CHP'li Altay: Başörtüsü Meclis içtüzüğüne aykırı

CHP'li Altay: Başörtüsü Meclis içtüzüğüne aykırı
CHP'li Altay: Başörtüsü Meclis içtüzüğüne aykırı
CHP, AK Partili milletvekillerinin başörtüsüyle Meclis'e gelme ihtimaline karşı strateji belirledi. "Başörtüsü içtüzüğe aykırı" diye karşı çıkacak.
Haber: MİRAY ÇİMEN / Arşivi

Kamuda başörtüsü yasağının kaldırılmasının ardından, “Meclis’te başörtülü vekil olacak mı?” tartışmaları gündeme gelmiş, gözler hacca giden AK Partili kadın vekillere çevrilmişti. AK Parti’nin hacdan dönen ve ‘başlarını örten’ kadın milletvekillerinin Meclis çalışmalarına da ‘başörtülü’ olarak katılma kararı alması üzerine gözler CHP ’ye çevrildi. CHP, izleyeceği yol haritasını belirledi.
MHP ve BDP, ‘başörtülü milletvekiline’ karşı çıkmazken, CHP içinde tartışmalar yaşandı. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, dün CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. Bu görüşmede izlenecek yol belirlendi. Buna göre CHP, anayasa ve içtüzüğe aykırı olduğu gerekçesiyle Meclis’te başörtüsüne karşı çıkacak. Genel kurulda içtüzük ihlali gerekçesiyle usul tartışması açtıracak olan CHP tüm itirazlarını dile getirecek. CHP Grubu da yarın saat 11.00’de basına kapalı olarak olağanüstü toplanarak konuyu değerlendirecek. CHP lideri ise toplantıya, Hasdal Askeri Cezaevi’nde tutuklu Teğmen Mehmet Ali Çelebi’nin nikâh şahidi olacağı için katılamayacak.

‘Kıyafet anarşisi çıkar’

Kılıçdaroğlu ile görüşmesi sonrası Radikal’e konuşan CHP Grup Başkanvekili Altay, “Genel Başkan her vesileyle bunun yanlışlığını söylüyor. Burada bir laiklik sorunu var. Devletin laik bütünlüğüne yönelik bir hamle olarak algılıyoruz” dedi. Altay, Meclis’te üzerlerine düşeni söyleyeceklerinin altını çizerek, şunları kaydetti: “Usul tartışması açılır. Parlamentonun çalışma ortamı olumsuz etkilenir buradan. Kıyafet anarşisi çıkar Meclis’te. TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in ‘İçtüzükte yazılmayan her şey serbest’ mantığı var. Böyle bir şey olamaz. Biz önce üzerimize düşenleri söyleriz. Bu anlayıştan dönülmesi, hatta böyle bir şeye başlanmaması konusunda iktidarı uyarıyoruz. Ben Meclis ikliminin bundan olumsuz etkilenebileceğini söyleyebilirim.”

‘93 yıllık gelenek çiğneniyor’
“Parlamentonun 93 yıllık geleneğinin böyle fütursuzca çiğnenmesine göz yummamız söz konusu değil” diyen Altay şöyle konuştu: “Meclis Başkanı’na bu konuda büyük görev düşüyor. Laikleşme sürecinin tasfiyesine yönelik bir hareket. Toplumu böler. İçtüzükte yazılmayan her şey serbest değildir. Çarşafla, burkayla, mini etekle, tişörtle, şortla herkes gelir. Bu kabul edilemez. AKP ’nin bu inattan, Başbakan’ın hırs ve öfkesinden kurtulması lazım. 11 yıldır içtüzükte engel yoktu. Neden yapmadınız? Müslümanlığın tek şartı türban değildir.”
Hacca giden TBMM Başkanvekili MHP’li Meral Akşener’in Meclis’e türbanla girmeyeceği yolundaki açıklamasını anımsatan Altay, “Meral Akşener Müslüman değil mi?” diye sordu. “Tayyip Erdoğan hem laik, hem Müslüman olunur mu, olunmaz mı onu söylemeli” diyen Altay, “Bu hem laik, hem Müslüman olunmaz hamlesidir” dedi.

‘Türban simgedir’

TBMM’ye sahip çıkacaklarının altını çizen CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu ise “TBMM’nin geleneklerine, duruşuna sahip çıkacağız. Türban sadece bir simgedir. Burada önemli olan zihniyettir. Zihniyet asıl karşı durulması gereken bir husustur. CHP yine içtüzüğün verdiği bütün imkânları kullanarak, bunun gereğini yerine getirecektir” dedi. CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz da AK Partili kadın milletvekillerini Meclis’e başörtüsüyle gelmekten vaz geçmeye çağırdı.


  http://www.radikal.com.tr/115785511578553

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bundan sonra - kaşınan adam

  AKP nin Mecliste kılık kıyafetteki serbestlik söylemlerinde samimi olup olmadığı test etmenin bir yolu bir zamanlar İtalyada milletvekili olup meclise giren Cicciolina gibi aykırı bir kişinin meclise girmesi ile olur. Bakalım o zaman nasıl bir tepki gösterirler çok merek ediyorum.Kanımca bütün güçleri ile karşı çıkarlar.

  Aynı Pınardan Su İçen - Hayal Denizi03

  “Meclis’te başörtülü vekil olacak mı?” tartışması Mustafa Kemal Atatürk'ün Devrim yasalarını yürürlükten kaldırırken TBMM'sinde de Cahiliye Dönemine geri dönüşün provası olacaktır. Millet Vekili olan kadınların yaşı kırkın üstünde olup, Kuran'ın emri ile örtünmelerine bile gerek yoktur. Aslında Örtü meselesi Dinin Siyasete alet edilişinin, Ticarette pay kapmanın mücadelesi olduğunu: düşünen akıl her zaman anlar. Sadece aynı pınardan su içen, o kulvarda koşan, düşünmek, araştırmak yerine büyüklerim benim için düşünür diyenler Din Adına Cumhuriyetin altını oyan Cumhuriyet ve Türk düşmanları demek yanlış olmaz.

  Zamanlayamaya bakarmisiniz - mezopotamya21

  Bir taraf yerin altindan yuksek teknoloji urunleri ile yollar yapiyor, Diger taraf tuttus basinda ki ortuye, Yeter artik gercek anlamda artik bize hizmet edin, muhalefet edeceksenizde Turkiyeye katki saglayin, yok efendim basinda ortuymus meclise girmezmis,Bence artik siz girmeyin o meclise