CHP'li Elekdağ'ın referansı Erdoğan

TBMM Geçici Başkanı CHP'li Elekdağ, Başbakan Erdoğan'ın seçim sonrası sözlerini övüp tutanağa geçirtti. AKP'liler alkışlarken, CHP'liler şaşkındı.

ANKARA - TBMM geçici başkanı CHP'li Şükrü Elekdağ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, seçimden sonra yaptığı açıklamaları, yeni dönemi açış konuşmasında referans olarak aldı ve Meclis tutanaklarına geçirdi. Elekdağ'ın yaptığı alıntıları AKP'liler coşkuyla alkışlarken, başta CHP'liler olmak üzere muhalefet partilerinin temsilcileri şaşkınlıkla izledi.
Elekdağ, Erdoğan'ın seçim gecesi mesajlarının istikrar ve huzur ortamının devamının önşartını oluşturmaları açısından fevkalade önemli olduğunu söyledi. Erdoğan'ın, "Hepimizi birleştiren ortak değer ve hedeflerimiz var. Milletimizin değerlerinden ve Cumhuriyetimizin temel niteliklerinden asla taviz vermeyeceğiz" sözlerini anımsatan Elekdağ, şöyle konuştu:
"Türkiye'nin uluslararası alanda modern, çağdaş, refah düzeyi yüksek ve etkin bir devlet olarak yer alması için sayın Erdoğan'ın belirtmiş olduğu bu ortak değer ve hedeflerden şaşmaması zorunludur."
Elekdağ, Erdoğan'ın, "Öncelikle kutuplaşma ortamının geride bırakılması gerekiyor" dediğini de hatırlattı ve şöyle dedi: "Son derece gerçekçi ve isabetli ifadeler. Önümüzdeki dönemde yeni bir sayfa açarak, Meclis içinde ve dışında siyasi yaşamımıza, ılımlı, ölçülü, olgun, uzlaşıcı ve uzlaştırıcı nitelik kazandırmadan etkin ve verimli bir çalışma ortamı yaratamayız. Tüm partilerin bu anlayışla hareket etmeleri gereklidir. Bu hususta iktidarın özel bir sorumluluğunun olduğu gözden kaçırılmamalıdır."