CHP'den eleştiri DYP'den destek

'Ermeni konferansı'nın İstanbul 4. İdare Mahkemesi kararıyla engellenmesine CHP tepki gösterirken, DYP, yargıya destek verdi.

ANKARA - 'Ermeni konferansı'nın İstanbul 4. İdare Mahkemesi kararıyla engellenmesine CHP tepki gösterirken, DYP, yargıya destek verdi.
Akademik ve bilimsel özerkliğe vurgu yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, şöyle konuştu:
"Mahkemenin, konferansı durdurma kararını doğru bulmuyorum. Üniversiteler çalışmalarında özerk kurumlardır, özerk olmalıdırlar. Kendi toplantılarını, bilimsel çalışmalarını yerine getirirler. Bunun tek yanlı olmaması konusunda dileklerimiz vardı, ama tek yanlı ya da çok yanlı olması kendilerinin bileceği iş. Yargının alanına giren bir iş olduğunu sanmıyorum. Doğru yapıyorlar, yanlış yapıyorlar tartışılır, ama tartışma toplantıdan sonra yapılmalıydı."
'Konferans bilimsel değil'
DYP Genel Başkan Yardımcısı Saffet Arıkan Bedük ise yargının toplumdaki hassasiyete uygun karar verdiğini savunarak şöyle dedi: "Türkiye hukuk devletidir. Yargı, yasalar çerçevesinde karar vermiştir. Türkiye'nin Ermeni meselesiyle ilgili duyarlılığı vardır. Özellikle bu konferansla ilgili daha dikkatli olması gerek. Bilimsel olabilmesi için her görüşe yer veren bir konferans olması gerekirdi. Tek taraflı bir toplantı bilimsel değildir. Türk milletinin hassasiyeti vardır. Yargı doğru bir karar vermiştir."


    http://www.radikal.com.tr/7581157581150

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.