CHP'den itiraz MHP'den destek

CHP'den itiraz MHP'den destek
CHP'den itiraz MHP'den destek

BAŞÖRTÜLÜ VEKİLLER BUGÜN MECLİS TE

Hac sonrası başörtüsü takan AKP'li kadın vekiller bugün Meclis'e geliyor. MHP, başörtülü vekiller desteklerken, CHP ise yumuşak tepki verecek.
Haber: MİRAY ÇİMEN /ANKARA / Arşivi

AK Partili 4 kadın milletvekilinin Meclis’e başörtüsü ile geleceklerini açıklamasının ardından gözlerin çevrildiği CHP ’nin nasıl bir politika izleyeceği netleşmeye başladı. CHP Meclis Grubu da dün Grup Başkanvekili Muharrem İnce başkanlığında basına kapalı olarak toplandı. Meclis’te başörtüsünün anayasa ve içtüzüğe aykırı olduğu görüşünü savunan CHP’de özellikle ‘ulusalcı’ kanatta yer alan vekiller ‘eylemsel ve sert tepki’ gösterilmesinden yana tavır sergiledi.
Edinilen bilgiye göre toplantıda çok sayıda milletvekili söz aldı. Meclis Genel Kurulu’na AK Parti’nin iktidara gelmesinden 11 yıl sonra başörtülü milletvekilinin girmesinin siyasi manevra olarak değerlendirildiği toplantıda, “ AKP ’nin oyununa gelmemeliyiz” görüşünün ağırlık kazandığı öğrenildi. Toplantıda, eğilimin ‘yumuşak’ olsa da tepki verilmesi gerektiği ve Merve Kavakçı’da olduğu gibi bir sahnenin yaşanmaması gerektiği kaydedildi.
CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz’ın ise Genel Kurul’a Mustafa Kemal Atatürk baskılı tişörtle girerek, türbanlı vekillere karşı tepkisini bu şekilde dile getireceği öğrenildi. Toplantının ardından açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce “AKP’nin oyununa alet olmayacağız. Tayyip Erdoğan’ın elinden bu silahı alacağız” diye konuştu.

Bahçeli’den destek açıklaması

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Merkez Yönetim Kurulu Toplantısı sonrasında yazılı açıklama yaptı. TBMM’ye başörtüsüyle gelmek isteyen kadın milletvekillerine peşin ve önyargıyla tavır alınmaması gerektiğini ifade eden Bahçeli şunları dile getirdi: “Başörtüsü meselesi mutabakat ve anlayışla, hoşgörü ve diyalogla çözülüp bitirilmesi gerekirken, iktidar ile ana muhalefet arasında düelloya neden olması, eskide kalan tartışmaların tekraren yüzeye çıkması kimseye bir şey kazandırmayacaktır. AKP ile CHP arasındaki kayıkçı kavgasına, sonu gelmeyen kör dövüşüne başörtüsünün tekraren konu olması her şeyden önce utanç vesikasıdır.”

Başörtülü vekil 4 oldu

AK Parti’nin hacca gitikten sonra başörtüsü takma kararı alan milletvekilleri Meclis çalışmalarına bugün katılacak. AK Partili milletvekilleri de neredeyse tam kadro TBMM Genel Kurulu’nda olarak başörtülü vekillere destek verecek. AK Parti’den hacca giden Denizli Milletvekili Nurcan Dalbudak, Kahramanmaraş Milletvekili Sevde Bayazıt Kaçar ve Konya Milletvekili Gülay Samancı’nın ardından Mardin Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey de Meclis’e başörtüsü ile geleceğini açıkladı. Şahkulubey, “Başörtüsü olayı ve diğer dini konular kişinin Rabbi ile olan bir kulluk meselesidir. Biz, ‘Hacca giden her hanım başını örtecektir, örtmeyenin haccı kabul değildir’ gibi bir değerlendirmede bulunamayız. Başımı örtmeye karar verdim. Herkesin saygı göstermesini bekliyorum” dedi.

Gruba sordular

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da başörtülü kadın vekillerin TBMM Genel Kurulu’na bugün geleceğini açıkladı. Vekillerin başörtüsüyle Meclis’e gelmelerinde sakınca olup olmadığını sorduklarını belirten Elitaş, “Biz de grup olarak sakınca olmadığını kendilerine söyledik” dedi. TBMM Genel Kurulu’nda kendilerinden yana bir gerginliğin olmayacağını kaydeden Elitaş, “Usul tartışmasına yanıtını veririz. Eğer saldırıya geçerlerse biz de saldırıyı püskürtürüz” dedi.

‘Başörtüsü bizim dinimizin gereğidir’

AK Parti İzmir İl Başkanlığı’nın düzenlediği yemekte konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başörtülü vekil tartışmalarıyla ilgili şunları söyledi: “Başörtüsü nasıl siyasi simge olabilir? Başörtüsü bizim dinimizin gereklerinden birisidir fakat cehalet çok kötü bir şey. Dinimizin böyle bir emrinin olduğunu bilmeyecek kadar cahiller. Parlamentoda buna mani hiçbir şey yok ve bu kardeşlerimiz, bu konudaki kararlarıyla ilgili olarak, buna herkesin de saygı duyması gerek.”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhuriyet Bayramı kutlamaları sırasında söylediği sözlere de karşılık veren Erdoğan, “CHP’nin bu kadar seviyesiz bir yönetime sahip olması açıkçası üzücü. Ben cevap vermeyeceğim, arkadaşlarım cevap verecek. MHP’nin bu kadar ağzı bozuk, bu kadar küfürbaz, Türkçenin güzelliğinden bu kadar nasipsiz bir yönetime sahip olmasına MHP tabanı adına üzülüyoruz. BDP’nin bu kadar ayrıştırıcı olmasına da kaygıyla bakıyoruz” diye konuştu.