CHP'den Erdoğan'a 'emsal' desteği

CHP'den Erdoğan'a 'emsal' desteği
CHP'den Erdoğan'a 'emsal' desteği
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK - yurdagul.simsek@radikal.com.tr / Arşivi

Belediyelere ‘emsal’ uyarısında bulunarak “Tarih sizi affetmez” diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’a CHP ’den destek geldi. Başbakan’ın konuyla ilgili her cümlesine katıldıklarını vurgulayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Erdoğan’a, “Sözlerin sadece söylemde kalmasın, bunun gereğini de yapalım” çağrısında bulundu.
Başbakan Erdoğan, önceki gün partisinin Yerel Yönetimler Başkanlığı’nca düzenlenen sempozyumda bazı belediyelerde planlarla oynandığını ifade ederek, “ AK Parti olarak 3 emsal azami ilkemiz olmalı. Plan notlarıyla oynayarak bunu 7’ye, 6’ya çıkarıyorsanız tarih sizi affetmez, bu millet sizi affetmez. Asla bunlarla oynama noktasına girmeyin” açıklamasını yaptı.
‘Hepsini iptal edelim’

Başbakan Erdoğan’ın sözlerini değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, 1,5 yıl önce bir rant haritası açıklayıp Başbakan’a, “İstanbul katlediliyor, tarihi yok ediliyor, gelin buna önlem alalım” çağrısı yaptığını hatırlattı. “Geç de olsa Başbakan görüyorum ki, bu rantın ve bu feryadın ortaya çıkışını gördü” diyen Tekin, “Sayın Başbakan ‘üç emsalden sonra yapılan her türlü emsal ihanettir’ demiş. Kendisine katılıyorum. Buradan bir çağrım var Sayın Başbakan’a; üç emsalin üstündeki bütün emsalleri iptal edelim. Eğer İstanbul’a bir iyilik yapmak istiyorsanız, parsel bazında plan tadillerinin tamamını durduralım. Bugüne kadar yapılmış haksız emsal artışlarının tamamını da iptal edelim. Çok zor bir şey mi?” diye konuştu. Gürsel Tekin, “CHP olarak Sayın Başbakan’ın ifade ettiği bütün cümlelere katılıyoruz, kendisine de destek veriyoruz” dedi.