve gerekse diğer demokratların, özellikle kürtlerin desteğini hep kaybedeceksiniz. Uyanın artık. Yeter, Sosyal demokrat olun ki Türkiyede Tek parti dönemi kapansın. AKP vs.'leri tek parti yapmayın. Vebali sizin boynunuza olur. Artık Gelişen ve değişen Dünyalı olun.

  Yenilenme - Ari Zerdüst

  Eski zihniyeti asarak,halklarin cikarlarini esas alan dogru bir siyasetle AKP nin hegemonik sistemini yerle bir edilebilir."Devlet zarar görür", "dil böler" zihniyeti terk edilmedikce de bir basari saglanamaz. Baraji düsürmek kolay.Ama önce samimiyet gerektirir.CHP dahil Ülkede ki tüm siyasal güclerle gercek ve samimi bir dayanisma saglanarak bu mümkün.Yanliz "ilada benim iktidarim,partim,devletim" denildikce bu mümkün degil.Devlet siyasi askeri ekonomik bir zo sömürü aygitidir.Devlet ülke demek degil.CHP ve onun zihniyti devleti ülke olarak algilamkta yada öyle algilanmasini istemekte.Bu yanlistan dönülmeli.Ulus_devlet tikaticidir,irkciliktir,tek miliyetciliktir,tek dilcidir,tek kültürcüdür,tek vatancidir,tek uluscudur,tek bayrakcidir. Eger CHP bu ülkede yasayan halklara saygili ise bu tekci zihniyetinden kendini arindirmali.Yoksa ne söylerse bosa kürek saliyacak.Simdi Recep Erdogan "en iyi kemalist benim" diyor.Neden? Cünkü kemalizmin bir zor iktidar ve devlet aygitinin tahakümcü anlayisi oldugunu cok iyi biliyor da ondan.

  Yeni seçim hileleri - yazarın sonu

  akp Seçim barajını kaldırıyoruz gürültüsü ile dar bölge sistemini dayatmaya çalışacaktır. Bu uğurda verdiği çaba sanki gerçekten barajın kalkmasını istiyormuş gibi algılanabilir. Aradaki farkı anlayamayan tarihten bihaber hemen herkes de bu zokayı yutabilir. Barajsız dar bölge uygulaması geçmişte yapıldı. Her uygulamada dönemin akpsi Demokrat Partiye yaradı. Genel oy farkı ile meclisteki sandalye sayısındaki fark arasında CHP aleyhine bir oransızlık oluştu. Bugün de oluşur. rte nin de isteği budur. Oylarının düşmeye başladığını görünce bunu formüle ettiler. Çoğunluğu metropolde yaşayan muhalif partilerin destekçileri homojen yapıdadır. Belli başlı bölgelere yığılmıştır. akp yaylımını avantaja çevirmeye ÜNİTER yapıyı bir nebze daha zayıflatmaya çalışacağı strateji geliştirmiştir. Kazan kazan avındadır.