CHP'den Marmaray soruları: O makinist neden öldü?

CHP'den Marmaray soruları: O makinist neden öldü?
CHP'den Marmaray soruları: O makinist neden öldü?
Marmaray'da bir makinistin iş çıkışı kalp krizi geçirmesi üzerine CHP vekili Umut Oran, Marmaray'da çalışan makinistlerin ağır çalışma koşularını meclise sordu.

 

bianet.org'un haberine göre Marmaray'da görevli makinistlerden Yusuf Adalı'nın iş çıkışında kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmesi Marmaray çalışanlarının ağır çalışma koşullarını gündeme getirdi.
Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Umut Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’a yönelttiği soru önergesinde Marmaray’da görevli makinistlerin 10’ar dakika molayla sürekli ring yaptığını, 25 bin volt yüksek gerilim ve 3 baz istasyonu altında görev yaptıklarını, tuvalet ihtiyacını gidermekte dahi güçlük yaşadıklarını, güvenlik testlerin yapan TÜVSÜD raporlarının açıklanmadığını belirtti.

TUVALETE GİDEMEDİKLERİ DOĞRU MU?


Oran, şu soruları sordu:
* Makinistlerinden Yusuf Adalı, 4 Kasım'da iş çıkışında saat 23.00 sıralarında Yedikule’de otobüse binerken yaşamını yitirdi. Kalp krizi denilerek otopsi yapılmamasına karşın ölümünün ağır çalışma koşullarından kaynaklandığı iddiası doğru mu?

* Adalı, diğer meslektaşları gibi saat 15.00’da Kazlıçeşme’de mesaiye başlayıp gece 22.00’a kadar Aydınlıkçeşme hattında sürekli ring yaptığı ve her ringde sadece 10 dakika mola verebildiği bilgisi doğru mu? Makinistlerin üst kattaki tuvaletler nedeniyle ihtiyaçlarını bile güçlükle karşıladığı duyumu doğru mu?

RADYASYON ÖLÇÜMÜ YAPILDI MI?


* Marmaray tüp tünelinde 3 adet GSM ve bir adet de anklasman vericisi bulunduğu, ayrıca makinistlerin sürekli olarak üzerlerindeki 25 bin voltluk yüksek gerilim hattı ile birlikte çalışmak zorunda olduğu, tüm bu elektrik-elektronik donanımın makinistler için yoğun bir radyasyon ortamı, bitkinlik, halsizlik yarattığı duyumu doğru mu?

* Marmaray’ın her etabında çalışan personel ve yolcu güvenliği açısından radyasyon değerleri bugüne kadar hiç ölçüldü mü? Bu tür ölçümler periyodik olarak yapılıyor mu? Yapılan radyasyon, SAR vb. ölçümlerin sonuçları ne olmuştur, bu alanda kabul edilebilir alt ve üst değerler nedir?

* TÜV SÜD’ün yaptığı güvenlik testlerinin sonuçları nedir? Neden lokomotifler Haydarpaşa'ya götürülmüyor?

* Marmaray’daki lokomotif setleri, Ayrılıkçeşme’ye de yakın olan ve hür türlü olanağı bulunan Haydarpaşa’daki atölyelerde bakımdan geçirilmiyor da, halen inşaatı süren Sirkeci’ye her sabah 04.30’da götürülüyor? Bu durum makinistler için var olan ağır koşulları da daha yorucu hale getirmiyor mu?

* Haydarpaşa’daki bakım atölyelerinin kullanılmamasının gerekçesi bu bölgeye dönük imar değişikliği planınızdan mı kaynaklanmaktadır? TCDD’yi, Haydarpaşa’dan tamamen çıkartmayı mı planlıyorsunuz?

Önergede, çalışma koşulları dışında Kazlıçeşme ve Aydınlıkçeşme’de bulunması gereken kurtarma lokomotiflerinın Türkiye 'ye gelip gelmediği ve 10 milyon Euro bedel karşılığında Üsküdar’da kurulan geçici kumanda merkezinin de sağlıklı çalışıp çalışmadığı soruldu.


  http://www.radikal.com.tr/116170111617016

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Fuzuli işler müdürü - yuzucu

  Umut Oran CHP.nin en fuzuli işler müdürü olarak ne kadar boş iş varsa onla ilgileniyor ve muhalefet yaptığını zannederek yalnızca kendini ve birkaç fanatiği aldatıyor;yakışır devam edin!

  ağır iş mi değil mi? - muharremnemges

  yorumlardaki tartışma "ağır iş mi değil mi?". ne kadar saçma bir tartışma bu. sonuçta bir insan hayatını kaybetmiş bu işi yaparken, "aman canım çok daha ağır işler var" diye karşılaştırma yapmak mı doğru olan? iş güvenliği her kademede önemli değil mi, bu insanın hayatı bu kadar ucuz mu? sorulması gereken sorular sorulmuş.

  kapalı ortamda, - guvent

  baz istasyonlarının yaydığı radyasyondan kimse bahsetmemiş!!!

  Ah dede vah dede sen neymişsin sen... - nitemtran

  CHP'nin uğraştığı bu boş işler onun çapını, eğer iktidar olursa neler yapacağını daha doğrusu hiçbir şey yapamayacağını gösteriyor. Allahtan göbeğini kaşıyanlar bunu biliyor ve bu zevata iktidarı hiç koklatmıyor.

  Kalp Krizi - decimus

  Bildiğim kadarıyla Mamaray Projesi otomatik sistem ile Üsküdar istasyonunda kurulan merkezden yönetilmektedir. Bu sebep ile Makinistler yalnızca kapıları aç-kapa ve acil durumlarda Treni kullanmak için hazır bulunurlar.Tren raylar üzerinde bulunan sinyal vericiler yardımı ile otomatik kullanılmaktadır. Bu işten çok daha ağır işler yapan insanlar var.

  VAY BE - HARAYDIN

  15//22 arası hazır iş varsa durmadan çalışmaya biz de razıyız diyen 5 milyon kişi var bu ülkede hala bu kadar basit bir işi ağır bulacak kadar garabet ise niye kaplumbağa hızıyla ilerlediğimizin ilk göstergesi.Acaba ağır iş nedir gerçekten haberiniz var mı sizin? Yoksa fanus içinde yaşayarak bu milleti yönetmeye talip olmanızın bir gün kabul göreceğini mi sanırsınız? Millet avuç yalatmayı severde bedava kolay iş peşinde koşmaya hiç gelemez haberiniz olsun.