CHP'li vekilden 'TOMA'dan sıkılan kimyasal' belgesi

CHP'li vekilden 'TOMA'dan sıkılan kimyasal' belgesi
CHP'li vekilden 'TOMA'dan sıkılan kimyasal' belgesi
CHP Adana Milletvekili Ümit Özgümüş, Twitter'da Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı'nca verilen bir raporu paylaşarak, kentte yapılan ODTÜ protestolarında TOMA ile sıkılan suyun kimyasal içerikli olduğunu söyledi.

ADANA - CHP Adana Milletvekili Ümit Özgümüş, sosyal paylaşım sitesi ’twitter’ üzerinden Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı’nca verilen bir raporu paylaşarak, kentte 8 Eylül’de yapılan ODTÜ protestolarında Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı’ndan (TOMA) sıkılan ve vücutta kızarıklık, yanma hissi ile titreme nöbetlerine neden olduğu iddia edilen suyun kimyasal içerikli olduğunu ileri sürdü.

Merkez Seyhan İlçesi’ndeki Atatürk Parkı’nda geçen 8 Eylül’de toplanan yaklaşık 300 kişilik gruba polisin TOMA’larla tazyikli su kullanarak müdahalesinin ardından çok sayıda kişinin hastanelere başvurduğunu söyleyen Ümit Özgümüş, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Bunun yanı sıra polis müdahalesine maruz kalan ve vücudunda kızarıklıklar oluşan Onur Can Taşdemir’in gömleği ile özel bir hastaneden verilen raporu incelenmesi için bir dilekçe ile Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı’na sundu. 


’İŞTE BELGESİ’ DİYE PAYLAŞTI

Bunun üzerine, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı’nda görevli akademisyenler, raporu ve gömleği incelemeye aldı. Yapılan incelemenin ardından 12 Eylül 2013 tarihli ’Uzman Görüşü’ adı altında rapor niteliğinde resmi bir belge hazırlandı. Belgede, gömlekte yapılan incelemede, ’dihydrocapsaicin’ (biber gazı) tespit edildiği belirtildi. Belgenin bir örneğini alan CHP Adana Milletvekili Ümit Özgümüş, Twitter hesabından, 'İşte Adana’da 8 Eylül’de polisin TOMA’dan kimyasal sıktığının resmi belgesi’ diye yazarak belgenin fotoğrafını paylaştı. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mete Gülmen ise raporda saptandığı belirtilen 'dihydrocapsaicin’ maddesinin biber gazı olduğunu söyledi. 

AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Kentte 8 Eylül’de yaşanan polis müdahalesinin ardından hastanelere kaldırılan kişileri ziyaret eden Ümit Özgümüş, "Olayların yaşandığı gece hastanelerin acil servislerinde ziyaret ettiğim vatandaşların vücutlarının kaynar su dökülmüş gibi baştan aşağıya kızarıklık içinde olduğunu, bir kısmının epilepsi nöbeti geçirir gibi sürekli titreme nöbeti geçirdiğini gördüm. Ayrıca TOMA’lardan sıkılan suyun belirli aralıklarla kiremit rengine döndüğü, elimizdeki video ve fotoğraf kayıtları ile belirlendi. Vatandaşların vücut yanıkları da doktor raporlarıyla sabit" diye açıklama yapmıştı. (Yusuf BAŞTUĞ/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/115192211519223

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Zalimlik - VeliTalim

  Capsaicin (Biber Gazi) maddesini bu sekilde kullanmak iskencedir, zalimliktir. Biber gazi hidrofobik (sudan kacan) bir maddedir ve suyla karistirip deriye uygulanirsa normalde deride ulasamayacagi tabakalara ulasir ve orada kalir. Saatler boyu yanmasi, acisi, izdirabi gecmez. Capsaicin (biber gazi) uluslararasi anlasmalara gore SAVASTA kullanilmasi yasak bir maddedir ama ne hikmetse toplumsal olaylarda belli bir olcude izin veriliyor. Turkiyede polisin bu maddeyi kullanma sekilleri (kapsulle yaralama, kas goz patlatma, TOMAya karistirilip kimyasal yanik yapma) dehset uyandiriyor bende.

  Resmiyet - GaletaUnu

  Bu durumda Emniyet Genel Müdürlüğü'nden açıklama beklemek en doğal hakkımızdır. Bunun yanında nasıl bir özür gelebilir? Bununla birlikte, Türkiye'de polise karşı bir tutumun gelişmesi söz konusudur. Bu tutumu kırmak adına göstericiler ile provakatörleri ayırt etmeden yapılacak açıklamalarla insanları zan altında bırakmamak gerekir.

  Gomlekte biber gazi bulunmus - asevki

  Vay vay habere bak. Gomlekte biber gazi bulunmus. Yahu nereden geldi ki biber gazi? Gostericilerden ciksa ciksa metan gazi cikar, cicekten bocekten karbon dioksit, peki biber gazi nereden geldi o gomlege, yani o kadar gosterinin ortasinda biber gazi nereden gelmis de bulasmis gomlege? Tomadandir Tomadan. Kimyasal sikti diye bunu mu bulmus CHP milletvekili. Bunlarin hepsi bu kadar akilliysa bittik secimlerde. Esad'la gaz kardesligi yapan CHP ye birisi biber gazi ile sarin gazinin farkini anlatsin. Radikal de nasil haber atlatmis baska gazetelere, super yani. Kim akil ederdi gomlekte biber gazi olabilecegini...