CHP'den rapor: 'Tüccarın iflası'

CHP, Malatya'daki çocuk yuvasında yaşanan olayarla ilgili hazırladığı raporda, AKP hükümetini suçlayarak, "Malatya'da tüccar devlet, pazarlamacı başbakan denklemi iflas etti" dedi.

ANKARA - CHP, Malatya'daki çocuk yuvasında yaşanan olayarla ilgili hazırladığı raporda, AKP hükümetini suçlayarak, "Malatya'da tüccar devlet, pazarlamacı başbakan denklemi iflas etti" dedi. Malatya'da incelemede bulunan CHP milletvekilleri Muharrem Kılıç, Özlem Çerçioğlu ve Erdal Karademir'in Genel Başkan Deniz Baykal'a sunduğu raporda, şu saptamalar yer aldı:
'Yeni bakıcılar da eğitimsiz'
Beş yıldır denetlenmemiş: Tutuklanan bakıcı annelerin yerine aynı vasıfta üç eleman alındı. Yeni elemanların da ilkokul mezunu olduğu, bu alanda hiçbir eğitimlerinin olmadığı görülmüştür. Denetleme defterlerinden, il müdürlüğü tarafından birkaç kez yüzeysel denetleme yapıldığı, beş yılı aşkın bir süredir SHÇEK Genel Müdürlüğü'nce denetlenmediği görülmüştür.
AKP'li kadrolaşma: 2004 yılında Malatya İl Sosyal Hizmet Müdürlüğü'ne, siyasi değerlendirmelerle, pek çok disiplin cezasına muhatap olmuş bir kişi atanmıştır. Bu atamadan sonra müdür yardımcılıklarına kurumda çalışmakta olan şef ve sayman kadrosundaki kişiler, kuruma bağlı müdürler de görevlerinden alınarak yerlerine milletvekillerinin, il müdürünün ve bakan danışmanlarının yakınları olan imam-hatipliler atanmıştır.
İl müdürlüğü bünyesinde, 70 görevli yer değiştirmiştir.
Temizlik işçileri: 2005 yılında alınan bakıcı anne konumundaki işçilerin çoğunun işine son verilerek, yenileri alınmıştır. Yeni alınanlar, siyasi iktidar mensuplarına yakın oldukları için daha keyfi davranmaya başlamışlardır. Bunların üzerinde memurlar bile denetim yapamaz duruma düşürülmüştür.
Çubukçu istifa etmeli: Malatya'da meydana gelen olay tüm Türkiye'de ve ülke dışında infial yarattığı halde bakan Nimet Çubukçu İngiltere'den ülkeye dönmemiştir. Bakanın bir an önce istifa etmesi gerekir.
Tüccar devlet: Ülkeyi tüccar devlet anlayışı içinde kâr-zarar mantığıyla yöneten hükümet, çalışanlara hem daha az ücret vereyim, hem de daha rahat kadrolaşayım anlayışıyla hizmetleri özel kesime havale etmiştir. Bu süreç, tüccar devlet-pazarlamacı başbakan denkleminin iflas ettiğinin açık bir göstergesidir.


    http://www.radikal.com.tr/7619427619420

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.