CHP'den Başbakan'a 'hodri meydan' yanıtı

CHP'den Başbakan'a 'hodri meydan' yanıtı
CHP'den Başbakan'a 'hodri meydan' yanıtı
CHP'den Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Diyoruz ki barajları tamamen kaldıralım, sıfırlayalım, dar bölge sistemi yapalım. Hodri meydan" açıklamasına aynı şekilde yanıt geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, "Hodri meydana hodri meydan. Gel kaldıralım" dedi.
Haber: MİRAY ÇİMEN / Arşivi

  ANKARA CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Koç, Başbakan Erdoğan’ın Adana’da yapmış olduğu “Çıkıyor birisi ‘barajlar indirilsin’ diyor. Ne olacak nereye inecek? Bu konuda söyledikleri bir şey var mı, yok. Pekiyi biz ne diyoruz: Buyurun size üç tane teklif. Bir mevcut durumu koruyabiliriz. Yani baraj yüzde 10 olarak kalır. İki gelin barajı yüzde 5’e indirelim. Ama daraltılmış bölge yapalım. Üçüncü bir teklif daha getiriyoruz. Diyoruz ki barajları tamamen kaldıralım, sıfırlayalım, dar bölge sistemi yapalım. Hodri meydan” açıklamasını Radikal’e değerlendirdi. Koç, Erdoğan’ın seçim sistemi hakkında ‘Hodri meydan’ demesinin önemli olmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

Samimi değil
“Kendi çıkarları neyi gerektiriyorsa, onu demokratikleşme olarak sunma gayretini devam ettiriyor. Bizim teklifimiz çok açık: Ya yüzde 5’e düşürün, ya yüzde 3’e düşürün, ya kaldırın barajı. Dar bölge ya da daraltılmış bölge kapsamında sunduğu tekliflerin hepsi sonuçta AKP ’nin işine yarayan teklifler. 12 Eylül’ün gölgesinden kurtulamamış, kendi siyasi çıkarları neyi gerektiriyorsa onu demokratikleşme sınırı olarak ortaya koyan bir Başbakan. Samimi değil. Hodri meydana hodri meydan. Gel kaldıralım. Barajsız, herkesin aldığı oyla temsil edileceği, birisine oy verildiğinde başka bir partiye oyunun gitmediği bir sistemi hep beraber ortaya koyalım. CHP’nin düşünceleri ve teklifleri açık.

Kimse zayıf zekalı değil
Diğer partilerin aleyhine, kendi partisinin lehine olan bir seçim sistemine hodri meydan diyor. Şu anda elindeki aritmetiğe güveniyor. Bu samimi olmadığını gösteriyor. Diğer konularda da aynı şekilde. Çıkarları neyi gerektiriyorsa, masanın karşısındakilere ve gizli koalisyon ortağı gibi durak PKK ’ya da bir iki parmak bal, bunu demokratikleşme olarak sunuyor. Demokrasi tiyatrosu oynuyor. Bir geçerliliği, anlamı, sağlıklı bir değerlendirme zemini yok. Teklif ettiği bütün olasılıklar kendi partisinin lehine olan olasılıklar. Hiç kimse karşısında bunu yorumlayamayacak kadar zayıf zekalı değil.”