CHP'li Sav: Hükümet sakalı kaptırdı

ANKARA - CHP Genel Sekreteri Önder Sav, hükümeti ‘Kürt açılımı’ nedeniyle eleştirirken “Kendileri de belki girdikleri yoldan pişmandır. Ama artık kolay dönüşleri yok sakalı kaptırmışlardır” dedi.
Hüseyin Gazi Türbesi’nde düzenlenen 12. Geleneksel Hüseyin Gazi Kültür Şenliği’ne, katılan Sav, konuşmasında hükümetin ‘Kürt açılımını‘ hedef aldı: “Kürt açılımı son iki ay içinde toplumumuzda kamplaşma, ayrışma çağrışımlarını yaptıran, ne olduğu belirsiz bir açılımdır. Utançlarından buna ‘demokratik açılım’ demek istediler, o da tutmadı. Ülke insanlarının içine nifak sokmaya başlamışlardır. Kendileri de belki girdikleri yoldan pişmandır. Ama artık kolay dönüşleri yoktur, sakalı kaptırmışlardır. 10 yıl önce ‘bebek katili’ diye niteledikleri terörist başı ve onun artçılarıyla bir masaya oturmaya hazırlanıyorlar. Ne diyorlar? ‘Biz ayrı bir savunma gücü kurmak, kendi dilimizde eğitim yapmak, ayrı bir resmi dil kullanmak, ayrı bir bayrak taşımak istiyoruz’. Siz taviz vererek ulus dediğimiz bir yapıyı köşesinden, kenarından kemirtmeye çalışacaksınız. İmralı’dan gelecek yol haritasına bakacaksınız. PKK’nın, Kandil’in ne düşündüğünü soracaksınız. Yol haritası bir türlü gelmiyor. Evlerde fal bakarlar, ‘Ey ruh geldin ise üç defa vur’ derler. Bunlar da artık ruhlardan medet umar hale geldi.”
Bir televizyon programında bir gencin “Atatürk, sizin için ne ise, Apo da benim için odur” dediğini anlatarak, “Böyle bir gencin içinde yaşadığı ortamı yaratan siyasal iktidarı ayıplıyorum, nefretle kınıyorum” dedi. (Radikal)