CHP'li Eren Erdem: IŞİD'in kullandığı sarin gazı Türkiye'de yapıldı

CHP'li Eren Erdem: IŞİD'in kullandığı sarin gazı Türkiye'de yapıldı
CHP'li Eren Erdem: IŞİD'in kullandığı sarin gazı Türkiye'de yapıldı
IŞİD'in elinde kimyasal silahlar olduğunu söyleyen CHP Milletvekili Eren Erdem, "Suriye'de sarin gazının kullanımı ile alakalı BM'de açılmış bir soruşturma var. Sarin gazının IŞİD'in kullandığı ortaya çıkmıştır. Sarin gazının Türkiye'de yapıldığı, bir takım belgelerle önümüzdeki hafta ortaya konulacaktır" dedi.

ARDAHAN - CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, seçim çalışmaları için eldiği memleketi Ardahan'da, "Bizim coğrafyamızda IŞİD kampları var mı, yok mu?" sorusuna Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanıt vermesini istedi.

Beraberinde İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ve Eren Erdem olduğu halde Ardahan'a gelen Gürsel Tekin, 'Baba ocağına hoş geldin Gürsel Abi' pankartı ile karşılandı. CHP Ardahan Milletvekili adayı Öztürk Yılmaz'ın da hazır bulunduğu İl Başkanlığında düzenlenen basın toplantısında Milletvekili Eren Erdem, IŞİD'in elinde kimyasal silahlar olduğunu söyleyerek, "Suriye'de sarin gazının kullanımı ile alakalı Birleşmiş Milletler'de açılmış bir soruşturma var. Sarin gazını IŞİD'in kullandığı ortaya çıkmıştır. Sarin gazının Türkiye 'de yapıldığı, bir takım belgelerle önümüzdeki hafta ortaya konulacaktır. Bu insanlık ve savaş suçu kapsamında değerlendirilen silahların Türkiye'den hangi hükümet yetkilileri ve hangi kurumların bilgileri dahilinde buralara aktarıldığını belgeleyeceğiz" dedi.

Daha sonra konuşan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Milletvekili Yarkadaş'ın iddiaları konusunda, "Bu iddiaları herhangi gelişmiş bir ülkede, bırakın belgesini bilgisini, bu iddia bile bir hükumeti 5 dakika ayakta tutmaz. Umut ederiz ki bu iddialar doğru çıkmaz. Eğer bunlar doğru çıkarsa bu hükümetin ayakta kalması sıfırdır" diye konuştu.

Suriye sorunu başlarken CHP olarak, "Aman sorunlu bir coğrafya. Türkiye'yi bu coğrafyanın bir parçası haline getirmeyin. Bunun bedeli çok ağır olur" dediklerini savunan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, şöyle devam etti:

"Ne yazık ki bütün bu uyarılarımıza rağmen, Türkiye'yi Orta Doğu batağının ortasına soktular. Şimdi son günlerde yaşadığımız aslında yalnızca Ankara değil, Reyhanlı'sından, Surucu'ndan, Diyarbakır'ından, Mersin'den Adana'sına kadar bütün bunların yol haritasının bilindiği çok net bir şekilde ortaya çıkıyor. Buradan Sayın Davutoğlu'a 3 tane soru sormak istiyorum. Birincisi, Devletin başka bir kurumunu bu IŞİD terör örgütü yani canlı bomba olarak, sizinde tarif ettiğiniz, '30 tane canlı bomba var ama hukuken bunlara bir şey yapamıyoruz', diyen biçare bir Başbakan düşünün. Bu belge devletin kurumunun belgesi, 7'nci ayın 24'ünde size, emniyet istihbarata, Milli İstihbarata, çeşitli guruplara bu bilgi geldi mi gelmedi mi? Gerçekten bu bilgiyi almışsanız ve önlemini almamışsanız, kusura bakmayın, suç ortaklığınız var. İkincisi sorum, Güneydoğu coğrafyasında 30 yıldır sorunlar yaşanıyor. İlk kez Anadolu Ajansı'nın savaş muhabirlerini gönderdiniz mi göndermediniz mi? Bizim bilmediğimiz bir savaşın içinde miyiz sayın Davutoğlu? Üçüncüsü ve en önemlisi, bizim coğrafyamızda IŞID kampları var mı yok mu? Çok basit sorular sordum. Aslında bu soruları niye soruyorum, biliyor musunuz? Bu soruların cevapları olacak mı? Olmayacağını biliyorum. Kayıtlara girsin istiyorum."

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ve beraberindeki milletvekilleri, daha sonra Ardahan kent merkezinde esnaf ve vatandaşlarla görüştü, CHP'ye destek istedi.

(Deniz BAŞLI / DHA)