'CHP'li Öymen katliamı model olarak sundu'

CHP'li Onur Öymen 'demokratik açılım' oturumunda Dersim katliamanı model olarak önerilince Aleviler sert tepki gösterdi. Öymen ise tepkileri "Kürt açılımı" görüşmelerinde TBMM Genel Kurulu'da yaptığı konuşmada, "ülkemizde yaşayan farklı etnik, dini ve mezhepsel kökenden gelen vatandaşlarımızı incitici bir ifade yer almamaktadır" şeklinde cevapladıBAKAN ALEVİ ÇALIŞTAYI'NDA ALEVİ MİTİNGİNİ ELEŞTİRDİ


CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’in önceki gün ‘demokratik açılım’ın konuşulduğu TBMM’deki sözleri Alevileri kızdırdı. “Kurtuluş Savaşı’nda, Şeyh Sait isyanında, Dersim isyanında, Kıbrıs’ta analar ağlamadı mı? Kimse ‘analar ağlamasın, mücadeleyi durduralım’ dedi mi?” diye konuşan Öymen’e Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, şöyle tepki gösterdi: “Öymen, bir katliamı model olarak sunmaktadır. Bize yönelik bu şiddet ve katliamdan özür dilenmesi gerekirken sosyal demokrat bir partinin genel başkan yardımcısı, çözüm modeli olarak sunmaktadır. Bu insanlık ayıbını ve suçunu işleyen Öymen’i kınıyoruz ve insani değerleri öğrenmeye davet ediyoruz.”
TBMM’de de Öymen’in sözlerine tepkiler vardı. Genel Kurul’da ‘Tunceli’deki son dönemde yaşanan faili meçhul cinayetlerin araştırılması’yla ilgili DTP’nin verdiği önerge sırasında DTP’li Şeraffetin Halis şöyle konuştu: “Ben 38 Harekatı’nda ailesinden 24 kişiyi kaybeden biri olarak konuşacağım. Ağıtlarla, öykülerle büyümüşüm ama içimde zerre kadar kin yok, ama öfkem var. Sayın Öymen’in öfkesi bir yana hala kin ve intikam duygularından arınmış değil.”
DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş ise, Öymen’in “Kürt sorunu da dersim Katliamı gibi çözülür” anlamında konuştuğunu ifade ederek, “Sayın milletvekilinin çözüm adına katliam olarak tarihe geçmiş olayları örnek vermesi doğrusu bizde derin bir kaygı yaratmıştır” diye konuştu. Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç ise, “1938 yılında büyük bir insan kitlesi öldürülmüştür. Nedenlerini araştırmamız lazım” dedi.
 

ÖYMEN'DEN 'DERSİM ÖRNEĞİ' SAVUNMASI

CHP Genel Başkanı Onur Öymen, "Kürt açılımı" görüşmelerinde TBMM Genel Kurulu'da yaptığı konuşmada, "ülkemizde yaşayan farklı etnik, dini ve mezhepsel kökenden gelen vatandaşlarımızı incitici bir ifade yer almamaktadır" dedi.

Öymen, dün CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Önceki gün (Çarşamba günü)CHP Merkez Yönetim Kurulu toplantısında "Geçmişi deşerek insanları rencide etmek uygun değildir. Bunları günümüzdeki gelişmelere uyarlayamayız" diyerek daha dikkatlı olması konusunda uyardığı Öymen, 10 Kasım konuşmasında verdiği "Dersim" örneği ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.
Öymen'nin açıklaması şöyle:
"Konuşmanın bir bölümünün bazı köşe yazarları ve televizyon yorumcularınca amacından saptırılarak kamuoyumuzu yanıltıcı biçimde yorumlanmaya çalışıldığı görülmektedir.
Benim konuşmamda dile getirdiğim husus AKP’nin açılım olarak kamuoyuna sunmaya çalıştığı sürece Atatürk’ün bazı sözlerinin dayanak yapılma girişiminin yanlış olduğunu belirtmektir.
Konuşmamda belirttiğim, Atatürk’ün AKP’in izlediği gibi silahlı terör örgütleriyle müzakere yöntemini benimsemediğidir.
Gerçekten Cumhuriyet döneminde hiçbir olayda Atatürk devlete karşı gelen silahlı örgütlerle pazarlık etme yoluna gitmemiştir.
Konuşmamda Atatürk’ün Güney doğu ve doğu illerimizde yaşayan vatandaşlarımıza sevgiyle yaklaştığını ve onların kalbini kazandığını da özelikle belirttim.
Sözlerimin hiçbir bölümünde ülkemizde yaşayan farklı etnik, dini ve mezhepsel kökenden gelen vatandaşlarımızı incitici bir ifade yer almamaktadır.
O dönemin koşulları içinde yaşanmış acı olayları günümüz şartlarında önermek anlamına gelecek bir ifadem de yoktur
Sözlerimi çarpıtarak vatandaşlarımızı tahrik edecek biçimde kamuoyuna sunmak isteyenler, halkımızın sağduyusu ve gerçek düşüncelerimizi doğru teşhis etme yeteneği karşısında başarısızlığa uğrayacaktır." (Radikal)