CHP'li vekil: Okulda etek giyen disipline gidiyor

CHP'li vekil: Okulda etek giyen disipline gidiyor
CHP'li vekil: Okulda etek giyen disipline gidiyor
CHP Balıkesir Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş, Balıkesir Gülser-Mehmet Bolluk Anadolu Lisesi'nde bir grup kız öğrencinin etek giydiği için disipline verildiğini Meclis gündemine taşıdı.

CHP ’li Gümüş, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, Balıkesir Gülser-Mehmet Bolluk Anadolu Lisesi'nde bir grup kız öğrencinin etek giydiği için disipline verilmesi olayını gündeme getirdi.


'TESETTÜRE GELİNCE SERBEST'
Balıkesir Gülser-Mehmet Bolluk Anadolu Lisesi'nde velilerin çocuklarının disipline verilmesine sert tepki gösterdiğini ifade eden Gümüş, konuya ilişkin sert açıklamalarda bulundu. Milli eğitimin AK Parti döneminde en fazla tahribata tabi kalan alan olduğunu söyleyen Gümüş, Ayvalık Küçükköy Beldesi'nde Mecit Ataklı İlköğretim ve Ortaokulu’nda bir Türkçe öğretmeninin "okula tesettür kıyafetiyle gelebildiğini" ancak Gülser-Mehmet Bolluk Anadolu Lisesi'nde öğrencilere “etek giyemezsiniz” diyen zihniyetin “çağ dışı” olduğunu belirtti. 

Gümüş konuyla ilgili önergesinde Bakan Nabi Avcı’nın şu sorulara yanıt vermesini istedi:

“Söz konusu okulun bu uygulamasını doğru buluyor musunuz? Söz konusu okulun uygulaması serbest kıyafet uygulamasına aykırı değil midir? Konuya ilişkin soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz? Bakanlığınızın, öğrencilerin etek giymesinin sakıncalı olduğuna dair bir yaklaşımı var mıdır? Bu tür yaklaşımları çağdışı buluyor musunuz? 2013 / 5125 karar sayılı yönetmeliğinizde okul yönetimlerinin kıyafetlerde belli kurallara gitmek için velilerin yarısından fazlasının onayını almak zorunda olduğu ifade edilmektedir. Söz konusu uygulamada bu kural uygulanmış mıdır? Şayet uygulanmadı ise, okul yönetimine, yönetmeliğe aykırı hareket etmekten dolayı ceza verilecek midir?"


  http://www.radikal.com.tr/115673511567357

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ne söyleseniz boş! - edemirci84

  daha dün baş örtülü kadınlara baskı yapılıyor diye eleştirenler bir anda kendi hayat tarzına benzemeyenlere baskı yapmaya başladılar... kinle nefretle intikamla hareket etmek bize kimden yadigar kaldı acaba? fırsatı ganimet sayıp daha hangi baskılar gelecek? bu arada başörtülülere yapılan baskıları da her zaman eleştirdim...

  Bakarsın - pispor

  Yakında erkek öğrencilere de şalvar giymedi diye disiplin yolu açılır

  Eğit-din - karl.marx

  Eğitim artık eğit-din'e dönüştü, hayırlı olsun. Başbakan boşuna cahiliye devri ile kıyaslama yapmıyormuş demek ki. 1400 yıl öncesi yer etmiş içinde. Ama o günleri yaşamak istediğinden değil, götürülülenleri gizlemek, vatandaşı afyonlamak için...

  ... - user1107643

  Ne günlere kaldik!

  Fazla Söze Gerek Yok. - efemustafa

  Birileri sürekli kılık kıyafet serbestisi derken bunun yalnız türban veya tesettürle ilgili olduğunu zaten biliyorduk. Bunun böyle olduğu sayın Hüseyin Çelik in bir sunucunun kıyafetiyle ilgili söylediği sözler ve akabinde sunucunun maruz kaldığı davranışla da kanıtlanmış oldu.

  18 Yas onlar için sinir degil.... - baizzet1925_379

  Birakin liseyi anaokulu-ilkokul talebelerine bile tesettür kiyafeti giydiren bu zihniyetin o kizlarimiza saygisi olmadigi gibi ana-baba onayiyla 11-12 yasindakileri amca-dayi ogluna hibe etmeyi iyi becerirler.Tabulasmis hadislerle karsi çiktiginizda lafa Peygamber efendimizde amca kiziyla evlenmedimi, Caizdir diye fetva vermekten geri kalmazlar. Peygamberlerin hangi kizla kaç yasinda , kaç defa evlendiklerini Arap tarihçileri yazdiklari halde bizde bu konu TV`da tartisilmadigi sürece, bu yobaz takimida böyle cürretlenir ve azitir.Ondan sonrada hiristiyanlarin aynen inandigi gibi Isa`nin babasiz dogdugu safsatasi gibi 4 tane kadina talip olarak, anaokulu talebelerini dahi islamda olmayan tesettüre kendi maddi çikarlari için sokmaya çalisirlar. Bu yobazlara karsida her platformda sesimizi yülksetmedigimiz sürece böylesine fütursuzca cesaretlenip, o kizlarimiz ilkokulu bitirincede onun bunun odasina gelin olmaya manen ikna edilmis olurlar.Bana kalirsa Hz.Peygamber duysaydi bunlardan o da nefret eder, tiksinirdi.

  işin başı - kaşınan adam

  Bu daha işin başı bunların iktidarı devam ederse sakal uzatmayan ,şalvar giymeyen,beş vakit namaz kılmayan erkekler, öğretmen bile olamayacak. Söylemedi demeyin..