CHP'li Arıtman bebeği siyasete karıştırdı

CHP İzmir Milletvekili doktor Canan Arıtman, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın yeni doğan bebeğine teknisyenlerin anestezi yapmasını isteyince TBMM Genel Kurulu'nda akıllara zarar bir diyalog yaşandı.

ANKARA - CHP İzmir Milletvekili doktor Canan Arıtman, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın yeni doğan bebeğine teknisyenlerin anestezi yapmasını isteyince TBMM Genel Kurulu'nda akıllara zarar bir diyalog yaşandı.
Yabancı doktorların Türkiye'de çalışmalarına olanak sağlayan ve teknisyenlere de uzman doktor yoksa anestezi yetkisi tanıyan yasa Meclis'te görüşülürken ikisi de hekim olan vekille bakanın tartışması TBMM tutanaklarına şöyle yansıdı:
Arıtman: Sayın Bakanım, bir yeni bebeğiniz var. Allah uzun ömürler versin. Ama, gelin, milletimize reva gördüğünüzü kendi evladınıza reva görür müsünüz, bunu test edelim. Noter huzurunda bir çekiliş yapalım, çıkacak hastaneye götürelim ve oradaki anestezi teknisyenimiz anestezi versin.
Akdağ: Çocuğum üzerinde istediğim tasarrufu yapabileceğimi mi zannediyorsunuz?
Arıtman: O zaman size versinler.
Akdağ: Böylesine akla, mantığa, bilime, tıp ahlakına, insafa aykırı bir teklifte nasıl bulunabiliyorsunuz? Size esef ediyorum. Sizden, hekimlik mesleği adına, insan hakları, çocuk hakları, hasta hakları adına utandım.
Arıtman: Çocuğunuz ameliyat olacaksa siz karar vermeyecek misiniz?
Akdağ: Size bu tarzı çok tabii görüyorum.
Arıtman: Başkalarına reva gördüğünüzü kendinize reva görüyor musunuz. Yüreğiniz yetiyorsa ... Bana hakaret etti, aynen iade ediyorum..
Başkanvekili Sadık Yakut(AKP): Söylediğiniz sözleri Bakan size iade etti, herhangi bir hakaret kastı da yoktu.
Arıtman: Ben de aynen kendisine iade ediyorum. Katlayarak iade ediyorum. Sayın Bakan, meslektaşınız bayan milletvekiline hakaret ederek beğenmediğiniz bir sorudan kurtulduğunuzu düşünüyor musunuz?