CHP'li belediyeler cemevleri için harekete geçti

CHP'li belediyeler cemevleri için harekete geçti
CHP'li belediyeler cemevleri için harekete geçti
Beşiktaş Belediye Meclisi, ocak ayı meclis oturumunda ilçedeki cemevlerinin ibadethane statüsüne kavuşmasıyla ilgili sunulan önergeyi oy birliğiyle kabul etti.

RADİKAL- CHP Genel Merkezi'nin "Tüm CHP'li belediyeler cemevlerini ibadethane olarak meclislerinde kabul edecek ve ihtiyaçların karşılayacaklar" yönündeki tavsiye mektubunun ardından uygulamalar da başladı. Beşiktaş Belediye Meclisi, ocak ayı meclis oturumunda ilçedeki cemevlerinin ibadethane statüsüne kavuşmasıyla ilgili sunulan önergeyi oy birliğiyle kabul etti.  Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar kararı  “Özgürlükçü sosyal demokrasinin gereğini yapıyoruz.” diye yorumadı.

OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ
Belediyeden yapılan açıklamada, konu ile ilgili mecliste CHP Grup Başkanvekili Eyüp Birgün'ün söz aldığı belirtildi. Birgün'ün meclise sunduğu yazılı önergesinde şu ifadelere yer verildi: " Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin 2 Aralık 2014 tarihli kararı, 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 14-6 ve 15. maddesinin 5. fıkrasının son cümlesi uyarınca cemevlerinin ibadet yeri sayılması ve diğer ibadethanelere tanınan haklardan ayrımcılık yapılmadan yararlandırılması için cemevlerinin 'İbadethane' olarak değerlendirilerek yasanın tanıdığı hak ve hizmetlerinden yararlandırılması hususunda önergemizin Hukuk Komisyonu'na havalesini öneriyorum."  Önerge mecliste oy birliğiyle kabul edildi.

HAZİNEDAR: ÖZGÜRLÜKÇÜ SOSYAL DEMOKRASİNİN GEREĞİNİ YAPIYORUZ
Konu ile ilgili açıklama yapan Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, "İnsanlar inanç konusunda istedikleri şekilde ibadetlerini yapmakta özgürler. Biz Beşiktaş'ta özgürlükçü sosyal demokrasiye inanlar olarak bugüne kadar kilisede, sinagogda, havrada, camide ve cemevinde insanların ibadetlerini rahat ve özgür bir şekilde yapmaları için üzerimize düşen tüm görevlerimizi yerine getirdik. Bundan sonra da görevlerimizi yerine getireceğiz. Bugün mecliste aldığımız kararla da bu görevlerimizi yerine getirmeyi resmileştirdik" dedi.

CHP'den cemevi kararı: Belediyeler cemevlerini ibadethane olarak tanıyacak