CHP'li vekilin Albatros isyanı

CHP'li vekilin Albatros isyanı
CHP'li vekilin Albatros isyanı
Büyükçekmece Albatros'taki belediyeye ait arazide yapılacak otel ve rezidans projesi CHP'li belediye başkanı ile CHP'li vekil ve çevrecileri karşı karşıya getirdi. Arazideki ağaçların kesilmesine karşı çevreciler ve CHP'li vekil direnişe geçti.

Büyükçekmece Albatros'daki belediyeye ait arazide otel projesi CHP 'li Belediye Başkanı Hasan Akgün ile CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker'i karşı karşıya getirdi. Milletvekili Şeker, koruluk alanda ağaçlar kesileceğini belirterek projeye karşı çevrecilerle birlikte direnişe geçti. Yurt gazetesinden Sibel Köklü'nün haberine göre Büyükçekmece Albatros'ta bulunan belediyeye ait araziye otel dahil mağazalar, sosyal tesisler ve restoranlar yapılması için Büyükçekmece Belediyesi izin verdi. Koruluk alanda ağaçların kesilecek olmasına çevreciler ve CHP'li vekil Ali Şeker karşı çıktı. Belediye Başkanı Hasan Akgün ise "Burada yapılacak otel, motel, alışveriş merkezleri ve rezidans bütünüyle bir ihtiyaçtır. Burası bittikten sonra benim heykelimi dikecekler” dedi.

Projeye neden karşı çıktıklarını anlatan CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker Büyükçekmece halkının itirazını Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'ya ilettiğini açıkladı. Ali Şeker, Belediye Başkanı Hasan Akgün ile yaptıkları görüşmeden sonuç alamadıkları için üzgün olduklarını söyledi. Otel yapılacak Halkın piknik yeri olarak kullandığı alanın çok güzel bir mesire yeri olduğunu hatırlatan Ali Şeker, Belediye Başkanı Hasan Akgün'ün otel ve sosyal tesisler yapılacak alanın belediyenin tapulu mülkü olduğu gerekçesiyle kararında direndiğini anlattı ve şöyle konuştu: “Orası koruluk diye adlandırılan bir ağaçlık alan. Belediyenin tapulu arazisi. Ancak bu vatandaşın şahsi malı değil ki. Neticede kamu malı. Sayın Başkanın kişisel mülkü de değil. Yapılaşmanın doğru olmadığını konuştuk. Ancak dinletemedik. Belediye Başkanı halkın istediğini dikkate almadı maalesef. CHP'nin çevreye duyarlı politikasını yerel yöneticiler dikkate almalı. Israrımızdan sonuç alamadık. Bir yandan Bahçeşehir'deki gölet yağması ve yapılaşmasına haklı olarak karşı çıkacaksınız, diğer yandan Albatros'ta yapılaşmaya göz yumacaksınız. Bu olmaz. AKP'den bizi ayıran bu olmalı. AKP gibi davranamayız. Tutarılı ve dürüst olmak gerekiyor.''

HALK KOZERE KARŞI NÖBETTE
İstanbul Büyükçekmece'deki sayılı yeşil alanlardan Albatros'ta 'ağaç katliamı yaşandığı' gerekçesiyle Albatros sakinleri ağaç kesiminin önüne geçmek için dozerlerin üstüne yürüdü. Ağaçların kesilerek elde edilecek arazinin rant için satılacağını öne süren Albatros sakinlerine çevreci kuruluşlardan da destek geldi. Halk ağaçlara sarılsa da kesim yer yer devam etti. Önceki gece yaşanan ağaç katliamına karşı çıkan halk sahilde nöbet tutmaya başladı. Önceki gece ne oldu? Önceki geceki iş makinaları gelerek ağaçları yerinden sökmeye çalıştı. Ağaç katliamına karşı çıkan isimlerden birisi de Kuzey Ormanları Savunması grubundan Görkem Dalgıç oldu. Albatros'un eskiden beri çadırların kurulduğu bir kamping alanı olduğunu söyleyen Dalgıç, “Önceki gece orada sabahladık. Belediye alana aşamalı olarak giriyor, ağaçları kesiyor ve çıkıyor. Bu zaten yeni değil, iki senelik bir olay. Albatros aslında bir park ve kamping alanı. Bölge deprem açısından da riskli olduğu için bu tür yeşil alanların korunması gerekiyor. Ancak duyduğumuza göre bu alanda otel yapmak, bölgeyi ranta ve sermayeye açmak istiyorlar' dedi.

KADROLU MUHALİFLER

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Albatros’ta yaşananları ‘Kendisinin siyasi rakipleri olan üç beş çapulcunun işi” diye nitelendirerek; “Burada yapılacak otel, motel, alışveriş merkezleri ve rezidans bütünüyle bir ihtiyaçtır. Burası bittikten sonra benim heykelimi dikecekler” dedi. “Buradaki mesele üç beş kişinin meselesi. Park ile bir alakası yok. İnsanları tahrik edenler 1979 yılından benim kadrolu muhaliflerimdir” diyen Belediye Başkanı Hasan Akgün, şu açıklamaları yaptı: “Benim belediyemin 1979 yılından bu yana tek turizm yeri var ki o da burasıdır. Buraları eskiden kamp alanı ve motellerle dolu idi. Benim gençliğim buralarda geçti. Ben 1986 yılından 1994 yılına kadar Başkan Yardımcısı, o tarihten bu yana da bizzat Belediye Başkanı olarak Büyükçekmece Belediyesi’ni yönetiyorum. 2000 yılında bu köhnemiş yapılara yıkarak buraları park yaptım.

MADALYA TAKMALARI LAZIM

Albatros Parkı’nın gerisinde kalan 29 bin metrekarelik alana bu yapılar inşa edilecek. 170 bin metrekarelik alan yine park olarak kalacak. Projenin yapılaşma oranı yüzde 30’dur. Büyükçekmece’de kişi başına düşen yeşil alan 125 metrekaredir. İstanbul ortalaması ise 2,5 metrekaredir. Kimse beni yeşil düşmanı olarak suçlayamaz. Meselenin park ile bir alakası yok. Üç beş çapulcunun meselesi. Bunlar da 1979 yılından beri benim kadrolu muhaliflerimdir. Bu olay bir çevre bir yeşil meselesi değildir. Siyasi olarak bakmak lazım. Bu proje bir ihtiyaçtır ve ben bunu yapacağım. Dört tane çapulcuya bu halkın geleceğini yedirtmem. Ben Büyükçekmece halkına söz verdim. Siyasi rakiplerimin oyununa gelmem. Bölgemizde İstanbul’un en büyük fuar alanları yer alıyor. Bu fuarlara gelen İstanbul halkı, çoğunluğunu turizm potansiyelinin çoğunluğunu oluşturan Araplar bu yapacağımız bölgeye akın edecek. Burası bir yaşam merkezi olacak. Gelecekte 600 ila bin kişiye istihdam sağlayacak. Bölgemiz için iyi bir kazanç merkezi olacak. Ayrıca bölgeye bin adet özel ağaç dikeceğiz. Bu bir ihtiyaçtır ve bunu mutlaka yapacağım. Bunun için bana madalya takmaları lazım. Bu proje bittiğinde heykelimi dikecekler.