CHP'li Güneş: Örgüt işi

CHP İstanbul Milletvekili ve eski İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, Hrant Dink ciyanetinin bir örgüt işi olduğu, ancak bu örgütü tanımlayabilecek bilgilere sahip olmadığını söyledi.

ANKARA - CHP İstanbul Milletvekili ve eski İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, Hrant Dink ciyanetinin bir örgüt işi olduğu, ancak bu örgütü tanımlayabilecek bilgilere sahip olmadığını söyledi. Güneş, Dink cinayeti ve cinayetle ilgili soruşturma sürecinde yaşananları Radikal'e şöyle değerlendirdi:
Güvenlik Çözülmesi: Bu cinayetle ilgili olarak herkesçe bilinmeyen bir şeyi ben de bilmiyorum. Ama ortada görülen cinayetle ilgili iç güvenlik açısından ihmaller söz konusu. Bu soruşturma süresinde jandarma ile polisin karşı karşıya gelmesini bir iç güvenlik çözülmesi olarak görüyorum.
Örgütü tanımlayamıyorum: Bu cinayetin arkasında hangi örgüt olabilir? Ben, hâlâ örgüt ürünü, bir suç merkezinde planlanmış bir cinayet olarak görüyorum ama benim elimdeki bilgiler o suç merkezini tarif etmeme yetmiyor. Benim elimdeki bilgiler bu suçların, bu tür eylemlerin hazırlanışında, işlenişinde, ondan sonraki aşamada, genellikle planlayan merkezin imzası, işareti, izi bulunur. Parmak izi deriz ya onun gibi bir işaret bulunur. Ama bendeki bilgilere bakarak öyle bir yargıya varamıyorum.
Derin devlet bilgisi yok: Derin devlet tartışmaları gündemden hiç gitmedi ki.
O konudaki düşüncemi zaten söyledim. Suçu planlayan merkezle ilgili tanımlama yapmama yetecek bilgim yok.
Soruşturma dökülüyor: Bu soruşturmada ilginç olan şu; son derece başarısız bir soruşturma yürütülüyor. Dökülen bir soruşturma yürütülüyor. İçişleri Bakanı'nın bu soruşturmanın neresinde yer aldığını ben de merak ediyorum. Çok fazla ilgilenmiyor galiba."