CHP'den TRT'de kadrolaşma iddiası

CHP'den TRT'de kadrolaşma iddiası
CHP'den TRT'de kadrolaşma iddiası

CHP milletvekili Atilla Kart, TRTGenel Müdürü Şahin?in (üstte), 17 ayda kurumu ?AKP?nin borazanı? haline getirdiğini öne sürdü. fotoğraf: metin pala / aa

CHP'li Kart: Müdür Şahin 994 çalışanı emekli edip hemşehrisi ve AKP'ye yakın 768 eleman aldı. TRT iddiaları yanıtsız bıraktı

ANKARA - CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, İbrahim Şahin’in göreve gelmesinden sonra TRT’de kadrolaşma yaşandığını öne sürerken, “TRT AKP’nin ideolojik aygıtı ve borazanı haline getirilmiştir” dedi.
Kart, dün Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Şahin’in göreve geldiği zaman “Bu personelle 40 kanal yönetirim” dediğini anımsattı. CHP milletvekili, TRT’ye 17 ayda yaklaşık 800 personel alan Genel Müdürlük’ün, diğer yandan bir ajanstan haber, program hizmeti alımı için 10 milyon dolardan fazla bedelle sözleşme imzaladığını iddia etti. Kart, kadrolaşmayı anlatırken, “TRT ile ilgili yasal düzenlemeden sonra 994 çalışan emekli olmuştur. Aynı yasayla tüm yöneticilerin maaşları dondurularak araştırmacı kadrosuna atanmıştır. Şu anda 240 araştırmacı vardır ve bunlar aylardır atıl durumdadırlar. Bu kişiler pasifize edilmişlerdir. 8 Nisan 2009 itibarıyla TRT’ye alınan eleman sayısı 768’dir” dedi.

TRT’den açıklama yok
‘Akraba ve hemşehri kadrolaşması’ dışında, çeşitli bakanlık ve kurumlardan 82 kişinin TRT’ye naklen geçiş yaptığını öne süren Kart, sözleşmeli personel adı altında ‘yandaş medya kadrolaşmasına’ da gidildiğini savundu. Kart toplantıda, TRT’ye personel alınırken aranan kriterleri anlatırken  kamera asistanı olacak bir kişiye  “Aba Müslüm’ün manası nedir? Aba Müslüm Horasani’yi tanıyor musunuz?” diye sorulduğunu da iddia etti. Kart, stajyer muhabirlik, yardımcı prodüktör ve spikerlik sınavını kazanlar arasında da iletişim fakülteleri mezunlarının olmadığını savundu. 

İsim listeleri
CHP Konya Milletvekili, iddialarına kanıt olarak TRT’ye alınan bazı kişilerin listesini dağıttı. Kart, TRT’de yeni genel müdür döneminde işe girenler arasından, İbrahim Şahin’in memleketi Amasya kökenli, değişik mesleklerdden sekiz, hükümete yakınlığıyla bilinen basın yayın organlarından 22, geçmişte bakanlıklarda basın müşavirliği gibi görevlerde bulunmuş kişiler arasından da 10 isim verdi.
Gün boyu CHP’li Kart’ın kadrolaşma iddialarına karşılık bir açıklama yapmayan TRT yetkilileri, Radikal’in bu konudaki sorularını da yanıtsız bıraktı. (Radikal)