CHP'li 4 vekil HDP yolunda

Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Haftasonu gerçekleştirilecek Halkların Demokratik Partisi (HDP) kongresi öncesi, bu partiye geçecek 3 BDP milletvekili istifa etti. 4 CHP milletvekilinin de HDP’ye geçmesi yönünde görüşmeler olduğu belirtiliyor.
Yerel seçimlere doğu illerinde BDP, batı illerinde de HDP adı altında girilmesi kararının ardından HDP’yi TBMM ’de temsil edecek milletvekilleri BDP’den istifa etti. HDP’ye geçecek olan Sırrı Süreyya Önder, Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü BDP’den ayrıldı. BDP’li üç milletvekilinin istifasıyla BDP’nin milletvekili sayısı 26’ya düştü. BDP’den istifa eden üç ismin yanısıra Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel’in de katılımıyla HDP, TBMM’de temsil edilen beşinci parti olacak.

Yeni yüzler katılacak

Sebahat Tuncel, HDP’nin pazar günü yapacağı kongreyle birlikte bu partiye geçeceklerini söyledi. Ertuğrul Kürkçü ise “PM’ye yeni yüzler katılacak” dedi.
Öte yandan HDP’ye, CHP’den de katılımların olacağı konuşuluyor. CHP’de ulusalcı kanadın tavırlarından rahatsız olan 4 ismin partilerinden istifa ederek HDP’ye geçeceği bilgisi kulislere yansıdı.


  http://www.radikal.com.tr/115698111569817

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yola Girme Zamanı - rodiii

  Gerçek türkiye partisi olma yolunda olan hdp ye böyle katılımların olması gerçekten sevindirici .. Darısı tüm kendini demokrat, devrimci , sosyalist olarak tanımlayanların başına .. bu arada hdp seçime istanbulda sırrı süreyya ile girerse bence %15 lerde alır buda ilk seçimine giren hdp nin türkiyedeki oy oranın yüksekte tutar

  Dere aynı balıklar aynı - OTRANBOGA

  Biz bu tür partileri o kadar çok gördükki 24 saatte kurulup 24 saatte kapanıp ya da 20 yıldır varlar ama ne adları bellidir ne de vatandaş onları tanır...Bu memlekette halkın yeterli bölümünü arkasına alamayan bir partinin ömrü, birileri tarafından TV ekranlarına sokaklardan toplanarak çıkarılıp aglatılarak,sızlatılarak zoraki şarkıcı yapmaya çalışılmasına benzer.Ekranlardan düşürüldekleri an dan sonra da yok olup kendi memleketlerine dönenerler hesabı.Türkiye nin en eski ve en büyük 2 muhalefet partisinin bile AKP yi sandıktan indirecek güçlü ve toplumu inandıracak gerek siyasi gerek ekonomik bir plan ve programları yokken ve var olanla da bir arpa boyu bile ilerleyemezlerken ve bunu deneyenlerin hepsinin de adları ve partileri 3 gün de perişan olup yok olup giderlerken yeni bir partinin aynı derenin balıkları ile beslenerek AKP yi sandıkta devirmelerinin imkanı yoktur.Vatandaş belki menfaati geregi makarnaya ,şekere oy verebilir ama siz dogruyu anlatsanız da bu gibi partilere bu vatandaş oy vermez.Hatta siz de makarna yerine pizza dagıtsanız,reçel yerine bal dagıtsanız bile yine oy alamazsınız...

  Bağban,Talan. - Clear

  Değmen benim gamlı yaslı gönlüme,ben bir selvi boylu yardan ayrıldım,evvel bağban idim dostun bağında,talan vurdu ayva nardan ayrıldım.Güzel türküdür.CHP bu sefer "Bahriyeli Recep" yerine,bunu seçim türküsü yapsın.

  Zor - serdaresen

  CHP li vekiller arasında "ikbal" peşinde olmayan birkaç kişi varsa belki ama ben tahmin etmiyorum.

  Fevkalade - alpayari

  Aman ne güzel olur. Siyasi parti denilen örgütlenmede parti içi demokratiklik olur ama asgari müştereğe herkes uyar. Bu müşterekte kalınamıyorsa herkes safını seçmelidir ki partiler sağlıklı davranabilsin. Lütfen o dört milletvekili kendi asgari müştereklerini ifade edebilecekleri yere gitsinler. Bu sayede CHP kim HDP kim AKP kim v.b. milletin kafası net olsun.

  gunesin yeniden dogusu, - seyhan62

  bir elle iki karpuzun tasinmaz olmasi gibi,CHP de (eskiden olabilirdi)ancak gunumuzde emege yakin,halklarin kaderlerinini belirleme hakkina saygili, gerçek sosyal demokratlarla,sovenizmin batakliginda yuzen,atatùrkçùlùk adina aslinda atatùrke de dusmanlik yapan çevrelerle birlikte yurumeleri zaten hiç etik deyildi,deyildir deyil, 4 milletvekili CHP nin yuzde seksen milletvekillerinin yeri HDP dir,tùrkiye sol hareketi,ve isçi sininfinin buyuk beklentisine,ve mutefikleri olmasi gereken kùrt siyasi akimlarininda beklentisi bu yondedir,gezinin kalbide bu yonde atiyor,haydi halklarin kardesligi, isçi ve emekçilerin 1 mayisi istedigi meydanda kutlayabilmesi için isbasina,rantçilarin peskes çekemeyecegi bir tùrkiye için,HDP diyelim !

  Hayirli olsun - herdem123

  Sayin Kilicdaroglu'nun HDP ye gececegi soyleniyor. Darisi butun CHP'li lerin basina ;)