CHP'den Yavaş hamlesi

CHP'den Yavaş hamlesi
CHP'den Yavaş hamlesi
Ankara'da Gökçek'e karşı güçlü bir adayla çıkmak isteyen CHP'de, 'sağcı' bir aday gündemde. CHP, eski MHP'li Mansur Yavaş için yine nabız yokluyor.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

Ankara Büyükşehir ve ilçelerindeki seçim yarışı çok bilinmeyenli denkleme döndü. MHP Mevlüt Karakaya’yı, AK Parti ise Melih Gökçek’i aday olarak açıkladı. Ortada CHP ’nin adayı yok. Başkentte yıllardır Gökçek-CHP yarışı olur. Bu sefer ortada tuhaf bir durum var. CHP istediği adayı bir türlü bulamıyor. Aslında çok sayıda aday adayı var ama hiçbiri CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ’nun aklındaki isim değil. Kemal Bey biliyor ki, Gökçek’i MHP hatta AK Parti tabanından oy alabilecek bir isimle devirebilir. Bundan dolayı uzun zamandır ‘sağcı’ aday arıyor.
Kapısı çalınan ilk isim MHP’ye bir önceki seçim yüzde 28 gibi tarihi bir başarı yakalatan Mansur Yavaş olmuştu. Yavaş’a 7 ayrı heyetin gittiği hepsinin de “Hayır” yanıtı aldığı söyleniyor. Yavaş’tan ümit kesilince İlhan Kesici, Mehmet Ali Bayar, Lütfullah Kayalar, Cengiz Topel Yıldırım gibi ‘sağ’ isimler gündeme geldi. Kılıçdaroğlu bir taraftan da anket yaptırdı. Anketten CHP’li aday birinci çıktı. O isim Grup Başkanvekili Muharrem İnce. Diğer CHP’li isim Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka billboard’lara bile çıktı; bekleyişi sürüyor. Bütün bunlar olurken CHP yeniden Mansur Yavaş’ı ikna turlarına başladı. 

Gökçek karşıtı olsun 

Ankara’da bütün hesaplar Melih Gökçek üzerine kurulu. Soldan sağa partilerin peşine düştüğü isimler Gökçek karşıtlığıyla öne çıkanlar. Mansur Yavaş’a sadece CHP değil DP ve BBPde teklif götürdü. DP, Yavaş ile uzun süredir görüşüyor. Parti genel merkezinin satışından elde edilecek gelirle seçim masraflarının karşılanması da düşünülüyor. Yavaş’ın durumu bu hafta sonu büyük oranda netleşecek. CHP de kararını verecek. CHP’li olursa Muharrem İnce, dışarıdan olacaksa ‘sağ’ orijinli bir isimle yarışa girecek. İstanbul’daki Karadeniz-Kürt dengesi Ankara için geçerli değil. Seçmen ‘milliyetçi-muhafazakâr’ ve Kürt oylarının ağırlığı yok. Ankara’da Çorum, Yozgat, Çankırı gibi İç Anadolu kökenlilerin ağırlığı mevcut.
Ankara’da dün ilginç bir gelişme de yaşandı. Keçiören’in MHP ve AK Partili Eski belediye Başkanı Turgut Altınok, BBP’den aday oldu. Altınok ‘kaset’ skandalı nedeniyle son gün adaylıktan çekilmişti. Başbakan Erdoğan’ın ikamet ettiği yer olan Keçiören’de Altınok’un ciddi bir oy potansiyeli var. AK Parti seçim riski yaşamamak için farklı formülasyonlar peşinde. Mevcut Başkan Mustafa Ak’ın yerine Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’nin aday gösterilebileceği konuşuluyor.
CHP nasıl büyükşehir adayında zorlanıyorsa AK Partide Keçiören, Yenimahalle adaylarında aynı sıkıntıyı yaşıyor. Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar CHP’li. Şişli’de Sarıgül’ün yaptığı gibi Yaşarda Yenimahalle’de her kesimle diyalog halinde. ‘Sağ’ seçmen tarafından seviliyor. Genel seçimlerde AK Parti ilçede önde. Sol seçmenin güçlü olduğu mahalleler Çankaya ve Etimesgut’a bağlandı ama yine de yarışın favorisi gösteriliyor CHP’li Yaşar. AK Parti’de Tiryaki’nin ismi Yenimahalle için de geçmişti. Adem Ceylan ismi önde görünse de AK Parti yönetimi sürpriz bir aday arayışını sürdürüyor. MHP adayı Devran Kutlugün uzun zamandır çalışıyor. Kutlugün, CHP ve AK Parti kadar iddialı olduğunu söylüyor. Altındağ’da AK Parti çok güçlü. İki dönemdir başkan olan Veysel Tiryaki ‘joker’ . İsmi her yere geçiyor. Tiryaki’nin Altındağ’dan aday olmaması durumunda yerine Vakıflar Bölge Müdürü Aslan Yıldız’ın aday gösterilme olasılığı yüksek.

Çankaya banko

Çankaya’yı söylemeye gerek yok. CHP’nin gerçekten kalesi. CHP’den aday olan isim banko başkan olarak görülüyor. Şu ana değin 28 aday adayı çıktı. İçlerinde eski yeni milletvekili, bakanlar da var. Alper Taşdelen gibi genç isimler de mevcut. Kılıçdaroğlu’nun parti yönetiminden Perihan Sarı’nın ismine sıcak baktığı söyleniyor. AK Parti’de Çankaya’ya Alevi orijinli bir adayla çıkma fikri ağır basıyor.
Ankara Etimesgut 3 partinin de kendisini şanslı gördüğü bir ilçe. Başkan MHP’li Enver Demirel yine iddialı. AK Parti muhtemelen Babası Başbakan Erdoğan’ın Erzurum’dan dostu olan Orhan Deligöz’ü aday gösterecek. Gölbaşı’nda MHP’li aday yeniden aday gösterildi. MHP ile AK Parti’li Fatih Duruay kıyasıya yarışacak. AK Parti Mamak, Sincan, Pursaklar, Kazan gibi ilçelerde mevcut başkanlarla yola devam edecek. Sincan’da MHP’nin bir önceki dönem AK Partiden belediye başkanı olan ismi aday göstermesi dikkat çekici.