CHP'den Romanlara bahçeli ev sözü

CHP'den Romanlara bahçeli ev sözü
CHP'den Romanlara bahçeli ev sözü
Büyük Roman Buluşması'na katılan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Roman vatandaşlara 'bahçeli konut'lar, iş, aş ve özgürlük sözü verdi.

İSTANBUL - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , Atatürk Yaşam ve Spor Köyü Tesisleri’nde düzenlenen ‘Büyük Roman Buluşması’na katıldı. Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, kimlikleri, inançları ne olursa olsun tüm yurttaşların birlikte yaşamasını savunduklarını söyledi. “Bu güzel ülkeyi beraber ve birlikte kurduk” diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Biliyorum, eğitim sorununuz var ve çocuklarınız sağlıklı eğitim almıyor. Bunun için mücadele edeceğiz ve eğitimde ayrımcılığa kesinlikle son vereceğiz. Konut sorununuz var, onu da biliyorum. Sizleri yerinizden söküp kentin varoşlarına atıyorlar. TOKİ konutlarında oturmaya zorunlu kılıyorlar. Yapacağımız şu: Bahçeli konutlar olacak ve Roman kardeşlerimiz kendi kültürlerini, bahçeli konutlarda oturarak sürdürecekler. Sağlık sorunlarınız var, iş sorununuz var, biliyorum. Başkanınız (Marmara Roman Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Serdar Özbayraklar) güzel bir şey söyledi. ‘Artık makarna, 1 kilo pirinç istemiyoruz, iş istiyoruz iş’ diyorsunuz. Evet işiniz olmalı, aşınız olmalı, huzur içinde beraberce, özgürce bu güzel ülkede yaşamalıyız. Yaşayacağız, bu kararlılığımızı sonuna kadar sürdüreceğiz.”
Marmara Roman Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Serdar Özbayraklar da ‘Roman açılımı’ ile kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını ileri sürdü. Hiç kimsenin Romanları, ‘arka bahçesi’ olarak görmemesi gerektiğini belirten Özbayraklar, “Romanların oylarını, ‘1 kilo pirinç, 1 kilo bulgurla alırım’ şeklindeki yaklaşımlar artık sonuç vermeyecektir. Artık seçen değil seçilen olmak istiyoruz. İlk önce yerel yönetimlerde görev istiyoruz” diye konuştu.
Bakırköy Belediyesi ve Roman dernekleri temsilcilerinin katkılarıyla düzenlenen, İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşu ile başlayan ‘Büyük Roman Buluşması’nda, dans ve müzik grupları sahne aldı. ‘CHP Roman Çalıştayı’nda alınan kararlar kürsüden okundu.

Çözüm süreci ve 1 Mayıs
Çözüm sürecine ilişkin vatandaşların kafasında ciddi kaygılar olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Bu kaygıları giderecek olan Başbakan Erdoğan’dır. Çıkacak, millete görüşmelerin ne olduğunu, pazarlıkların ne olduğunu hangi aşamaya gelindiğini açıklayacak” dedi. Kılıçdaroğlu, 1 Mayıs ile ilgili olarak ise “İşçiler 1 Mayıs’ı Taksim’de yapmak istiyorlarsa, bu bir bayram; gitsinler Taksim’de 1 Mayıs’ı kutlasınlar. Bundan ötürü yasak getirmenin bir anlamı yok” diye konuştu.