CHP'li Ersin: Çiçek savcıya 'Onları bırak' demiş

MİT ve Jandarma İstihbarat'çılarının tutuklandığı Erzincan soruşturmasını inceleyen Ersin: Cemil Çiçek Başsavcı'yı arayıp cemaat operasyonunda yakalananların bırakılmasını istemiş

ANKARA - TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi CHP milletvekili Ahmet Ersin, Erzincan Savcılığı’nın İsmailağa cemaatine yönelik soruşturması olarak başlayıp, Erzurum Özel Yetkili Savcısı Şanal tarafından devralınarak Ergenekon soruşturmasına dönüşen dosyayla ilgili yeni iddialarda bulundu. Ersin, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in Erzincan Başsavcısı’nı arayarak gözaltına alınanların bırkılmasını istediğini öne sürdü.
Tutuklanan MİT ve Jandarma İstihbaratçıları hakkında bilgi almak ve yerinde inceleme yapmak için Erzincan’a giden Ersin, dün Meclis’te izlenimlerini anlattı. Ersin’in anlattıları şöyle: 

İçeriden bilgi verilmiş: Erzincan Başsavcısı, 2007 Aralık ayında İsmailağa cemaati hakkında soruşturma başlatıyor. Telefon dinlemeleri, iletişim tespiti için kararlar alınıyor ve telefonlar dinleniyor. Araştırma ilerleyince, olayın din eğitimiyle kalmadığı, bunların bazı ihalelere fesat karıştırdığı da ortaya çıkıyor. Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı, polisle birlikte bir operasyon yapıyor. Ancak, operasyonlardan eli boş dönüyor. Bunun üzerine savcı, operasyonla ilgili, karşı tarafa bilgi verildiğini düşünüyor ve bu sefer operasyonu jandarma ile yapıyor.
Çiçek devreye girdi: Yerel seçimler öncesinde jandarmayla yapılan operasyonda 16 kişiyi gözaltına alıyor. Bunun üzerine Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Başsavcı’yı arayarak, ‘Onları bırak’ diyor. Başsavcı da ‘Bu aşamada böyle bir şey olamaz, soruşturmayı sürdüreceğim’ diyor ve 16 kişiyi tutuklatıyor. Ondan sonra Adalet Bakanlığı devreye giriyor ve müfettişlerini gönderiyor başsavcının üzerine... Başsavcı hakkında soruşturma açılıyor ve soruşturma dosyalarının  Erzurum Özel Yetkili Savcısı’na gönderilmesi için baskı yapıyorlar.
MİT’e baskın: Başsavcı dosyaları gönderiyor ve bu arada Adalet Bakanlığı müfettişleri Erzincan Başsavcısı hakkında 26 yıla kadar hapis istemiyle dava açıyor. Kamelya yapımı yolsuzluğu gibi gerekçelerle dava açılıyor. Özel Yetkili Savcı soruşturmayı aldıktan sonra Erzincan MİT bölge Müdürlüğü’ne Başbakanlık izni olmadan baskın yapıyor.
Yasayı unutmuş: Oradan Jandarma Alay Komutanlığı’na gidiyorlar. Mahkeme kararında burada arama yapmasına ilişkin bir ifade yok. İşte ‘İzni unutmuşum da telefonla alırım’ filan diyor savcı ve orada da arama yapıyor. İstihbaratçılar da tutuklanıyorlar.
Etkisiz hale getirilmek isteniyor: Burada kanaatimce MİT kendi içinde de operasyon yapıyor. Yani anti Amerikancı ve ulusalcı kanadın tasfiyesi için düğmeye basıldığı yorumu yapılabilir. Jandarma İstihbarat Şube Müdürü ve gö-
zaltına alınan iki personelin gözaltına alınma gerekçesi ise yaptıkları çalışmalar sırasında bu cemaatle ilgili çok geniş bilgiye sahip olmaları.
Askeri yıkma çabası mı?: 11 Ağustos 2008’deki Erzincan-Kahta yoluna konulan bomba nedeniyle bir yarbay ve sekiz asker şehit olmuştu. Erzurum Özel Yetkili Savcısı, jandarma istihbaratçılara ‘Bombayı siz mi koydunuz?’ diye sordu. Olayı PKK üstlendiği halde, neden bu soruyu yöneltmiştir? Bu olay da Tokat Reşadiye’deki olayda olduğu gibi, 33 erin şehit edilmesinde olduğu gibi olayın sorumluluğunu askere yıkma çabasının bir parçası mıdır? (Radikal)