CHP'li vekil: Okulda etek giyen disipline gidiyor

CHP'li vekil: Okulda etek giyen disipline gidiyor
CHP'li vekil: Okulda etek giyen disipline gidiyor
CHP Balıkesir Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş, Balıkesir Gülser-Mehmet Bolluk Anadolu Lisesi'nde bir grup kız öğrencinin etek giydiği için disipline verildiğini Meclis gündemine taşıdı.

CHP ’li Gümüş, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, Balıkesir Gülser-Mehmet Bolluk Anadolu Lisesi'nde bir grup kız öğrencinin etek giydiği için disipline verilmesi olayını gündeme getirdi.


'TESETTÜRE GELİNCE SERBEST'
Balıkesir Gülser-Mehmet Bolluk Anadolu Lisesi'nde velilerin çocuklarının disipline verilmesine sert tepki gösterdiğini ifade eden Gümüş, konuya ilişkin sert açıklamalarda bulundu. Milli eğitimin AK Parti döneminde en fazla tahribata tabi kalan alan olduğunu söyleyen Gümüş, Ayvalık Küçükköy Beldesi'nde Mecit Ataklı İlköğretim ve Ortaokulu’nda bir Türkçe öğretmeninin "okula tesettür kıyafetiyle gelebildiğini" ancak Gülser-Mehmet Bolluk Anadolu Lisesi'nde öğrencilere “etek giyemezsiniz” diyen zihniyetin “çağ dışı” olduğunu belirtti. 

Gümüş konuyla ilgili önergesinde Bakan Nabi Avcı’nın şu sorulara yanıt vermesini istedi:

“Söz konusu okulun bu uygulamasını doğru buluyor musunuz? Söz konusu okulun uygulaması serbest kıyafet uygulamasına aykırı değil midir? Konuya ilişkin soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz? Bakanlığınızın, öğrencilerin etek giymesinin sakıncalı olduğuna dair bir yaklaşımı var mıdır? Bu tür yaklaşımları çağdışı buluyor musunuz? 2013 / 5125 karar sayılı yönetmeliğinizde okul yönetimlerinin kıyafetlerde belli kurallara gitmek için velilerin yarısından fazlasının onayını almak zorunda olduğu ifade edilmektedir. Söz konusu uygulamada bu kural uygulanmış mıdır? Şayet uygulanmadı ise, okul yönetimine, yönetmeliğe aykırı hareket etmekten dolayı ceza verilecek midir?"